Není to s ním ale úplně jednoduché, jelikož obsahuje síru, která mu dodává jeho charakteristickou štiplavou chuť. A z toho důvodu se svět dělí na milovníky a odpůrce česneku, a to již odpradávna. Egypťané jím krmili každý den stavitele pyramid, věřili totiž, že má spoustu zázračných vlastností.

Naopak do chrámu Kybelé v Římě měli konzumenti česneku vstup zakázán. Česnekový odér například zapříčinil rozchod mezi římským básníkem Homérem a jeho přítelkyní. Římané, Číňané a Arabové doporučovali konzumaci česneku po uštknutí hadem. Láska Jindřicha IV. k česneku je legendární, stejně jako jeho využití při obraně proti upírům. A tak bychom mohli pokračovat spoustou dalších příkladů z historie pro a proti používání česneku.

K mání po celý rok
Česnek se může pěstovat téměř všude, potřebuje však dostatek slunce. Většinou se konzumuje česnek sázený na podzim přímo na záhony a sklízený následujícího léta. Popisovat způsob skladování je téměř zbytečný, hlavně z toho důvodu, že v obchodech je k dostání v kteroukoli roční dobu.

Způsob používání je absolutně univerzální. Najdete ho v zálivkách do salátů (pro ty, kteří česnek moc nemusí, stačí nakrojeným česnekem vytřít mísu, ve které budeme salát servírovat), je součástí různých majonéz (provensálské aïoli), jednoduchých omáček (pesto), polévek (španělské gaspacho, naše česnečka), dále zvýrazňuje chuť většiny hlavních jídel.

Příklady využití
Česnekem například prošpikujeme bůček při výrobě česnekového bůčku… Jinou chuť česneku získáme, pokud ho při pečení masa přidáme celý, neloupaný a pečený spolu s masem. Těsně před servírováním jej vyloupneme a rozmačkáme spolu s trochou omáčky, česnek takto upravený příjemně zesládne a na milost ho určitě vezmou i jeho zarytí odpůrci. Pro zmírnění nepříjemného dechu se doporučuje před konzumací vypít vodu s citronovou šťávou, nebo po konzumaci žvýkat zrnko kávy nebo kardamomu, tyto prostředky dokážou potřít zápach.

Česnek je velmi zdravý, obsahuje vitamíny A, B a C, má antibakteriální účinky, podporuje trávení, krevní oběh a dlouho byl považován za všelék.

RECEPT:

Hovězí po Burgundsku

Suroviny:
700 g hovězího pokrájeného na kostky velké cca 3cm

150 g anglické slaniny pokrájené na malé kostičky
50 g másla
2 pokrájené cibule
3 stroužky česneku
150 g žampionů
30 g mouky

Marináda:
2 jemně nakrájené cibule

2 stroužky rozdrceného česneku
2 lžíce olivového oleje
4 sklenice červeného vína
1 bouquet garni (svazek bylinek – základem je petržel, tymián a bobkový list)
sůl, pepř

Příprava:
Den předem smíchejte v míse ingredience na marinádu a vložte hovězí. Přikryjte a nechte marinovat přes noc. Druhý den nechte na másle vzejít cibuli, slaninu a česnek. Kousky masa obalte v mouce, přidejte do kastrolu a nechte zezlátnout. Přes síto přefiltrujte marinádu a vlijte do kastrolu, osolte, opepřete a přidejte bouquet garni. Nechte vařit na mírném ohni dvě a půl hodiny, přisypte pokrájené žampiony a nechte ještě půl hodiny vařit. Servírujte s rýží nebo jen tak s opravdu dobrým chlebem.

Renata Dvořáková