Heslo před dnešním mačem by tak mohlo znít: na Ázerbájdžán pozor.

Už to není otloukánek, který prohrává jedno utkání za druhým. „Snaží se předvádět kombinační fotbal,“ poznamenal Jarolím.

Během posledních dní si důkladně nastudoval hru soupeře. Tady jsou jeho postřehy: „Má nebezpečný protiútok, musíme být ostražití při standardních situacích. A hlavně se zlepšit v ofenzivě. Tam nám to skřípalo.“

Samozřejmě: asi žádný český fanoušek nevzpomíná na předešlé zápasy s euforií. Šeď v Norsku, potom prohra s Německem a hlavně onen krach v Severním Irsku. Právě tam zhasla naděje setkání fotbalové smetánky se obejde bez české účasti.

Jarolím zmiňuje, že ve čtvrtek na to nikdo nesmí myslet, protože soka není radno podceňovat. Zdá se vám to jako klišé? Není, což asi chápou ti, kteří mají v paměti loňský neúspěch z Vítkovic. Vzájemné měření sil skončilo remízou 0:0.

Před zápasem byla nálada v reprezentaci příjemná. Ostatně Jarolím tehdy říkal: „Nepřipouštím si, že bychom mohli ztratit body.“

Stalo se. Byť měli Češi převahu, v síti neskončil jediný ze sedmnácti střeleckých pokusů. „Jsem z toho zklamaný,“ utrousil Jarolím.

Došlo na další zápasy a dnes je Ázerbájdžán v tabulce před Českem.

Spíš než šok je to zklamání. „Přáli jsme si, abychom teď měli víc bodů. Doufali jsme, že v tuhle chvíli budeme pořád hrát o postup,“ přiznává Jarolím.

Naopak svěřenci chorvatského kouče Roberta Prosinečkiho docela září: v září porazili San Marino 5:1, což je historicky nejvyšší vítězství téhle země v historii.

Výsledek dnešního mače ale nerozhodne jen o umístění českého výběru. Hraje se rovněž (hlavně) o Jarolímovu budoucnost. „Tuhle otázku jsem ještě neřešil. Osobní záležitosti jdou stranou,“ vzkazuje kouč, jenž by však na lavičce podle svých slov rád zůstal. „Taková byla dohoda. Všichni jsme věděli, že tahle kvalifikace nebude jednoduchá, protože se dost obměnil tým,“ dodal Jarolím.

Jenže za poslední měsíce se udála spousta věcí. Nezdary na hřišti, obvinění bosse Miroslava Pelty.

Podporu mu tak musí vyjádřit nejen jeho svěřenci dobrým výkonem, ale také (hlavně) funkcionáři v čele s nečitelným šíbrem Romanem Berbrem.