„Je to zklamání. Chtěli jsme dopadnout lépe,“ mračil se trenér David Moyes po posledním mači sezony, v němž londýnský klub prohrál v Brightonu 1:3, a v dalším ročníku se tak představí pouze v Konferenční lize.

Výhra by přitom Hammers (díky souběžné porážce Manchesteru United) na poslední chvíli posunula alespoň do EL. Jenže Souček a spol. selhali.

Invaze fanoušků Manchesteru City na hřiště po zisku mistrovského titulu.
Anglie se děsí. Na fotbal se vrací násilí fanoušků. Jsou to idioti, říká legenda

Kádr potřebuje posílit

„Jsem naštvaný na hráče, protože vůbec nepředvedli to, čeho jsou schopni,“ soptil Moyes. Jeho svěřenci si sice vedli nad očekávání dobře na mezinárodní scéně, ale tažení do semifinále EL bylo vykoupeno zhoršující se jarní ligovou formou. V poslední sedmi kolech dokázal West Ham zvítězit jen jedinkrát, čtyřikrát padl.

Otázka je, jestli někteří příznivci Kladivářů trochu nepřecenili síly a schopnosti mančaftu, za který nastupovali i tři čeští reprezentanti. Ano, v Premier League se jednu dobu zdálo, že by podceňovaný West Ham dokonce mohl útočit na umístění v elitní trojici, ale šlo jen o zbožnou iluzi. Na to Moyesově eskadře scházela potřebná šíře kádru, kvalita a stabilita výkonů.

Petr Čech s pohárem pro vítěze Ligy mistrů.
Petr Čech opráší rukavice. Ve fotbalové bráně jsem nestál osm měsíců, přiznal

„Silná základní jedenáctka nemá dostatečnou podporu z lavičky. Jinými slovy – West Ham potřebuje v létě pořádně posílit,“ napsal fotbalový reportér Jacob Steinberg z listu The Guardian.

Poukázal na to, že útočné eso Michail Antonio potřebuje schopného parťáka a klíčový záložník Declan Rice se netají tím, že by brzy rád zamířil někam, kde se vyhrávají trofeje.

Peníze se musí chytře využít

West Ham totiž nadále staví hlavně na pověsti tvrdě makajícího týmu, který se vášní a odhodláním vyrovná bohatším konkurentům. Tato filozofie však má svůj strop, což uplynulá sezona jasně ukázala. „Teď jsme zklamáni. S odstupem času se ale zjistíme, že to byl docela dobrý rok,“ prohlásil Antonio. Jde o slova charakteristická pro klub z periferie, kterému se něco povedlo. Ne pro velkoklub s ambicemi.

Sebastian Rode po tvrdém zákroku.
Řezníci z Rangers. Kapitán Frankfurtu dostal kopačkou do hlavy, jako Kolář

A co česká stopa? Šlápnutím vedle se ukázalo být hostování Alexe Krále, oblíbenec fanoušků Tomáš Souček střídal silné momenty se slabšími. To se dá říct rovněž o Vladimíru Coufalovi, který navíc bojoval se zraněním. Nejzvědavěji teď ale příznivci Hammers hledí k novému spolumajiteli Danielu Křetínskému a jeho nabité peněžence.

„West Ham věří, že investice českého miliardáře posílí kupní sílu klubu, je však důležité správně ji využít,“ poznamenal Steinberg. Klub tak prý je na správné cestě, ale aby se přiblížil hvězdné konkurenci v podobě Manchesteru City, Liverpoolu či Chelsea, nesmí dál přešlapovat na místě.