Už druhou sezonu si připisuje starty za klubové áčko. Martin Zikl patří k velkým nadějím brněnského fotbalu. V letošním ročníku vyběhl na druholigový trávník v dresu Zbrojovky devětkrát.

Konkurenci pro něj přitom představují zkušení kanonýři Magera se Škodou. Přesto si devatenáctiletý forvard místo v kádru vydobyl.

Zásluhu na tom má i McDonald's Cup. Právě v něm námluvy největšího jihomoravského klubu a mladého útočníka začaly.

„Na turnaji si mě všiml trenér Tomáš Němčanský a kontaktoval moje rodiče. V klubu jsem ale strávil jen dva měsíce. Odešel jsem kvůli škole, kterou jsem nestíhal. Zpátky jsem přestoupil za dva roky,“ přiblížil Zikl.

Na prvním stupni chodil do ZŠ Gajdošova a fotbal se učil v tamní Čafce. Jako jeden z mála fotbalistů na škole tak patřil k oporám žákovského výběru.

„McDonald's Cup jsem hrál mockrát. Poprvé v první třídě, přesné číslo si ale nevybavím. V týmu nás nebylo víc než pět fotbalistů. Ostatní kluci byli z jiných sportů, ale i tak jsme byli docela úspěšní,“ uvedl.

Druhé místo v krajském finále

McDonald's Cup.K nejlepšímu výsledku dotáhl spolužáky v ročníku 2011/12. „Obsadili jsme druhé místo v krajském finále. Hráli jsme proti Janouškové, což byla fotbalové škola. Byli tam samí Zbrojováci. Tréninky měli v rámci výuky. Porazili nás 10:2. Proto jsme neměli šanci postoupit do celorepublikových kol,“ vzpomínal.

Na turnaji přišel ještě o jednu trofej. Současný klubový spoluhráč Ladislav Krejčí mu v rozhodujícím duelu vyfoukl titul nejlepšího střelce. „S Láďou jsme měli stejný počet gólů a pak jsme se potkali ve finále. Trefil se i proti nám. Stal se kanonýrem a na souboj jsme nezapomněli,“ zasmál se Zikl.

Zkušenost s McDonald's Cupem hodnotí pozitivně. „Doporučil bych to všem dětem, protože je účast posune dál. I když jste fotbalista, je to hodně přínosné. Máte kolem sebe kluky, co to běžně nehrají, a je tak na vás ukázat jim, jak se co nejlíp pohybovat po hřišti a jak držet fotbalové postavení. Kromě Janouškové byly všechny školy nefotbalové a o tom to myslím právě je,“ zauvažoval.

Na trávníku mu tak patřila vůdčí role. „Patřil jsem k hráčům, kteří hru tahali. Byl jsem i kapitánem, takže to byl zajímavé. Turnaj byl jednou z nejlepších akcí v tom věku. Vždycky jsme se těšili, že jdeme hrát místo školy. To má své kouzlo. Navíc bylo skvělé poměřit se se zbrojováky,“ uzavřel.

McDonald's Cup je největší fotbalový turnaj pro žáky ZŠ. Letos se koná 22. ročník a Deník jako partner představuje každý týden hrdiny projektu.

Znáte výjimečného hráče, trenéra či učitele, který je i hvězdou McDonald's Cupu? Dejte nám vědět na sport.kraje@denik.cz!

JAROSLAV GALBA