Na Vysočinu neodjížděli druholigoví fotbalisté Zlína v žádném případě v roli favorita. Přesto dokázali příjemně překvapit a ve 24. kole remizovali na hřišti Jihlavy 3:3. Kromě výsledku jistě potěší také střelecké probuzení doposud převážně mlčících útočníků.

Fotbalisté Ústí nad Labem využili v 24. kole druhé ligy zaváhání soupeřů z čela tabulky a po výhře 2:1 v Třinci zvýšili svůj náskok před druhými Bohemians Praha a třetí Jihlavou na čtyři body.

Čtvrtou domácí porážku v druhé lize utrpěli fotbalisté Bohemians Praha, kteří v sobotu podlehli 1:2 Varnsdorfu. Hosté rozhodli o svém vítězství již v úvodní dvacetiminutovce, kdy vstřelili obě branky. Svěřenci trenéra Zdenko Frťaly patří na jaře k nejlepším celkům soutěže, z osmi utkání vytěžili 17 bodů.

Odplata ze podzimní porážku 0:3 se Zbrojovce povedla. Brněnští fotbalisté zvítězili v druholigovém derby nad Znojmem 2:0 a potvrdili vynikající aktuální fazonu. Šňůru neporazitelnosti natáhli už na deset utkání.

Brno - Znojmo 2:0 (1:0)

Zbrojovka udržela šestou pozici a po porážce Bohemians Praha s Varnsdorfem 1:2 ztrácí na druhé Pražany šest kol před koncem už jen šest bodů. „Šplháme nahoru. Naše série je neskutečná a vážíme si toho, otázka postupu je pořád otevřená,“ kýval hlavou brněnský kapitán Petr Švancara.

Zkušený útočník se ve 47. minutě postavil k penaltě, kterou sám vybojoval, když jej v pokutovém území zatáhl znojemský forvard Vašíček. A druhou brankou dodal domácímu celku klid. „Fanoušci a novináři vytváří jakési pravidla, že postižený hráč penalty nekope. Jenomže já jsem typický příklad toho, že se musí porušovat. Věřil jsem si na ni,“ culil se Švancara.

O vítězství Zbrojovky rozhodly začátky obou poločasů. Nejprve ve třetí minutě uklidil přihrávku Michny do sítě útočník Doležal. Po přestávce utnul naděje Znojma Švancara. „Dostali jsme branku ve třetí minutě, po ní kluci znervózněli a vůbec se nám nedařila naše hra. O poločase jsme si řekli, že přidáme bojovnost, srdíčko a nasazení, jenže jsme opět obdrželi gól v úvodu poločasu. S takovým přístupem jsme nemohli body získat, Brno vyhrálo zaslouženě,“ uznal znojemský kouč Bohumil Smrček.

Znojmo v tabulce zůstalo jedenácté, od sestupového pásma jej dělí pět bodů. „Prožili jsme si podobnou situaci loni, kdy jsme byli v mnohem horší situaci. Všichni nás odepisovali, přesto jsme se zvedli. Potřebujeme co nejdřív získat body, abychom se dostali do klidu. Věřím, že se z utkání v Brně poučíme a revanšujeme se divákům doma s Třincem,“ dodal Smrček.

V závěru pustili Brňané Znojmo do tlaku, ale vyjma nepřesných nůžek Vašíčka a pokusu Yonova si hosté nic nevytvořili. „Měli jsme dobré začátky obou poločasů, ale mohli jsme být aktivnější a vstřelit další branky. Dvě vynucená střídání Michny a Mezlíka nás dostali dolů. Hosty jsme ovšem pustili snad do jedné nebo dvou příležitostí, udrželi jsme doma nula a s výsledkem a body jsme spokojení,“ pronesl brněnský kouč Petr Čuhel.

Kaňku na utkání udělali výtržnosti domácích vlajkonošů. Napadli členy pořadatelské služby, kteří je umravňovali. Situaci řešili až policejní těžkooděnci, dva muže zadrželi. „V pondělí ráno podá klub trestní oznámení na neznámého pachatele za výtržnictví a budeme požadovat uložení pokuty za porušení návštěvního řádu. Bezpečnost na stadionu je pro nás jasná priorita,“ uvedl brněnský provozní ředitel Martin Maťašovský.

Branky: 3. Doležal II, 48. Švancara z pen. Rozhodčí: Nenadál - Makovička, Košec. ŽK: Šoljič - Jonov. Diváci: 2102.

Brno: Doležal I - Pašek, Pernica, P. Buchta, Šoljič - Mezlík (75. Chigou), Michna (69. Simerský), R. Buchta (58. Koloušek), Lutonský - Švancara, Doležal II. Trenér: Čuhel.
Znojmo: Hrubý - Avdič, Jonov, Cihlář, Sukup - Šmahaj (61. Mandula), Okleštěk, Lacko, Zifčák (61. Mudra), Rolinc (76. Lukáš) - Vašíček. Trenér: Smrček.

Třinec - Ústí nad Labem 1:2 (0:2)

Trenér Severočechů Svatopluk Habanec po předchozí remíze v Brně, kde Ústí ztratilo dvougólové vedení, udělal několik změn v sestavě. Jeho tah se vyplatil a hosté se v Třinci ujali vedení 2:0 po poločase díky dvěma gólům Martina Holka z 8. a 33. minuty.

Třinec, který hrozil především ze standardních situací, zdramatizoval zápas až v závěru. Jedenáct minut před koncem se po centru trefil nekompromisní ranou Petr Nekuda. Další branku už ale domácí nepřidali a připsali si sedmý zápas za sebou bez vítězství.

Branky: 79. Nekuda - 8. a 33. Holek. Rozhodčí: Lerch - Filípek, Mencl. ŽK: Hanus, Gavlák, Lisický, Malíř - Dvořák, Martykán. Diváci: 528.

Třinec: Lipčák - Lisický, Kuděla, Rehák, Joukl - Malíř, Hanus, Matoušek, Eismann (72. Byrtus) - Nekuda, Gavlák (57. Surynek). Trenér: Grussmann.
Ústí: Novák - Vlk, Jablonský, Valenta, Dvořák - Peterka (72. Lácha), Dragoun, Martykán, Moulis - Veverka (83. Rosendo), Holek (76. Gulajev). Trenér: Habanec.

Bohemians Praha - Varnsdorf 1:2 (0:2)

Pražané nepřipomínali tým, který bojuje o postup. Severočeši se od počátku snadno a často dostávali před domácího gólmana Wintera, který sice leccos pochytal, dvakrát však kapituloval. Již v 6. minutě po rohu Rudnického vyskočil nejvýš Hauer a hlavou poslal Varnsdorf do vedení. Vzápětí ztroskotal na Winterovi Breite, a když se neprosadil sám, alespoň přihrál na druhou branku Martanovi.

Ani za stavu 0:2 nedokázali domácí přejít do účinné protiofenzivy, naopak v závěru poločasu měl další velkou příležitost Martan. Bohemians většinou ohrožovali Kovářovu branku jen z dálky a poprvé zamířili mezi tři tyče až v polovině druhého poločasu zásluhou Grznára. Sedm minut před koncem Ibe hlavou zblízka trefil břevno.

Zelenobílí se prosadili až v nastaveném čase, kdy po faulu na Klána proměnil penaltu Flachbart. Ve zbývajících vteřinách hry mohli ještě vyrovnat, Fenyk ale netrefil branku.

Branky: 90.+1 Flachbart z pen. - 6. Hauer, 18. Martan. Rozhodčí: Orel - Vysloužil, Pilný. ŽK: Fenyk, Očovan, Flachbart, Klán - Breite, Hauer. ČK: 90.+3 Breite (Varnsdorf). Diváci: 648.

Bohemians: Winter - Flachbart, Penc, Drsek (25. Lencevič), P. Hájek (46. Klán) - Janda (74. Ibe), Fenyk, Šisler, Grznár - Očovan, Škoda. Trenér: Jindráček.
Varnsdorf: Kovář - Mach, Filip, Pimpara, Hauer - Cana - Rudnickij (84. Stehlík), Melunovič, Breite, Matejov (61. Chod) - Martan (74. Volf). Trenér: Frťala.

Jihlava - Zlín 3:3 (2:1)

„Pomohla jim však hra celého mužstva. Kluci byli odvážní, do vápna soupeře posílali dostatečněm množství míčů a útočníci toho dokázali využít,“ pochvaloval si jeden z nejlepších výkonů svého mužstva na hřišti soupeřů v této sezoně zlínský kouč Alois Skácel.

Již v páté minutě mohl ocenit Poznarův důraz po Švachově centru. Jenže Jihlava vzápětí po rohovém kopu a Halamově hlavičce srovnala. Navíc krátce poté fauloval brankář Kořínek ve vápně Tecla a sám postižený penaltu proměnil.

„Zbytečné individuální chyby nás připravily o lepší výsledek. Na klucích si však cením, jakým způsobem zápas odpracovali a nepoložili se ani za nepříznivého stavu,“ pokračoval Skácel.

Již krátce po přestávce totiž po Poláchově vybídnutí znovu skóroval Polách a po Pazderově centru naklonil misky vah na zlínskou stranu Švach. Jenže Vysočina znovu udeřila po standardní situaci, kdy se devět minut před koncem z dorážky prosadil Karlík.

„Dostali jsme tři góly po standardních situacích. To je hodně. Navíc po vyrovnání nás Jihlava z dalších standardek v závěru ještě přitlačila, ale cenný výsledek už jsme udrželi. Pro diváky to bylo atraktivní utkání, viděli šest branek a kromě výsledku nás potěšila také předvedená hra,“ bilancoval zlínský kouč.

Branky: 6. Halama, 16. Tecl z pen., 81. Karlík - 5. a 52. Poznar, 73. Železník. Rozhodčí: Paták - Moláček, Dobrovolný. ŽK: Vaculík, Karlík, Jungr - Kořínek, Pazdera. Diváci: 1790.

Jihlava: Blažek - Helísek (74. Obert), Tlustý, Halama, Šilinger - Karlík - Vaculík, Kučera (66. Sedláček), Mešanovič - Jungr, Tecl. Trenér: Pivarník.
Zlín: Kořínek - Jugas, Malý, Hájek, Pazdera - Motal, Bublák (46. Železník), Polách - Poznar, Bača, Švach (90.+2 Zlatkovič). Trenér: Skácel.

Sokolov - Opava 1:0 (0:0)

Branka: 68. Blažek. Rozhodčí: Ondráš - Peřina, Nádvorník. ŽK: Čada, Vondráček - Wirth, Radzinevičius, Mikula, Zapletal. Diváci: 955.

Sokolov: Buček - Blažek, Dřížďal, Vondráček, Hanzlík - Vaněček (88. Geňo), Vrtělka, Čada, Krmenčík (57. Hrošovský) - Dvořák (75. Benda), Strnad. Trenér: Jindra.
Opava: Květon - Coufal, Uvíra, Mikula (86. Cudrák), Zapletal - Wirth (72. Halaška), Křeček - Partyš, Sedláček (71. Ficek), Schaffartzik - Radzinevičius. Trenér: Mazura.

Táborsko - Sparta B 1:3 (1:1)

Branky: 9. Přeučil - 30. Rada, 56. Sýkora, 87. Juhar z pen. Rozhodčí: Ochotnický - Gallo, Marek. ŽK: Dobal, Kostečka - Holý.

Táborsko: Fryšták - Rožboud, Nesvadba, Zbrožek, Kotrba (77. Kalášek) - Kočí, Kostečka, Dobal (60. Pecka), Sladký, Jasanský (66. Mach) - Přeučil. Trenér: Zákostelský.
Sparta B: Holý - Jánoš, Krch, Polom, Frýdek (46. Hybš) - Kadeřábek, Folprecht, Rada, Jirásek, Sýkora - Juhar (90. Putz). Trenér: Svoboda.

Čáslav - Vlašim 2:1 (2:0)

Branky: 9. Džafič, 44. Hejný - 75. Petrů z pen. Rozhodčí: Drábek - Chytil, Hájek. ŽK: Fikejz, Karal - Macháček, Kosak, Červenka. Diváci: 549.

Čáslav: Ducheček - Fikejz, Berios, Němeček, Kunášek - Džafič, Prášil, Karal, Mitrou (81. Kaňák) - Hejný (88. Szmek), Duchnič. Trenér: Sazima.
Vlašim: Hanuš - Vebr, Petrů, Zákostelský, Starý - Vojta (76. Červenka), Macháček, Pokorný (46. Matějka), Kosak, Průcha (60. Janda) - Vaněček. Trenér: Urban.

Most - Karviná 1:0 (0:0)

Branka: 74. Hofmann. Rozhodčí: Býma - Ubias, Páral. ŽK: Procházka, Mlika - Presl, Motyčka. Diváci: 586.

Most: Bertelman - Knakal, Procházka, Hofmann, Řehák - Pilař (55. Holub), Schut - Huňa, Štefko (55. Kerbr) - Danoski (83. Štípek), Mlika. Trenér: Zach.
Karviná: Paleček - Hoffmann, Bolf, Hrtánek, Knötig - Ciku (59. Bartozel), Jursa, Motyčka (81. Savič), Bartošák - Gonda, Presl (68. Vrána). Trenér: Kalivoda.