„Společně s Jakubem Dlouhým, který ve sportovním marketingu úspěšně působí už téměř patnáct let, jsme se rozhodli vybudovat novou agenturu zastupující hotové sportovce, ale i talenty, které budeme připravovat na budoucí úspěch. Naším mottem je pomáháme vám k vítězství," líčí.

„Netýká se to jen sportu, ale i marketingové oblasti, druhé kariéry či skloubení osobního a sportovního života. Naším cílem není kvantita, mít stovky sportovců, ale kvalita – abychom každému sportovci nabídli individuální služby a zužitkovali jeho potenciál."

A daří se mu to. Už v pondělí odlétá do Turecka s fotbalistou Václavem Procházkou, kterému tam domluvil nové angažmá.

Jaké máte ohlasy právě od sportovců?
Sportovci reagují velmi pozitivně, cítí čerstvý vítr. Chceme, aby fotbalisté věděli, že za ně položíme život, když jednáme o přestupu do zahraničí, aby si individuální sportovci uvědomovali, že jsme schopni zužitkovat jejich osobnostní práva a sehnat jim peníze. A že talentům pomůžeme skloubit sport, vzdělávání a přípravu na budoucí úspěch. Spoléháme na stabilní zázemí, v zádech máme silného investora.  Neslibujeme vše všem, zato nabízíme absolutní férovost. Agenturu představíme v lednu, moc se na to těším.

Připadáte si jako koncem 90. let, kdy jste zakládal Sport Invest, nebo je všechno jinak?
Doba se za posledních 17 let výrazně změnila, což dokládá například rozmach sociálních sítí, které vládnou světu. Žijeme v jiné době. Fotbalově jsme, myslím, v téměř identické situaci jako před zmíněnými 17 lety. Tehdy se budoval nový tým Lvíčat U-21, který dosáhl výrazných úspěchů –  stříbra na ME-U21 v roce 2000 na Slovensku a zlata na evropském šampionátu U-21 2002 ve Švýcarsku, Reprezentační áčko také procházelo procesem budování, přičemž se  s velkým přehledem kvalifikovalo na mistrovství Evropy 2000 do Belgie a Nizozemska.

A ta paralela?
V současnosti mají Lvíčata za sebou kvalitní mistrovství Evropy, které sice nebylo ověnčeno medailí, ale svým herním projevem rozhodně potěšila. Dospělá reprezentace si zaslouženě vybojovala prvenství v kvalifikační skupině a těší se na prestižní boje na Euru 2016 ve Francii, vidím zde jasné paralely. Pevně věřím, že český fotbal má před sebou ještě stále velké úspěchy, což je i jeden z důvodů mého návratu po uplynutí konkurenční doložky.

Nechtěl jste si už radši užívat života, třeba jako rentiér?
Určitě ne, sportem žiji už od mala a myslím, že toho spolu se svým týmem mohu českým sportovcům ještě dost nabídnout – především své zkušenosti a znalosti nabité mnohaletou praxí, je
k tomu správný moment.

Jak se sportovní byznys změnil za čtyři roky, kdy jste působil mimo něj?
V zásadních věcech se nezměnil, stále platí, že pokud nabízíte kvalitní produkt, můžete dosáhnout kvalitních obchodních výsledků. Na druhou stranu se svět ještě více globalizuje, dnes neexistují hranice možností, globalizace s sebou přináší větší konkurenci, nabídka také výrazně převyšuje poptávku, vyhledává se kvalita.

Nelitujete zpětně rozhodnutí z roku 2011 opustit vaše „dítě" Sport Invest?
Vše v životě má své etapy. Sport Invest jsem založil jako jediný zakladatel v roce 1998, postupně jsem firmu budoval a najímal své spolupracovníky, kterým jsem umožnil stát se spolumajiteli. Přišel moment, kdy se naše cesty rozešly. Vše proběhlo korektně. Nyní nastává druhý poločas, kdy buduji novou ambiciózní společnost. Nikdy jsem svého rozhodnutí nelitoval, bylo to pouze ukončení jedné životní etapy.

"Čeští i zahraniční fotbalisté"

Proč jste se rozhodl vrátit do sportovního byznysu?
Nikdy jsem nepřemýšlel o odchodu, pouze po prodeji Sport Investu jsem na základě obchodních dohod určitou dobu ve sportovním byznysu nemohl působit. Od srpna jsem však zpátky a s novým týmem. Vracím se s o to větší chutí a elánem.

Kdo jsou vaši spolupracovníci? Pomohou vám i zahraniční investoři?
Máme silný tým. Bývalí sportovci, zkušení marketéři, byznysmeni a lidé, kteří se pohybují ve sportu dlouhá léta. Chceme, aby sportovci věděli, že je zastupují lidé, kteří jim rozumí, kteří znají prostředí a jsou jim partnerem. Je to unikátní spojení zkušeností ve sportu, byznysu a marketingu. Jakub Dlouhý je zakladatel a spolumajitel aktivační agentury Concept One, Martin Poustka je fotbalový skaut a trenér s neuvěřitelným rozhledem. Spolupracovat budeme také se Sašou Klimentem, který vedl komunikaci fotbalové Slavie a Českého olympijského výboru. V týmu budeme mít odborníky na sportovní právo, lékařské zabezpečení a další. Vše podrobně představíme v lednu.

Které hráče už máte pod sebou? A kde lovíte?
V současném globalizovaném fotbale chceme pracovat nejen s českými, ale také se zahraničními hráči. Už v průběhu ledna máme v plánu do české ligy přivést kvalitní cizince, reprezentanty svých zemí. Zastupujeme hotové hráče, jako například Václava Procházku, Václava Pilaře, Františka Rajtorala, Tomáše Wágnera či Jakuba Horu, ale také mládežnické reprezentanty od kategorií U-16 po U-21.

Co návrat Petra Čecha pod vaše křídla? Je to reálné, nebo je to sci-fi?
S Petrem jsem pracoval od jeho 15 let, cítím se býti spíše jeho sportovním otcem. Dnes jsme v pozici kamarádů, jsme v pravidelném kontaktu. Petr teď oslavil svou 170. vychytanou nulou a stanovil nový rekord Premier League, což mu ze srdce přeji. Po zápase jsme si psali a vzpomínali na úplně první nulu, která stála na počátku této fenomenální cesty. Bylo to v srpnu 2004, kdy jsem se svou rodinou a Petrovou manželkou Martinou držel Petrovi palce na Stamford Bridge v zápase proti Manchesteru United, prožívali jsme tehdy každou střelu na Petra. Skvělým výkonem přispěl k vítězství 1:0 nejen ve své premiéře, ale také v premiéře Joseho Mourinha na lavičce Chelsea. Petr je fantastická osobnost. Ale tohle je fáma, která nevím, kde vznikla. Petr je u Sport Investu a my ho s nabídkou spolupráce nikdy neoslovili ani to nemáme v plánu.

Budete zastupovat i sportovce z jiných sportů, než je fotbal?
Ano, talentované sportovce i reprezentanty, kteří jsou na vrcholu. Jedno super jméno představíme už za pár dnů – ale opět sázíme na kvalitu, nikoliv kvantitu. Chceme poskytnout maximální individuální servis – a v takovém případě nemůžeme minimálně v začátcích zastupovat desítky sportovců.

Budete nějak spolupracovat se Sport Investem? Je to ve vaší branži vůbec možné?
Sport Invest je má srdeční záležitost, plně je respektuji. O aktivní spolupráci ale zatím neuvažujeme. Rádi bychom českému fotbalu a sportu obecně přinesli něco pozitivního, jako například agentský kodex, který by napomohl stanovení takové činnosti agentů, které by měly pozitivní vliv pro sportovce samotné.

Využíváte i vaše konexe ve španělsky mluvících zemích? Žil jste v Argentině.
Ano, celá má rodina mluví španělsky, v Argentině jsme žili osm let. Se španělsky mluvícím světem jsme v každodenním kontaktu. Rád bych se svým týmem napomohl k zintenzivnění spolupráce se španělsky mluvícími zeměmi, neboť jsem názoru, že tento potenciál ani jedna strana moc nevyužívá – například v současnosti ve Španělsku neevidujeme žádného českého fotbalistu…