Devět statečných pak za podporu „nežádoucí kandidátky" krutě zaplatilo. Sérii vyloučení 
a skandálních výroků rozhodčích však šéf Pelta označil jen za „shodu náhod".

Devětadvacetiletá a na pohled křehká mladá žena se ovšem nevzdala. Takřka okamžitě vzkázala, že z českého fotbalu, kam se dostala po boku bývalého svazového předsedy Ivana Haška, jen tak neodejde.

Momentálně je předsedkyní České asociace fotbalových hráčů, kterou propagovala i na ženském halovém turnaji v Olomouci.

S hanáckou metropolí se pojí také případ zmanipulovaného zápasu mezi Sigmou Olomouc a Bohemians Praha, v němž jako předsedkyně Odvolací a revizní komise FAČR sehrála důležitou roli. I o tom byla v rozhovoru pro Deník řeč.

Jak jste se vlastně dostala na ženský Christmas Cup v Olomouci?
Dostala jsem se sem na pozvání pana Radka Kubíčka, který je ředitelem turnaje. Myslím si, že je důležité zajímat se nejen o mužský fotbal, ale i ten ženský. Zároveň se tady koná turnaj žáčků, kterého jsem se také zúčastnila. A v neposlední řadě jsem přijela propagovat nového partnera naší hráčské asociace, který vyrábí chrániče.

Ženský fotbal by teď měl být směr, kterým se chcete vrhnout?
Větší část agendy stále spadá do mužského fotbalu, ale i ženský fotbal je třeba podporovat. U nás v Čechách je rozhodně stále prostor pro to, aby se zlepšoval.

Ženský fotbal je u nás v podstatně horším postavení než ve světě. Co je podle vás třeba dělat jinak?
Je třeba věnovat mu dostatečnou pozornost a začít třeba jen tím, že budeme pořádat mnohem více takových turnajů, jako je ten dnešní. Potřebujeme motivovat děti, aby fotbal hrály. Samozřejmě je také třeba přinést i do ženského fotbalu nějaké peníze. V rámci světové hráčské asociace, které je ta naše česká členem, se rozvíjí spousta projektů zaměřených právě na ženský fotbal. Snažíme se je přivést i k nám do České republiky.

Vy sama jste si neměla chuť zahrát?
Já sama jsem fotbal nehrála (usmívá se). Jezdila jsem 
a vlastně stále jezdím na koni. Deset let jsem taky tancovala balet, hodně lyžuji, takže sport jako takový mám moc ráda. Ve fotbalu jsem ale vždycky byla jen jako fanynka.

Čím vám tedy fotbal tolik učaroval?
Má neuvěřitelné kouzlo. Velkou přidanou hodnotu vidím v tom, že když se podíváme do Afriky nebo do Asie, tak fotbal slouží i jako nástroj k šíření osvěty nebo vzdělání. Je to neskutečně masová záležitost. Pravidla jsou relativně jednoduchá, takže jim každý porozumí. Hráčů ani nemusí být jedenáct, stačí třeba šest. Nemusí se hrát na trávě, ale stačí nějaký škvárový plácek. Nepotřebujete vlastně ani míč, ale stačí vám třeba svázané banánové listy, se kterými hrají třeba právě děti v Africe. To je úžasná věc.

V létě vám nakonec nevyšla kandidatura proti Miroslavu Peltovi na post předsedkyně fotbalové asociace. Čemu se věnujete momentálně?
Založila jsem advokátní kancelář, která se pohybuje ve sportovním právu. Jsem předsedkyní fotbalové hráčské asociace a také členkou řady mezinárodních komisí, které připravují fotbalovou legislativu. Jako místopředsedkyně se angažuji i v hokejové hráčské asociaci. V Bruselu mi teď vyšla kniha, která se týká sportovního práva. Snažím se působit na akademické půdě, přednášela jsem třeba na právnické fakultě 
v Brně. A dostala jsem pozvání i sem do Olomouce, takže věřím, že lidé z českého fotbalu na mě úplně nezanevřeli a že můj čas jednou přijde.

Přijde už třeba na příští volební valné hromadě?
Myslím si, že spíš ne. Ale ono mi nejde ani tak o ten post. Spíš je třeba změnit určité zajeté mechanismy, které fungují špatně. Nebo spíš nefungují. Je třeba nastavit prostředí tak, jak funguje všude jinde v Evropě. Je jedno, jestli jde o komise nebo třeba rozdělování veřejných peněz. To je to hlavní, co chci změnit.

K tomu je ale potřeba získat podporu uvnitř fotbalu. Jak se vám daří ji shánět?
Spousta lidí vidí, že zdaleka ne všechny sliby, které tady před valnou hromadou padly, jsou plněny. A podle těch zkušeností by si měli jasně vyhodnotit, jestli to současné vedení je právě to, co do budoucna chtějí.

Často se mluví o tom, že český fotbal ovládá síť bývalých, ale 
i současných rozhodčích, kteří jsou například v čele okresních fotbalových svazů. Souhlasíte 
s tím?
Český fotbal si pro sebe rozdělili lidé, ze kterých se stala taková rodinná skupina. Přitom kdybychom měli klasický etický kodex FIFA 
a další základní předpisy, které jsou všude jinde v Evropě běžné, nikdy by nemohlo docházet k tak absurdním situacím, k jakým dochází. Už když se podíváme na našeho nejvyššího fotbalového představitele, který je zároveň majitelem prvoligového fotbalového klubu. Kdekoliv jinde by to bylo naprosto neakceptovatelné. U nás se zase přivírají oči.

Změnit stávající status quo lze tedy podle vás jedině odspodu, 
a proto teď cestujete po krajích?
Je tady jedna velká pravda, která mi taky byla vytýkána. Já jsem se k fotbalu dostala opravdu z těch horních pater, takže zkušenosti ze setkávání s lidmi, kteří dělají výkonnostní fotbal, a třeba na té nejnižší úrovni, jsou pro mě velmi cenné. Doteď jsem je skutečně neměla a jsem za ně nyní velmi vděčná. Ale do regionů jsem se snažila jezdit už jako předsedkyně ORK. Každé druhé zasedání jsme se snažili dělat výjezdní. Cestování je samozřejmě hodně časově náročné. Lidem je však potřeba stále věci vysvětlovat, seznamovat je 
s mojí vizí a získat si jejich důvěru.

Jako předsedkyně ORK jste rozhodovala i v případě nechvalně známé korupční aféry Sigma vs. Bohemians z roku 2009. Jak se na ten případ díváte zpětně? Stojíte si i přes verdikt soudu, který brankáře Drobisze osvobodil, za prohlášením, že trest pro olomoucký klub (odečet 9 bodů a pokuta 
4 miliony korun) byl příliš mírný?
Já musím říct, že Sigmu Olomouc jako klub mám nesmírně ráda. Třeba to, co tady dokázali s mládeží, je opravdu neuvěřitelné. To jen na začátek (usmívá se). Odpověď je samozřejmě poněkud širší.

Sigma dnes nemůže oficiálně po svazu vyžadovat odškodnění, protože její případ neprošel odvolacím řízením. Před fanoušky se brání tím, že kdyby se klub tehdy odvolal, dostal by od vás mnohem přísnější trest a skončil třeba ve druhé lize. Bylo to tehdy skutečně pravděpodobné?
Je to velmi těžké dnes říct. Opravdu. Pokud by se Sigma tehdy skutečně odvolala, tak to řízení by muselo proběhnout velmi detailně a velmi podrobně. Skutečně nemám dost informací na to, abych to teď mohla zodpovědně říct. Taky je třeba zopakovat, že ORK nebyla jen Haindlová, ale bylo tam celkem pět členů. Nikdo neví, jak by se 
k tomu postavili oni. Já si po těch dvou letech netroufám to hodnotit.

Drobisz byl ale soudem osvobozen, Sigma přesto byla potrestána.
Je důležité říct, že sportovní právo se od toho klasického civilního nebo trestního řízení liší v tom, že míra důkazních břemen není tak přísná. Ta hranice je posunutá. Není třeba jít do takového detailu. Hlavně je to proto, že speciálně skutky 
z oblasti takzvaného „match fixingu", tedy ovlivňování výsledků zápasů, jsou obecně velmi těžko prokazatelné. Existuje na to celá řada odborných studií, které to dokazují. Všichni jsou si vědomi, že získávat důkazy 
v tomto prostředí je nesmírně obtížné. A další důvod je, že já jsem vždycky byla zastánkyní toho, že fotbalové orgány by měly rozhodovat samostatně.

To znamená nečekat na výsledky soudních řízení?
Nemůžeme si dovolit čekat, protože ve sportu jsou vyžadována rychlá a efektivní řešení. Jak budeme zpětně odečítat body nebo vyřazovat kluby ze soutěží? A pro kterou sezonu budou ta opatření planá a podobně? To je ten důvod, proč já jsem vždycky říkala, chraňme si naši autonomii a nepřenášejme pravomoci ani na policii ani na orgány činné v trestním řízení.

Čili přesný opak toho, co udělal výkonný výbor v případě tzv. Křetínského tašky…
Přesně tak. Podle mě je to chyba. Já jsem vždycky bojovala za to, ať necháme pravomoc našim interním orgánům. Nedovedu si totiž představit, jak budeme výhledově v těchto složitých situacích reagovat. Budeme čekat na prvoinstanční nebo druhoinstanční rozhodnutí? Nebo až na dovolání a mimořádné opravné prostředky? Ta hranice je pak velmi těžko určitelná.