Rozhodně to není jen tak nějaká obyčejná kytka. Mentha totiž byla v řecké mytologii přítelkyní Pluta, a aby se vyhnuli rodinnému skandálu, když mu manželka na románek přišla, musel svoji krásku proměnit ve voňavou květinu.

Je také zmiňována v Bibli, ve středověku se hojně pěstovala v klášterních zahradách, ve staročeské kuchyni se používala jako koření velice často, dnes se u nás na mátu coby koření trochu pozapomnělo, je oblíbenější spíše jako léčivá rostlina, ale milovníci cizokrajných chutí toto koření rozhodně nemohou minout.

Stovky druhů i využití

Máta nám nabízí nepřeberné množství chutí, které závisí především na půdě a na podmínkách, ve kterých roste. Někde tedy můžete najít mátu s lehkou příchutí citronu, pepře, či dokonce jablka, a rostlinky jako takové existuje více než stovka druhů.

Široké využití máty je dáno také jejím jednoduchým pěstováním – množí se oddenky a vyroste téměř všude, a pokud se jednou objeví ve vaší zahrádce, bude velice těžké se jí zbavit. Sbírají se lístky, nejlepší je rozhodně čerstvá, ale ani v sušeném stavu ostudu neudělá – pozor pouze na správné skladování ve vzduchotěsné nádobě a doporučuje se spotřebovat do jednoho roku, rychle ztrácí své aroma.

A teď se společně vydáme na rychlou cestu kolem světa a všude se budeme s mátou potkávat. Tak například Angličané přeměňují mátu v omáčku, která doprovází jehněčí maso. V arabských zemích se z máty dělá hojně slazený čaj, který dokáže osvěžit i v tom největším horku. Přidává se do salátů (tabbouleh), při grilování, ochucuje jogurty. V Karibiku mají zase nejraději alkoholické koktejly na bázi rumu a s mátou hned v závěsu.

Vítejte v Indii! Máta vám bude jistě naservírována jako součást chutney nebo jako samostatná omáčka, která má vyrovnávat ostatní hojně kořeněné pokrmy. V Číně je přidávána do závitků, samozřejmě ve společnosti spousty zeleniny a jiných bylin. V jižní Evropě je máta ideálním „partnerem“ náplní do lilků, cuket a paprik či osvěžujícího salátů tzatziky. Může se používat samostatně či ve společnosti jiných koření.

Mátové mlsání

Je libo na závěr něco sladkého? Lístky máty rozhodně zvládnou i složitější kreace, než pouze dozdobit dezert – výborně se totiž snoubí s čokoládou, používá se do dezertů na bázi jahod, broskví, meruněk, melounu či rebarbory.

Výborně se hodí do zmrzlin či do různých krémů. Pokud připravujete ovocné saláty, určitě vyzkoušejte jednoduchou zálivku – 1 dcl vody se svaří se šťávou z citronu a pár lístky máty. Po vychladnutí stačí pouze přelít pokrájené ovoce. A kdo už na dezert nemá místo, rozhodně nepohrdne mátových sirupem či likérem.

Text: Martina Dvořáková

Zeleninový salát s mátouSuroviny: 200 g řeckého jogurtu, 2 arabské chleby (Pita), 3 velká rajčata, pokrájená, 100 g ředkviček nakrájených na plátky, 250 g okurek oloupaných pokrájených, 2 jarní cibulky, 15 g čerstvé máty, 25 g hladkolisté petrželky, 3 stroužky česneku, 3 lžíce citronové šťávy, 60 ml olivového oleje, 2 lžíce vinného octa, pepř, sůl

Postup: Chléb pokrájejte na menší kousky, pokrájte cibulku, mátu i petrželku, rozdrťte česnek. Všechny suroviny včetně jogurtu a arabského chleba promíchejte dohromady a servíruje.