Jankto se zranil v závěru první půle nedělního domácího zápasu se Španělskem (2:2) a trávník opustil na nosítkách. "Jakub se bohužel do konce tohoto srazu nestihne dát zdravotně do pořádku," uvedl manažer reprezentace Tomáš Pešír.

K týmu se naopak v pondělí večer připojil slávista Tecl. Jednatřicetiletý útočník má v reprezentaci na kontě devět utkání bez vstřelené branky, naposledy za národní celek nastoupil loni v září v přípravě proti Ukrajině.

Čeští fotbalisté sahali po výhře nad Španělskem.
Češi ukázali srdce. Euforie se ale nekoná, Šilhavého děsí další absence

"Standa je rychlostní typ hráče, bojovník a zkušený hráč, který na hřišti nechá pro svůj tým úplně všechno. Vždy ze sebe vydá maximum a pro soupeře je nepříjemné proti němu hrát. Typologicky se nám hodí k tomu, co v Portugalsku a Španělsku chceme hrát. Ostatně už ve svém posledním reprezentačním zápase proti Ukrajině předvedl výborný výkon," uvedl Šilhavý.

"Zvažovali jsme, že bychom navíc povolali i útočníka z jednadvacítky. Ale nakonec jsme se rozhodli pro Standu Tecla, který se nám do týmu hodí vzhledem k nadcházejícím zápasům typologicky víc," doplnil český trenér.

Jankto je už patnáctým hráčem, kterého bude muset Šilhavý ze zdravotních důvodů během červnového programu oželet. Už od začátku srazu mu schází řada stabilních členů sestavy včetně klíčového útočníka Patrika Schicka či záložníka Antonína Baráka.

Jankto v nedělním duelu během první půle střídal zraněného obránce Jaroslava Zeleného, ale ten by měl být v pořádku a do Lisabonu odletí. K dispozici je i stoper Václav Jemelka, jenž překonal virózu. K zápasům v Portugalsku a Španělsku odpoledne odcestuje 23 hráčů.

Slovenský reprezentant Juraj Kucka (vlevo).
Historická blamáž. Slovensko pobouřila prohra fotbalistů s Kazachstánem

Reprezentanti se na Pyrenejském poloostrově pokusí navázat na povedený vstup do elitní skupiny A2 Ligy národů. Minulý čtvrtek nejprve na úvod doma porazili Švýcarsko 2:1 a v neděli uhráli cennou remízu s gigantem Španělskem.

Ve čtvrtek od 20:45 nastoupí národní tým v Lisabonu v přímém souboji o první místo ve skupině proti Portugalsku, které vede tabulku díky lepšímu skóre. V neděli pak Šilhavého svěřenci zakončí červnový program odvetou proti Španělsku v Málaze, kam se přesunou v pátek.