„Prioritou je zahraničí. Cítím, že na to pořád ještě mám. Ale mluvil jsem s panem Minářem i trenérem Kalvodou. Po dovolené bychom si měli sednout. Třeba mě přesvědčí," nezavírá si dveře domů čtyřiatřicetiletý fotbalista.

Vaše loučení s Lille vypadalo na dálku skoro až dojemně. Jaké to bylo z vašeho pohledu?
Bylo to, pravda, trochu zvláštní. V Lille se nám líbilo, za ta léta jsem tam odvedl i nějakou práci. A taky si myslím, že ještě mám na první francouzskou ligu. Ať už bych hrál pravidelně, nebo byl takovým tím žolíkem, prvním náhradníkem. Bohužel pro mě se vyměnil trenér a ten nový už o mě údajně neměl zájem. S tím se nedá nic dělat. Jedna z etap mojí kariéry je za námi a uvidíme, co se stane dál.

Ve Francii se píše o zájmu Ajaccio, což je tým z ostrova Korsika. To je asi lákavá destinace, ne? Jak jsou jednání daleko?
Zatím o tom vím jenom z novin. Konkrétní informace nemám. Řešit to bude můj agent. Asi by to bylo pěkné. Ať už kvůli destinaci, nebo fotbalové stránce, protože bych mohl zůstat ve Francii v první lize. To bych si přál. Cítím se dobře a cítím, že ještě mám na to, abych nějaký ten rok na vrcholové úrovni mohl hrát.

Vaší prioritou je tedy zůstat v zahraničí, nejlépe ve Francii?
Ano. Nebudu nic zastírat. Tohle je naše priorita. Rádi bychom zůstali ve francouzské lize, nebo alespoň ve Francii. Vážím si ale každé nabídky, která přijde. I když se ještě starý necítím, tak si uvědomuji, že v mém věku už jich nemusí být moc.

Návrat do Olomouce v úvahu zatím nepřipadá?
V úvahu Olomouc určitě připadá. Někde v hlavě to pořád mám. Pokud bych pravidelně nenastupoval, jenom seděl na lavičce a za sezonu si zahrál tři zápasy, tak by to asi bylo jiné. Ale zatím se docela držím. Odehrál jsem 150 zápasů ve francouzské lize a momentálně se cítím opravdu dobře. Cítím, že na tu vysokou úroveň pořád mám. I proto chci zůstat ve Francii. První variantou bylo určitě Lille, ale to bohužel padlo. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy.

Olomoučtí funkcionáři vás zkoušeli oslovit?
Nebudu lhát. Mluvil jsem jak s panem Minářem (sportovní manažer), tak trenérem Kalvodou. Řekli jsme si, že si ještě sedneme po dovolené. Já jsem jim řekl své priority, takže vědí, na čem jsou. Na druhou stranu bych si je určitě rád vyslechl a popovídal si s nimi. Třeba se jim podaří mě přesvědčit.

Sezonu si užil i jako náhradník

Pro někoho to možná bude rýpavá otázka, ale to, že jste se na podzim připojil ke známé výzvě na pomoc Sigmě, vám nijak dveře nezavřelo?
Určitě ne. Nikdo mi to nijak sežrat nedával. Já myslím, že každý člověk má právo na svůj názor. Já jsem se připojil proto, že za ní stáli lidé, kterým věřím a o kterých si myslím, že by klub mohli posunout někam dál. Ať Pavel Hapal, nebo Tomáš Ujfaluši za sebou mají velké kariéry. Bavil jsem se s nimi už předtím, než byla zveřejněna, takže vím, o čem to bylo. Podle mě to bylo na podporu klubu s dobrým úmyslem, ne s úmyslem někoho pošpinit nebo z klubu vyštvat. I to, že Sigma postoupila do první ligy, neznamená, že je všechno skvělé. Na to by se měl dávat velký pozor. Jsem ale moc rád, že Sigma zpátky postoupila, protože do první ligy patří. A doufám, že se tam zase nadlouho udrží.

Sledoval jste z Francie tažení Sigmy za postupem?
Sledoval jsem to hodně. Ze začátku, když to klukům nešlo, tak to bylo trochu na nervy. Nikdo to asi takhle neočekával. Na druhou stranu to potom zvládli perfektně. Dokázali to otočit a druhé lize vévodili. Postoupili zcela po právu tam, kam Sigma patří. Teď je potřeba tým dál budovat. Bylo by špatně si myslet, že jsme zpátky v první lize a všechno půjde samo. Je třeba dál posilovat a dělat vše proto, aby se Sigma zase zařadila k těm, co budou myslet na pohárové příčky. Ten první rok se asi bude myslet hlavně na záchranu s tím, že se pokusí uhrát co nejlepší výsledky. Věřím, že to půjde a Sigma se bude držet co nejvýš.

Za Lille jste letos odehrál 23 zápasů, což je na náhradníka slušná porce. Jak poslední sezonu v dresu Olympique hodnotíte?
V Česku někdo odehraje osmadvacet zápasů a je plně vytížený, ale v zahraničí se toho hraje docela hodně. Ve Francii jsou dva poháry, k tomu jsme hráli taky Evropskou ligu. Dohromady to může být i padesát zápasů, když nastupujete pravidelně. Mně se to nepovedlo. Na druhou stranu já jsem s tím byl spokojený. V případě, že byl někdo zraněný nebo vykartovaný, tak jsem byl volba číslo jedna. I přes to, že jsem nebyl v základu, tak jsem si tu sezonu užíval.

Vyhovovala by vám taková pozice i v novém klubu?
Jsem hráč, který chce vždy hrát. I když jsem byl unavený, tak jsem radši hrál, než odpočíval, nebo jen trénoval. Na druhou stranu jsem své požadavky s věkem trochu přehodnotil. Takže ve finále asi můžu říct, že ano. Třiadvacet zápasů je vcelku slušná porce, když jsem v základu nebyl. V podstatě jsem se sezonou spokojený. Až tedy na týmový výsledek, protože jsme skončili mimo poháry.

V Olomouci se bude za pár dnů hrát Euro jednadvacítek, turnaj, který jste Česku v roce 2002 také pomohl vyhrát. Půjdete se podívat na některý zápas?
Musím se ještě podívat, kdy se přesně hraje. V Olomouci budu nakrátko příští týden, pak zase odjíždíme na chvilku pryč. Pokud to vyjde, tak možná vezmu syna a půjdeme se podívat. Olomoucký stadion je nově zrekonstruovaný, jsou tam nové věci, tak bych to rád okouknul.

Jaké šance dáváte českému týmu?
Já věřím, že se kluci nedostanou pod nějaký tlak, protože očekávání jsou na domácí půdě velká. Pravda je, že tým neznám zase tak široce. Spíš hráče, kteří už hrají na mezinárodní úrovni nebo ve špičkových klubech v Česku. Věřím tomu, že díky souhře a trenérovi by mohli uhrát nějaký pěkný výsledek. Bude hodně záležet na tom, jak se zvládnou první zápasy. Vzpomínám si, že v tom systému, který jsem i já jako hráč zažil, to jde strašně rychle. Můžete strašně rychle postoupit do finále, anebo strašně rychle jedete domů. Je potřeba soustředit se na všechny zápasy. Četl jsem, že by všechna utkání měla být vyprodaná. To by taky klukům mohlo pomoct. Uspět na domácí půdě by bylo určitě fajn.

David Rozehnal
∙ Čtyřiatřicetiletý rodák ze Šternberku začínal s fotbalem v Kožušanech, které si díky jeho pozdějším přestupům napříš evropskými ligami přišly na velmi slušnou finanční odměnu. 

∙ 
Se Sigmou Olomouc si zahrál v evropských pohárech, s českou jednadvacítkou vyhrál ve Švýcarsku v roce 2002 mistrovství Evropy (v semifinále vstřelil branku Itálii). 

∙ 
O rok později přestoupil do belgických Brugg, s nimiž vyhrál pohár i ligu. Pohár získal i při dalším angažmá v Paris St. Germain. K tomu se stal v roce 2007 nejlepším hráčem klubu. Zahrál si anglickou Premier League za Newcastle a na dalším hostování v Laziu Řím přidal do sbírky i italský pohár. V roce 2009 přestoupil do německého Hamburku. V létě 2010 se přesunul do Lille. S ním vyhrál znovu francouzský pohár a také ligu.