Brno získalo skalp Slavie, Liberec porazil Boleslav

Praha - V duelu 26. kola nejvyšší tuzemské soutěže porazil Žižkov České Budějovice.

3.5.2009

Brno porazilo mistrovskou Slavii díky gólu Tomáše Doška (uprostřed). Foto: Deník/Lubomír Stehlík

Tučná pokuta, zdá se, zabrala.

Fotbalisté 1. FC Brno po ostudné porážce se Žižkovem, za které přišli o část mzdy, zabrali proti nejtěžšímu možnému soupeři. Porazili úřadujícího mistra Gambrinus ligy pražskou Slavii 1:0. Jedinou branku vstřelil někdejší útočník pražského týmu Tomáš Došek.

Ačkoli se Jablonečtí museli obejít bez stabilní stoperské dvojice Pavlík – Kučera, nelámali si s tím hlavu a hladce si s Plzní poradili. Dva góly vstřelil výborně hrající leyý obránce Hamouz, na 3:0 upravil pět minut po svém příchodu na hřiště střídající Valenta.

Ani v šestém duelu po sobě Sigma nepoznala hořkost porážky. Co víc. V příměmé souboji dvou uchazečů o evropské poháry porazila Teplice 2:1. Útok na pohárovou Evropu v olomouckém podání tak pokračuje.

V utkáni mezi Kladnem a Příbramí bylo až příliš cítit, že oběma týmům jde o mnoho. Hosté mohli pomýšlet na lepší výsledek, kdyby za bezbrankového stavu Huňa mířil hlavou mezi tyče. Poté se prosadilo Kladno po standardce zakončené Klinkou. Příbram sahala po vyrovnání při obloučku Huni, jenž usedl na břevnu, a když Plašil z malého vápna těsně před koncem přestřelil, odjela bez bodu.

Veledůležité tři body vylovili hráči Viktorie Žižkov ze zápasu 26. kola první fotbalové ligy s Českými Budějovicemi. Výhru 2:1 trefil v 59. minutě záložník Luděk Stracený, jenž domácí vrátil v průběžné tabulce opět na předposlední místo před Zlín.

Na čtrnáctou Příbram Pražené ztrácejí čtyři kola před koncem tři body, Příbram má však utkání k dobru.

Zlínské povstání pokračuje. Fotbalisté Zlína již neuzavírají prvoligovou tabulku. V sobotu v duelu 26. kola porazili doma pražské Bohemians 2:0 a stále více se přibližují záchraně.

Brno – Slavia Praha 1:0 (1:0)

Zápas 25. kola první fotbalové ligy svedl dohromady desátý tým tabulky proti lídrovi. Bylo to však Brno, kdo po většinu první půle udával tempo hry. Radovat se svěřenci trenéra Miroslava Beránka mohli ve 28. minutě. Švejnoha vysunul do ideální pozice Doška a ten se trefil přesně k tyči. Byl to jeho šestašedesátý gól v české nejvyšší soutěži.

Ve slávistickém dresu se na brněnský trávník vrátil Aleš Besta, který byl na podzim vyřazen z kádru a v zimě přestoupil do pražského týmu. A podepsal se pod největší šanci Slavie, když zatáhl míč do vápna a zpětnou přihrávkou našel Šventa. S jeho střelou si ovšem brněnský brankář Bureš poradil. Po přestávce však Bestovo místo zaujal Ivana.

Do konce poločasu mohli domácí vedení navýšit. Trenér Beránek poslal na trávník od úvodního hvizdu mladého útočníka Rabušice a po jeho dravém průniku se podruhé ocitl v šanci Došek, tentokrát však mířil vedle.

Po změně stran se dirigentské taktovky ujali úřadující mistři ligy. Nejprve zazlobil agilní Fořt, ale jednou se blýskl gólman Bureš a vzápětí zastavil jeho průnik čistým skluzem Dvorník. Po hodině hry viselo vyrovnání Slavie na vlásku. Dělovku Fořta vyboxoval Bureš až nadvakrát a pouze k Ivanovi, při jeho dorážce zastoupil brněnského brankáře obránce.

Do obrovské šance se v 77. minutě probil slávista Pekhart. V pokutovém území si hrudí zpracoval balon, ale jeho střela se otřela pouze o spojnici břevna s tyčí. Osm minut před koncem vytáhl další famózní zákrok Bureš, kterým kryl ránu Belaida. Těsně před koncem utkání se při bezhlavém tlaku Slavie ocitl sám na hranici velkého vápna Došek, jeho střelu však vyškrábl Vaniak. A skóre se nezměnilo ani v infarktovém pětiminutovém nastavení.

Branky: 28. Došek. Rozhodčí: Paták – Čecháček, Vysloužil. ŽK: Bureš. Diváci: 5255.

Brno: Bureš – Mareček, Živný, Dvorník, Čoupek – Kalivoda, Heinz (65. Polách), Švejnoha, Střeštík (57. Lira) – Došek, Rabušic (74. Smutný). Trenér: Beránek.
Slavia: Vaniak – Dřížďal, Suchý, Brabec, Hubáček – Černý, Belaid, Cissé (57. Jarolím), Švento – Fořt (68. Pekhart), Besta (46. Ivana). Trenér: Jarolím.

Jablonec – Plzeň 3:0 (1:0)

Levý obránce Jablonce Josef Hamouz se stal hrdinou nedělního utkání s Plzní, když rozhodl o vítězství domácích dvěma góly. Ten první vsítil již v 11. minutě pohotovou střelou k tyči po centru Klapky, druhý přidal v 67. minutě, když převzal míč těsně za polovinou hřiště, pokračoval sólově až k pokutovému území, kde oklamal obránce a prostřelil gólmana Daňka. Na konečných 3:0 pak upravil náhradník Valenta.

Domácí tým se musel obejít bez zraněných stoperů Pavlíka a Kučery, jejichž posty zaujali Zábojník a Homola.

První šanci zápasu měli Západočeši, lob Limberského v 7. min. však skončil tesně vedle levé tyče. Poté se již pustili do svého soupeře s vervou Jablonečtí, vstřelili rychlý gól a v 18. minutě již vedli 4:0 na rohy!

Další velkou možnost měl v 25. min. Klapka, jehož přímý kop pod břevno brankář Daněk s námahou vyškrábl na roh. V 34. Hloušek po rychlém brejku nahrál zpětně Haurdičovi, který z hranice vápna přestřelil.

tři minuty poté se dostali hosté k prvnímu rohu a hned po něm měli velkou šanci. Hájovský ale hlavičkoval z výhodné pozice nad branku.

Po změně stran se Plzeň snažila vyrovnat, Limberský uvolnil Jiráčka, jemuž zmařil možnost brankář Zich pádem pod nohy. Na druhé straně v 64. Klapka udělal kličku i gólmanovi, přihrál Lafatovi, ten však zaváhal a nechal se obrat o míč Lecjaksem. Za tři minuty však již díky Hamouzovi vedl Jablonec 2:0.

V 74. min. vystřídal Valenta Klapku a za pět minut již skóroval. Po akci Lafaty a Loučky vyšlo domácím přečíslení 4 na 2, k míči se dostal deset metrů od branky Valenta a bezpečně svou šanci proměnil – 3:0. Plzni se utkání vůbec nepovedlo, ani jednou se její hráči netrefili mezi tyče.

Branky: 11. a 67. Hamouz, 79. Valenta. Rozhodčí: Kovařík – Hojsík, Jiřík. ŽK: Krejčí, Homola – Varadi, Limberský, Horváth. Diváci: 3622.

Jablonec: Zich – Krejčí, Zábojník, Homola, Hamouz – Haurdič (70. Michálek), Eliáš, Loučka, Hloušek – Klapka (74. Valenta), Lafata 3 (90+2. Vukovič). Trenér: Komňacký.
Plzeň: Daněk – Ševinský, Hájovský, Halama, Lecjaks – Limberský (60. Mlika), Horváth, Kolář, Jiráček – Krbeček (72. Tatanašvili), Varadi (86. Presl). Trenér: Vrba.

Mladá Boleslav – Liberec 1:4 (1:1)

Tohle nevyšlo. Mladá Boleslav přivítala na Městském stadionu dalšího z aspirantů na předkolo Ligy Mistrů a vyhořela.

Liberci se navíc podařilo napodobit Brno, které letos také dalo v Boleslavi čtyři góly. „Dnes jsme absolutně vyhořeli v defenzivě,“ hořekoval po zápase domácí trenér Pavel Hapal.

To hostující trenér Škorpil byl samozřejmě o mnoho spokojenější: „Jsem potěšen, že se nám podařilo napodobit sobotní zápas Barcelony na Realu (2:6).“

Libereckou výhru řídil hlavně boleslavský odchovanec Petr Papoušek. Ten přihrál svým spoluhráčům na tři branky: „Sám si nepamatuju, kdy jsem byl naposled takto produktivní v jednom zápase.“

Přitom úvod zápasu Boleslavi vyšel. Do vedení jí poslal Michal Papadopulos, jenž se nádherně položil do centru Tomáše Hrdličky.

Hosté vstřelili první branku po nacvičené situaci z rohového kopu, když se na přední tyči prosadil Nezmar. Byl to opět tentýž hráč, který poslal hosty do vedení a opět to bylo po precizním vysubutí od Papouška.

Boleslav se poté sice snažila o zvýšení útočné aktivity, ale výraznější šance nepřicházeli. A tak opět udeřilo na druhé straně. Papouškům přímý kop lehce tečoval Blažek, který vystřídal autora předešlých dvou tref Nezmara, a Miller se jenom ohlédl.

Dvacet minut před koncem mohl ještě vykřesat jiskřičku domácí naděje nejlepší boleslavský hráč Papadopulos, ale jeho hlavičku vytáhl skvělý brankář Zlámal na tyč.

V závěru se pak proměnila domácí snaha v křeč, kterou korunoval obránce Mach zásahem do vlastní sítě.

„Herně to byl vyrovnaný zápas, ale nezvládli jsme standardky, protože jsme po nich dvakrát inkasovali,“ hodnotil smutně kapitán Adrian Rolko.

Branky: 17. Papadopulos – 31. Nezmar., 48. Nezmar, 62. Blažek, 83. vlastní Mach. Rozhodčí: Kocourek – Košec, Kovařík. ŽK: Rolko – Dejmek. Diváci: 3165.

Ml. Boleslav: Miller 4 – Kalina 4, Procházka 3, Rolko 3, Hrdlička 4 (57. Mach) – Mendy 4 (67. Kysela), Opiela 3, Sylvestre 3, Poláček 3 – Papadopulos 2, Chramosta 3 (46. Řezníček 4). Trenér: Hapal.
Liberec: Zlámal 1 – Janů 3, Holeňák 2, Košťál 1, Vulin 3 – Dočkal 3, Papoušek 2 (81. Dort), Gecov (26. Dejmek 3), Liška 2 – Kerič 3, Nezmar 1 (61. Blažek). Trenér: Škorpil.

Sigma Olomouc - Teplice 2:1 (1:0)

Vyrovnaný byl k vidění v úvodní čtvrthodince, pak Sigma převzala otěže zápasu a nakonec šla zaslouženě do vedení. Radim Nepožitek, který v základní sestavě nahradil zraněného Tomáše Hořavu, prošel kolem čtyř hráčů a posunul na Ordoše. Ten chtěl původně vyslat vstříc Grigarovi Hubníka, jenže teplická obrana tuto přihrávku zblokovala. Ordoš se však ve skrumáži znovu zmocnil odraženého míče a z otočky ho uklidil k pravé tyči teplické branky.

Nebyla to první olomoucká šance v zápase. Už předtím pálil po efektní spolupráci s Kobylíkem těsně vedle Hubník. Pár centimetrů chybělo i Melinhovu trestnému kopu ze závěru první půle.

Teplice se dopředu pouštěly zřídka, ale pár nebezpečných okamžiků před Drobiszovou brankou přece jen dokázaly vyrobit.

„S prvním poločasem jsme nebyli spokojeni, proto jsme do druhé půle udělali nějaké změny,“ prohlásil po utkání kouč Teplic Jiří Plíšek.

Po přestávce jeho svěřenci přidali na agresivitě a v úvodu druhého poločasu byli lepším týmem. Přesto, jejich největší šancí na vyrovnání byl pouze nepovedený centr Matuly, který Drobisz s námahou vytlačil na roh.

Studenou sprchu však v třiašedesáté minutě připravil hostům Michal Ordoš, který předvedl, že krásné góly nemusí český divák vidět jen v televizi. Jeho přesná rána z pětadvaceti metrů by byla ozdobou kterékoliv renomované evropské soutěže. „To byl rozhodující moment,“ konstatoval po duelu Plíšek.

Sigma se po gólu na 2:0 zatáhla a ze zabezpečené obrany kontrolovala další průběh. Teplice zahrozily několika centrovanými míči, ale skutečné nebezpečí díky obětavé hře olomouckých zadáků nehrozilo. Čtvrt hodiny před konce mohl definitivně rozhodnout střídající Nuc, když šel po Melinhově utajené přihrávce sám na brankáře Grigara. Ten si však na jeho lobu pochutnal.

Ani další nadějné brejkové situace domácí do gólového konce nedotáhli, což je však v konečném účtování zas až tolik nemrzelo, přestože střídající Hesek hlavou v nastavení snížil na konečných 2:1. „Mrzí mě, že nedokážeme ten závěr udržet bez nervů, přestože hráče tam na to máme. Každopádně jsme obrovsky rádi, že jsme to utkání zvládli,“ uvedl domácí trenér Zdeněk Psotka.

Branky: 24. a 63. Ordoš - 90. Hesek. Rozhodčí: Jílek - Mencl, Urban. ŽK: Melinho, Hubník, Nuc - Matula, Merzič, Lukáš, Klein. Diváci: 4548.

Olomouc: Drobisz - Rossi, Hudec, Škerle, Heidenreich - Kaščák, Nepožitek - M. Hubník (73. Nuc), Melinho, Kobylík (62. Janotka) - Ordoš (86. Toleski). Trenér: Psotka.
Teplice: Grigar - Merzič, Lukáš, Klein, Rosa (85. Hesek) - Verbíř (46. Smejkal), Ljevakovič (72. Mahmutovič), Matula, Vachoušek, Stožický - Mareš. Trenér: Plíšek.

Viktoria Žižkov – Č. Budějovice 2:1 (1:1)

Žižkov postrádal distancovaného útočníka Švancaru, jenž dostal stop na tři zápasy, i kouče Zdeňka Ščasného, suspendovaného do konce sezony.

Klíčovým okamžikem zápasu se ukázala 70. minuta, kdy domácí za stavu 2:1 čelili pokutovému kopu. Záložník Petr Benát však trefil jen tyč a domácí pak náskok uhájili.

„Strašně mě to mrzí, že jsem zahodil penaltu. Nyní se musíme soustředit na Ostravu,“ kál se po utkání Benát a poukázal na fakt, že ani Budějovice ještě nemají záchranu zcela jistou. Duel s Ostravou pro ně tak bude velmi důležitý.

Hosté šli přitom do vedení v 18. minutě právě díky Benátově dělovce do horního růžku branky. Jenže za čtyři minuty jásali i domácí fandové. Zablokovaná střela Kaloda se dostala ke Zdeňku Koukalovi, jenž prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

A když pak po změně stran podruhé rozvlnil síť za Kučerou Luděk Stracený z přímého kopu, bylo rozhodnuto.

Branky: 22. Koukal, 59. Stracený – 18. Benát. Rozhodčí: Drábek – Ubias, Pospíšil. ŽK: Procházka, Pilař, Gabriel – Homoláč, Jasanský. Diváci: 2815.

Žižkov: Bartalský – Hruška, T. Procházka, Pilař (46. Gabriel), Koukal – Palát, Sabou, Hušbauer (90. Besta), Kalod (89. Straka) – Stracený, Naumov. Trenér: Kočí (asistent v zastoupení).
Budějovice: Kučera – Riegel, Horejš, Žižka, Leština (80. Svátek) – Hudson, Homoláč, Benát, Mezlík (86. Jasanský) – Stráský (36. Šíma), Sedláček. Trenér: Tobiáš.

Kladno – Příbram 1:0 (1:0)

Fotbalisté Kladna si po nedělním derby s Příbramí zhluboka oddechli. Díky gólu Klinky si připsali cenné tři body a málokdo věří, že by ještě mohli mít vážnější starosti s udržením, byť vyhráno ještě nemají.

Zápas 25. kola Gambrinus ligy ale diváky rozhodně nenadchl. Až příliš totiž bylo cítit, že oběma soupeřům jde o hodně. „Fotbal z naší strany nevypadal až tak dobře, jako proti Slavii nebo proti Žižkovu první půli. Byla to spíše taktická bitva,“ přiznal trenér vítězů Martin Hřídel.

Krátce potom, co z hlediště zazněl výkřik směřující ke kladenské lavičce: „Dej tam fotbalisty!“ vhodil Drsek aut a po Zachariášově prodloužení Klinka nekompromisně otevřel skóre utkání. Už předtím se ale brankář hostů Hruška blýsknul parádním zákrokem při stejné standardce zakončené Benešem.

„Rozhodla pro soupeře možná trochu překvapivá standardní situace, když nehrál autor našich dlouhých autů Tomáš Strnad a soupeř rozhodně nevěděl, že také Pavel Drsek tyhle dlouhé auty umí,“ mínil Hřídel.

Autor gólu k nesmírně cennému zásahu řekl: „Protože nehrál Honza Procházka, měl jsem za úkol chodit na prodloužené míče, při druhém se ke mně naštěstí dostal,“ liboval si střelec své třetí jarní branky. Byla vůbec první v příbramské síti od kladenského střelce v Gambrinus lize.

První šanci úvodní půle však měl příbramský Huňa, jenž hlavičkoval těsně vedle. Kanonýr hostů o něco lépe mířil po pauze, k jeho smůle přistála technická střele na břevnu. Na druhé straně musely Hrušku pálit dlaně po bombě Zachariáše.

Mrákoty šly na domácí těsně před koncem utkání, kdy Plašil na malém vápně zbytečně volil prudké zakončení, jež skončilo nad. To může Příbramské moc mrzet. „Kdyby mi někdo měřil tep, asi by byl v té chvíli vysoký,“ přiznal kladenský kormidelník.

Branka: 37. Klinka. Rozhodčí: Jech – Slavík, Santarius ml. ŽK: Szabo. Diváci: 3035.

Kladno: Pavlík – Bartoš, Drsek , Beneš, Hajník – Bartek (72. Holub), Szabo, Dubský, Zoubele (57. Gross) – Klinka (81. Šilhan), Zachariáš. Trenér: Hřídel.
Příbram:
Hruška – Štochl, Tarczal, Pleško, Fantiš (50. Kalabiška) – Huňa, Nechvátal (58. Borek), Nohýnek, Plašil – Klesa, Dos Santos (69. Biyik). Trenér: Morales.

Zlín – Bohemians Praha 2:0 (1:0)

Před měsícem téměř odepsaný tým vyhrál potřetí za sebou a již jen tři body ho dělí od čtrnácté Příbrami, která má ale utkání k dobru. Na poslední místo spadl Žižkov.

Zlínští hráči začali proti nováčkovi aktivně a domácí fandy roztleskal hned v 6. minutě teprve devatenáctiletý Ondřej Čelustka. Mladý bek napřáhl z pětadvaceti metrů a jeho projektil zaplul do horního rohu Beláňovy branky.

Zkušený gólman pak hosty sice několikrát podržel, v 55. minutě ale nestačil na hlavičku agilního útočníka Kroupy, jenž skóroval ve třetím duelu v řadě. Hosté nenašli jedinou účinnou protizbraň a na ve formě hrající domácí výběr nestačili.

Zlín může na dobré výkony navázat hned v příštím kole, kdy v domácím prostředí hostí pražskou Spartu.

Branky: 6. Čelůstka, 55. Kroupa. Rozhodčí: Adam – Lhoták, Adámková. ŽK: Lancevič, Dobeš. Diváci: 2750.

Zlín: Baránek – Čelůstka, Kroča, Zbožínek, Trubila – Šmahaj, Rýdel, Dostálek, Vyskočil (78. Musil) – Žůrek (86. Lukaštík), Kroupa (90. Elšík). Trenér: Ladislav Minář.
Bohemians: Belaň – Turtenwald, Lencevič, Horáček, Grznár – Fenyk (77. Galbavý), Andronic (59. Zoubek), Dobeš, Vošahlík (59. Eismann) – Ibe, Kincl. Trenér: Luboš Urban.

Ministr Brabec: Život je krátký na hádky. Země potřebuje stabilní vládu

/ROZHOVOR/ Co znamenají volební výsledky? Jak se bude vyjednávat? Nejen nad tím se zamyslel lídr krajské kandidátky ANO Richard Brabec v rozhovoru pro Deník.

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Parádní start. Plíšková na úvod Turnaje mistryň vyzrála na Williamsovou

Po pátečním losu singapurských skupin se Karolína Plíšková spokojeně usmívala. „Nevím, jak to vidí ostatní holky, ale já jsem se složením skupiny spokojená,“ povídala česká tenistka.

Plány SPD? Okamura chce pro své hnutí zastoupení v čele Sněmovny

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura už jednal s další stranou, novinářům dnes ale odmítl prozradit s jakou. Schůzku s představiteli vítězného hnutí ANO má naplánovanou na pondělní večer.