Červená karta pro Váchu a penalta proti Spartě? Ani jedno. Vácha vyvázl bez trestu, Sparta vyhrála v Olomouci 2:0 a na druhém místě se jako klíště drží vedoucí Plzně. Dostihy o titul pokračují.

V předminulém ligovém kole nádhernou trefou z 25 metrů rozhodl napínavou partii s Jabloncem, teď je Vácha pro většinu fotbalového národa psancem. O to větším, že je to prostě Vácha. Chlapík, který chce být vždycky jiný. Který nikdy nejde s davem.

Na každém, kdo vyčnívá, je tak lákavé a tak snadné si smlsnout, stačí vhodná záminka, ta v neděli odpoledne přišla.

Hodně napoví třeba slova olomouckého záložníka Michala Ordoše: „Když mi řekli, že míč vyrazil Vácha rukama, u toho chlapce se tomu vůbec nedivím."

U jakého chlapce? Odpovídá televizní expert Luděk Zelenka, jenž s Váchou kdysi hrál: „Lukáš patří k hráčům, kterého soupeři vnímají hodně negativně. Většina protivníků se na něj připravuje a v zápase jde vyloženě proti němu."

Zelenka přirovnává Váchu k bitkařům v NHL: fanoušci jejich týmu je milují, fanoušci soupeře nenávidí. Vácha byl svého času nejtrestanějším hráčem ligy a i teď kmitá po place jako hladový buldok, který nemá k ostrému zákroku daleko.

„Dělá všechno pro vítězství. Víc takových!" oceňují ho jedni. Včetně Zelenky: „Fotbal by nudil, kdyby ho hráli jen samí hodní kluci. Hajzlíci jsou potřeba."

„Umí být jen zákeřný," přiletí námitka od Váchových odpůrců. „Proč se v Olomouci bez vytáček nepřiznal?"

Brýle bez dioptrií

Defenzivní záložník, jenž bude na jaře bojovat o nominaci na Euro, provokuje i v civilu. S novináři vychází korektně, mluví potichu a nad odpověďmi přemýšlí, přesto se občas nevyvaruje hloupé věty typu porno a čtení.

Vzpomínáte na podzim 2014? Tehdy na Twitteru de facto legalizoval řádění chuligánů při zápase Slovan Bratislava vs. Sparta: „Vítězství na hřišti i v hledišti." Jindy zase paušálně odsoudil řidiče z Ústeckého kraje, které označil za nejhorší šoféry.

Jestliže se mu říká český Beckham, je v tom víc posměchu než respektu. Rád si hraje s oblečením a s doplňky: na tiskovku před jedním derby se Slavií přišel v dioptrických brýlích bez dioptrií jen proto, že mu seděly k outfitu.

Loni představil vlastní módní kolekci LV6 (název podle jeho iniciál a čísla dresu), o kterou se opřel i šéf českého fotbalu Miroslav Pelta: „Jakmile si fotbalista začne hrát na módní ikonu, je konec."

V tom s neoblíbeným Peltou souhlasí i část fanoušků, což je naprostý unikát. 

„Hráči od trenérů denně slyší, aby se starali jen o fotbal, ale Lukáš je jiný. Jde si za svým a chce být vidět. Doba se vyvíjí a on to zachytil," tvrdí Zelenka. A ještě jedna krátká, ale možná nejdůležitější Zelenkova věta: „Nekouká doleva doprava."

Vsaďte se, že tenhle text o Váchovi není poslední.

MARTIN MLS