Britská královna Alžběta II. na snímku z 15. července 2022
Zdroj: ČTK
Královna Alžběta II.
Zdroj: ČTK/PA/Mark Cuthbert
Vévoda Filip a Alžběta II.
Zdroj: ČTK/AP
Královna Alžběta a princ Philip, vévoda z Edinburghu po korunovaci v roce 1953
Zdroj: ČTK/PA/PA Wire
Britská královna Alžběta II. a tři následníci trůnu Charles, William a George společně připravovali vánoční pudink.
Zdroj: ČTK
Britská královna Alžběta II. se zdraví s Karlem Poborským na ME 1996. S číslem 5 je kapitán Miroslav Kadlec.
Zdroj: ČTK/Michal Doležal
Vévoda z Edinburghu s královnou Alžbětou v roce 1947. Alžbětu mladý pohledný kadet svým šarmem, humorem a nezávislostí doslova okouzlil.
Zdroj: Profimedia
Královna Alžběta za svůj život procestovala asi 116 zemí, nejvíce ze všech členů královské rodiny, ačkoli nevlastní pas. Navíc, jako jediná ze všech občanů, nemusí mít na autě doklad o povolení k řízení. Královská milost zkrátka nemusí...
Zdroj: WikiMedia Commons, CC BY-SA 3.0, Abhijit Sen
Zdroj: WikiMedia Commons, Public domain, Cecil Beaton
Královnu ještě nikdy netrápil puchýř z nových bot. Rodina si totiž udržuje zaměstnance, jenž má za úkol každý nový pár rozchodit, aby se v něm Její Veličenstvo cítilo pohodlně. Prozradil to Stewart Parvin, který se stará o Alžbětin šatník už 16 let.
Zdroj: WikiMedia Commons, CC BY 2.0, Archives of New Zealand
Alžběta, jež je matkou, babičkou i prababičkou, prozradila, že rok 1992 pro ni byl nejhorším v životě. Tehdy utrpěl velké škody hrad Windsor a rozpadla se manželství Charlese, Andrewa i Anny.
Zdroj: WikiMedia Commons, Public domain, Ibagli
Během druhé světové války Alžběta ukázala, že panovník má být svému lidu vzorem. V roce 1945 se třeba připojila k dalším ženám zdravotnické služby, aby pomohla tam, kde to bylo potřeba nejvíce.
Zdroj: Wikimedia Commons, Ministry of Information official photographer, volné dílo
Královna Alžběta je také moderní dáma. Na její popud vznikl kanál na YouTube, facebooková stránka či účet na Twitteru, dále také už dávno využívá i mobilní telefon, na kterém denně píše svým vnukům.
Zdroj: WikiMedia Commons, Public domain, NASA Bill Ingalls
Alžběta zaštiťuje více než 600 charit a organizací na pomoc lidem či zvířatům. Patří mezi ně nejen Cancer Research na podporu boje proti rakovině nebo Červený kříž, ale také vojenští veteráni.
Zdroj: WikiMedia Commons, Public domain, Michael Evans
Královnin majetek se odhaduje zhruba na 300 miliónů liber. Slušné číslo, řekli bychom, v Británii Alžběta nicméně patří mezi „chudší boháče“. V žebříčku nejbohatších lidí na ostrovech jí údajně patří až 257. příčka.
Zdroj: WikiMedia Commons, Public domain, White House photo by Ollie Atkins
Alžběta je nejdéle vládnoucím panovníkem Velké Británie všech dob. Doba její vlády, která čítá již 65 let, „porazila“ v roce 2015 i slavnou královnu Victorii. Za svůj život mimochodem viděla 21 britských premiérů i 16 amerických prezidentů.
Zdroj: WikiMedia Commons, Public domain, Pete Souza
Existuje důvod, proč Alžběta sem tam obleče oděv v netradiční barvě. Při oslavě svých 90. narozenin se třeba honosila kabátem v citrónově zelené.„Musíte být schopni ji uvidět i z opravdu velké dálky,“ prohlásil pisatel královských biografií.
Zdroj: WikiMedia Commons, CC BY-SA 3.0
Mezi neobvyklé dary, které kdy královna na svých cestách obdržela, patří i zvířata. Ta dvaadevadesátiletá žena nade vše miluje. V Kamerunu ji v roce 1972 například obdarovali slonem Jumbem. O všechny „dary“ se vždy ochotně postarala londýnská ZOO.
Zdroj: WikiMedia Commons, Public domain, Sandpiper
Během své vlády rozeslala spolu s princem Philipem více než 38 tisíc vánočních pohledů, její schránka je však mnohem přeplněnější. Na adresu paláce prý bylo odesláno v průběhu let více než 3,5 milióny dopisů.
Zdroj: WikiMedia Commons, Public domain, Ricardo Thomas