Jednání, která jindy trvají týdny, jsou u konce. Všechno bylo tak rychlé, že šéf českého fotbalu Miroslav Pelta mohl jen z dovolené v Řecku zahlásit: „Děkuju."

Původně idylická fotbalová láska mezi dvěma muži trvala dva a půl roku: trenér přicházel k reprezentaci po povedené štaci v Plzni s nálepkou spasitele, teď národ vstřebává rozpačitý (skoro až trapný) rozchod.

Co tedy Vrba vzkázal? „Reprezentaci jsem vždycky považoval za čest a skvělou zkušenost."

Konec příběhu. Jedno z nejsledovanějších sportovních míst v zemi je definitivně volné.

Tady je pět otázek a odpovědí, které se s Vrbovým koncem nabízí.

Proč Vrba odchází? Důvodů je víc a o některých můžete jen spekulovat. Pelta drby o neshodách s trenérem odmítá: „V minulých dnech jsem mu několikrát vyjádřil podporu a chtěl jsem, aby u nároďáku pokračoval."

A ještě jeden detail: Vrbovi vadilo, že u reprezentace má hráče po ruce jen jednou za čas, zato v klubu s nimi bude pracovat denně.

Jaká byla Vrbova éra u reprezentace? Trápení, euforie, trápení. Nevyšly mu úvodní testovací zápasy, ale v kvalifikaci vyhrál skupinu před Islandem, Tureckem či Nizozemskem, které Češi dvakrát porazili. Na to by historie neměla zapomenout.

Jenže na Euru reprezentace selhala a hrála nekoukatelný fotbal: jeden bod pro Česko znamená nejhorší výsledek v historii. Výmluvy na skupinu smrti jsou irelevantní, nikdo z ní nedošel dál než do osmifinále.

Někteří fanoušci chtěli Vrbovu demisi hned po turnaji, on však tvrdil: „Nemám důvod odcházet."

Co Vrbu v Rusku čeká? To, co má rád: budování nového týmu. Rozhazovačné časy s miliardářem Kerimovem jsou pryč, přeplacené hvězdy se s Dagestánem rozloučily. Ale rublů dostane dost. O titul jako v Plzni nebo Žilině hrát Vrba zatím nebude, Anži se naposledy zachránilo až v baráži.

Vrba si v Rusku odpočine od českých novinářů, na něž často reagoval podrážděně: „Jaký mám pro Euro sen? Abyste mi konečně našli klub, do kterého mám jít."

Nebylo to potřeba, novou adresu si vybral sám. Mimochodem, v Machačkale prý dostal přednost před Chorvatem Antem Čačičem.

Koho si Vrba bere s sebou? Pikantní téma. Vrbovi bude asistovat končící reprezentační manažer Dušan Fitzel či plzeňský trenér brankářů Martin Ticháček. Do Machačkaly překvapivě nepůjde Vrbův parťák Karel Krejčí, jenž po sezoně skončil v mistrovské Plzni s tím, že se chce soustředit jen na reprezentaci.

Kdo Vrbu nahradí? Žhavou otázku je potřeba vyřešit zatraceně rychle: už 4. září začíná kvalifikace na mistrovství světa s Německem, Severním Irskem, Norskem, Ázerbájdžánem a San Marinem.

„Příští pátek bych výkonnému výboru rád navrhl jméno nového kandidáta," pravil Pelta.

Paleta potenciálních Vrbových nástupců je pestrá: Karel Jarolím, Ivan Hašek, Vítězslav Lavička, Zdeněk Zeman, nebo snad Jaroslav Hřebík?

Jasno bude za pár dní.

Ovšem tohle už Vrbu jistě nezajímá: „Da svidáňa!"

Jak odcházeli trenéři od reprezentace.

MARTIN MLS