Od zvláštního zpravodaje Deníku.

Výstražný nápis s nebezpečím prasečí chřipky se nedá přehlédnout. Úřady Spojených arabských emirátů všude po letišti vyzívají k obezřetnosti, na cedulích stojí varování i všemožné příznaky choroby. Každý z pasažérů, fotbaloví reprezentanti nevyjímaje, musí projít očním scannerem, dostane „štempl“ na papír s vízem a teprve pak je vpuštěn na půdu Emirátů.

Kdyby s výpravou českého týmu odletěl Jaroslav Plašil, místní by možná vystrašil k smrti. Ale on nepřicestoval, zůstal doma. „Po prvním tréninku ve středu se cítil mizerně a ve čtvrtek večer měl teplotu osmatřicet, má chřipku,“ hlásí z místa trenér Michal Bílek.

Avšak běžnou chřipku…

K marodům Šírlovi, Svěrkošovi a Sivokovi přibyl čerstvě také Jaroslav Plašil. Je to komplikace?

Jasně. Původně jsem chtěl mít k dispozici i tyhle hráče. Co se týče Jardy Plašila, už od včerejška jsem tušil, že nepojede – měl teplotu a netrénoval s námi. Takže na tuhle jsem byl připravený. Zbylo nás devatenáct, aspoň dostanou větší prostor ostatní.

V mužstvu zůstává ze zkušených vlastně jen David Rozehnal, který má víc reprezentačních startů než zbytek týmu. Nebudou chybět lídři?

Je to tak. Myslel jsem si, že to bude víc skloubené. Nových tváří máme víc, než jsem předpokládal. Chtěl jsem, aby tým byl vyváženější. Ale jak říkám, těžkou hlavu si z toho nedělám. Prostě se dostanou víc do hry kluci, kteří toho zatím tolik neodehráli.

V neděli vás čekají domácí Spojené arabské emiráty. Postavíte silnější jedenáctku?

Nebudu říkat, kdo je tady lepší a kdo horší. V hlavě sice sestavu mám, ale rozhodně nechci říkat, že ti jsou lepší, než ti, kteří do zápasu nenastoupí od začátku.

Chtělo by se reagovat, jestli se alespoň spolehnete na zkušenost. Ale vzhledem k tomu, že…

…Že tady té zkušenosti není tolik (doplní), je to těžké takhle říct. Ale úvodnímu zápasu samozřejmě přikládáme velkou váhu.

Spojené arabské emiráty ve čtvrtek porazily Manchester City. Je to pro vás překvapení?

Podle toho, co o nich víme, se jedná o mužstvo, které je technicky a rychlostně velmi dobře vybavené. Možná mají ke konci zápasu trochu problémy s fyzickou kondicí, ale je potřeba říct, že nás nic lehkého nečeká.

Budete mít záznam?

To taky, ale hlavně máme informace od Luďka Klusáčka, který jejich tým viděl, má je zmapované a snad kromě jednoho všechny hráče zná. Tenhle zápas jsme sice neviděli, ale z jejich minulých utkání máme informací dost.

Trenér Srečko Katanec domácím vštípil taktiku a řád, pod ním lépe brání…

Tohle jim určitě prospělo. Rychlost a techniku ti hráči už mají, a když přijde někdo, kdo jejich hře dá řád, ohromně je to posílí. Hned je jejich styl kvalitnější a pro soupeře nepříjemnější. Na druhou stranu, nechci se moc koukat na naše soupeře, chceme se věnovat hlavně naší hře. Jsem zvědavý, jak si s tím poradíme.

Zdroje čerpáte hlavně od Ivana Haška a Luďka Klusáčka, kteří tu dlouho působili. Co hlavního jste si od nich vzal?

Místní hráči jsou náladoví. Jsou schopni odehrát vynikající zápas, ale klidně na něj navážou špatným výkonem.

Už jste prohlašoval, že věříte, že nevyzkoušení hráči berou turnaj jako šanci ukázat se. Je to znát bojovná na atmosféra?

Kluci se mezi sebou teprve seznamují, ale atmosféru v týmu cítím dobrou. Je vidět, že tady chtějí být, a jsem přesvědčený, že udělají maximum pro to, aby na sebe upoutali. Jsem opravdu zvědavý, jak si s poradí.

Těšíte se na něco ve Spojených arabských emirátech kromě fotbalu?

(Přemýšlí) Na spolupráci s hráči… Řekl bych, že to všechno souvisí s fotbalem. Nic jiného pro mě není tak důležité jako poznat hráče, mluvit s nimi, vidět je v pár trénincích a dvou zápasech. Tohle mě zajímá. Neříkám, že nejsem zvědavý, jak to v Emirátech vypadá, ale prostě to pro mě není tak důležité.

A co výlet mimo fotbal?

V pondělí po zápase bychom se chtěli jet podívat do Dubaje, ale to je tak jediný výlet, který tady za celou dobu budeme absolvovat.

Už v neděli vás čeká první zápas v roli hlavního kouče. Cítíte osobně nervozitu?

Ne, jsem poměrně v klidu. Jediné očekávání, které cítím, je to, jak si s tím poradí kluci. Pro některé to bude něco nového – buď ještě vůbec nedostali příležitost, nebo byli s týmem, ale nezasáhli do zápasů. Nejvíc zvědavý jsem na to, jak si poradí s mezinárodním fotbalem.