Legendární záložník byl ztělesněním fotbalové věrnosti. V Liverpoolu hrál od sedmi let a odcházel v pětatřiceti, v áčku stihl 710 zápasů a pomohl k devíti trofejím. Teď je zpátky, ostatně poví vám to sám: „Kruh se uzavírá. Vracím se tam, kde to všechno začalo."

Místo milovaného dresu s osmičkou na zádech si obleče černou teplákovku a bude trénovat mládež. Začít má v únoru. „Těším se, ale zároveň jsem lehce nervózní," vzkázal. „Zatím nevím, jestli budu na trénování dost dobrý. Je to pro mě úplně nová role."

Loni v listopadu se rozloučil v Los Angeles, kde skoro dva roky hrál za místní Galaxy, a vrátil se domů.

Také čtěte: Veterán, který v euforii líbá trávník. Bude El Hadarí chytat do padesáti?

Začíná od nuly

V Anglii se špitalo o tom, že by mohl rovnou trénovat dospělé a převzít třetiligové Milton Keynes, on se ale rozhodl pro pomalejší start. Plácl si s šéfem liverpoolské akademie Alexem Inglethorpem, jenž se vyznal: „Steven je klubová ikona a ve fotbale toho zažil dost, může našim chlapcům hodně pomoct."

Může pomoct i sám sobě, jako trenér začíná od nuly. Klub na to jde chytře: nesvěřil nováčkovi caparty z přípravky, kteří potřebují maximální péči. Gerrard bude zatím kmitat u kluků od 15 do 23 let s tím, že časem může dostat vlastní tým. „Je to skvělá příležitost, můžu se pomalu rozvíjet."

Zdroj: Youtube

Po ruce bude mít kouče áčka Jürgena Kloppa, dveře u něj má otevřené. „Jsem za Jürgena rád, je to trenér světové úrovně," poklonil se Gerrard.

„Udělám pro Stevena cokoliv. Otvírá se před ním zajímavá budoucnost. Stačí, aby se zkombinovaly jeho zkušenosti a dovednosti, které se časem naučí jako trenér," pravil Klopp. „Jeho návrat je pro Liverpool výbornou zprávou."

Čtěte také: Darida z Herthy neutíká, ale Premier League by neodmítl: Je to můj sen

Povedou jeho kroky do managementu?

Klopp ví, o čem mluví. Jeho chlapci v lednu vyhráli jediný z osmi zápasů, porazili jen Plymouth, tým ze čtvrté ligy. Ligu měli solidně rozjetou, ale po bídném měsíci jsou až čtvrtí s desetibodovým mankem na vedoucí Chelsea.

Vystřídá jednou Gerrard velkého učitele Kloppa u áčka Liverpoolu? Sám vám na to neodpoví, je teprve na začátku nové životní kapitoly. „Můžu slíbit jen tohle: žádné rozhodnutí neudělám pod vlivem emocí, to by bylo špatně."

Fanoušci by ho jednou rádi viděli i v managementu, ale… „Netlačte na mě," usmál se Gerrard. „Že bych spěchal a cpal se do něčeho, na co ještě nejsem připravený? To by bylo to nejhorší, co bych mohl udělat. Mám hodně snů, ale všechno ukáže až budoucnost."