Vlastně je to tak trochu paradox. Z trojice Messi, Ronaldo, Ribéry to byl dlouho právě zubatý Francouz, kdo si mohl dělat největší nároky na Zlatý míč.

S Bayernem vyhrál Bundesligu, národní pohár, Ligu mistrů, Superpohár i klubové mistrovství světa. V srpnu dostal cenu pro nejlepšího fotbalistu Evropy. A čtyřmi góly pomohl Francii na světový šampionát.

Jenže v listopadu FIFA kvůli malému zájmu volitelů prodloužila hlasování, což by mohlo nahrát Ronaldovi. Ten v listopadové baráži čtyřmi góly vystřílel Portugalsku postup na mistrovství světa.

A Ribéry? Srovnáním s Ronaldem jej nevystrašíte. "Dává góly, ale já taky. Cristiano jich určitě střílí víc, jenže každý hrajeme na jiném postu," řekl deníku Le Monde.

Ve Zlatém míči pro Ribéryho hlasovali fotbaloví romantici. Právě takový je totiž on sám: rád se mazlí s míčem, kmitá podél levé lajny, rozdává přesné přihrávky a střílí důležité góly.

Dva "české" příklady? V pražské partii o Superpohár krátce po přestávce vyrovnal na 1:1 a v prvním zápase s Plzní načal outsidera penaltovou trefou. "Na míč jsem si sáhnul, jenž on to utáhl a prošlo to," líčil plzeňský brankář Matúš Kozáčik.

Hvězda mezi hvězdami

Vynikat v našlapaném týmu Bayernu je umění - a Ribéry to dokáže. Navzdory tomu, že není globální superstar jako Messi s Ronaldem: pokud si chcete probrat agenturní zprávy za minulý rok, na "svatou" dvojici M+R spotřebujete hodinu, zatímco na Ribéryho sotva polovinu.

Loni prodloužil smlouvu s Bayernem do roku 2017 a pak řekl, že v Mnichově klidně může hrát až do konce kariéry. "Našel jsem tu druhý domov."

Potěšil tím fanoušky i Karla-Heinze Rummeniggeho, předsedu Bayernu: "Je na něj spoleh a často dokáže rozhodovat zápasy."

Rád se chválí i sám Ribéry. Jeho šance na Zlatý míč jsou prý docela slušné. "Nemám obavy, věřím si. Udělal jsem pro to všechno. Možná jsem nedal v každém zápase gól, ale zatápěl jsem obranám. A za celý rok jsem ani jednou nepropadl."

Mimochodem, posledním záložníkem, který vyhrál Zlatý míč, byl před šesti lety Brazilec Kaká. Pak přišla dlouhá éra tandemu Ronaldo, Messi.

Pondělní galavečer v Curychu začíná v 18.30.

MARTIN MLS

ČTĚTE TAKÉ: Teď, nebo nikdy. Ukořistí letos "generál" Ronaldo Zlatý míč?

ČTĚTE TAKÉ: Božský kouzelník Messi je po zranění zpátky. A už zase střílí góly