Zprávu o smrti bývalého československého reprezentanta a hráče Škody Plzeň a Bohemians Praha Deníku potvrdili Věra Štruncová a Vladimír Jarý z Nadačního fondu západočeských olympioniků, jehož byl Jiří Sloup členem. Od roku 2012 zápasil s rakovinou.

Fotbalové abecedě se učil v Sokole Letná, kde hrál od žáků až po dospělé. Rok před základní vojenskou službou si vyzkoušel divizi v ČSAD Plzeň. V letech 1974–76 hrál na vojně za Duklu Tábor. Do Škody Plzeň si ho vybral trenér Tomáš Pospíchal, kde začínal na levém křídle, později hrál na postu záložníka a stopera.

Za Škodu Plzeň hrál v letech 1976 až 1982, poté odešel za trenérem Pospíchalem do Bohemians Praha, s nimiž získal v roce 1983 mistra ligy a postoupil do semifinále Pohár UEFA.

Neohrožený bojovník, který neuhnul před žádným soubojem, tak si fanoušci pamatují Jiřího Sloupa. Vyznačoval se důrazem a vynikal tvrdou střelou ze střední i větší vzdálenosti. V lize odehrál 231 utkání a vstřelil 48 gólů. 

Za československou reprezentaci odehrál osm utkání a vstřelil jeden gól, když v utkání kvalifikace na mistrovství Evropy 1984 proti Itálii překonal slavného gólmana Dino Zoffa.