Předchozí
1 z 13
Další

My se ale dokážeme s drahotou poprat. Probůh ne, žádné náhražky používat nebudeme, jen se pokusíme vyhledat úsporu tam, kde je možná. Ale pozor, jednou za čas si dáme bene, protože odměna za naše šetření je přímo nutná!

Romčina úsporná kuchařkaRomčina úsporná kuchařkaZdroj: Deník

Mnohé ženy jistě pamatují na věhlasnou Úspornou kuchařku Danuše Kejřové. Nechci se s ní rovnat, to v žádném případě, ale pokusím se v tomto novém sloupku přinést nějaké tipy na levná, ale přitom zdravá jídla s maximálním využitím toho, co nám dává příroda a zahrada. Možná se objeví i nějaký tip na pokrm připravený ze surovin, co jsou aktuálně “v akci”.

Gramáž u surovin u mne nečekejte, moji blízcí věcí, že jedno jídlo nikdy neuvařím stejně podruhé.

A čím dnes začít? Něčím zdravým? Pak to jsou vepřové nožičky! Už vidím moje mladé kamarádky, jak se jim obrátil žaludek, ale ony na to s blížícím se stářím přijdou, že přírodní kolagen přímo pohladí jejich klouby, vlasy a pleť.

Tož, pojďme na to. Krok za krokem. Otočte list :-)

Třeba ve Francii patří nožky k nejdražším druhům masa, což u nás zatím naštěstí není. V akci je koupíte třeba i za desetikorunu. Sulc, jasně, to je evergreen, ale co nožičky připravit na grilu? Několikrát jsem takto překvapila návštěvu, která žasla, jak je podávaný pokrm výtečný. Recept je přitom jednoduchý: uvařit ve slané vodě s divokým kořením do měkka, potom mašlovačkou potřít směsí oleje a libovolného koření a ugrilovat do křupava. Čtyři lidi pohostíte za pár korun a budou na vás pět chvalozpěvy.

Hlavně očistit, nechat přejít varem ve slané vodě a potom teprve vařit!!Hlavně očistit, nechat přejít varem ve slané vodě a potom teprve vařit!!Zdroj: Deník/Romana Netolická

Něco přes 2 kila vepřových nožek, rozpůlených už z obchodu, vyšlo na třicet korun. Důležité je důkladně je očistit, oškrábat případné zbytky štětin, nevynechat "pedikúru". Je nutné packy nejprve nechat přejít varem ve slané vodě a potom teprve vařit v nové vodě s kořením a zeleninou. Ta ale není až tak nutná.

Nožky v akci za 10 korun kilo.Nožky v akci za 10 korun kilo.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Chcete vidět správný způsob "depilace" nožek od štětin? Podívejte se na Romčino video z vlastní práce.

Zdroj: Youtube

Cibule, nové koření, celý pepř a pár stroužků česneku, samozřejmě sůl. To vše patří do vody, kterou zalijeme nožky tak, aby byly úplně potopené. Vaříme do měkka, v tlakovém hrnci čas uspoříme na polovinu.

Nožky v akci za 10 korun kilo.Nožky v akci za 10 korun kilo.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Některá řeznictví prodávají vepřové nožičky v ceně pod desetikorunu. Jsou velice bohaté na kolagen, a proto se hodí pro přípravu aspiků a sulců. U nich se ale vyžaduje pomalý var, což my v tomto receptu nepotřebujeme. Vývar ale i tak upotřebíme. Ale zpět k naší práci. Máme uvařeno do měkka, připraveno na marinádu a gril. V oleji smícháme koření podle chuti, dobré je přidat trochu piva - to černé je lepší, protože kůže lépe zkaramelizuje a je potom krásně křupavá.

Uvařeno, připraveno na marinádu a gril.Uvařeno, připraveno na marinádu a gril.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Vývar vylévat nebudeme, má v sobě tu správnou "želatinu" potřebnou pro naše klouby, vlasy a pleť. Můžeme zkusit, zda do druhého dne ztuhne a použít ho třeba jako aspik. Ale vývar s kroupami podobný bílé zabijačkové polévce je také velmi chutný a kolagen v sobě zachovává.

Vývar s kroupami stále v sobě zachovává potřebný kolagen.Vývar s kroupami stále v sobě zachovává potřebný kolagen.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Rychlé pórkové zelí na pánvi. Jen máslo, sůl a pepř. Pórek dnes stojí kolem patnácti korun, což není až tak velká zátěž na peněženku. Ze dvou rychle osmažených pórků je pěkná hromada přílohové zeleniny na talíři. Poslední minutu je dobré "zelí" nechat dodusit pod pokličkou. Krásně změkne.

Pórkové zelí.Pórkové zelí.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Tmavé kousky jsou snad nejchutnější, nemá cenu pórek po pánvi jen prohnat. Hnědá barvička dá zelenině zajímavou karamelovou chuť, smažením na másle výrazně zesládne. Jen máslo, pórek, sůl a pepř, nebudeme nikoho rozmazlovat nějakými nesmysly. Anebo kedlubny, taky dobrá volba, když jsou v akci. Okurky máme ve sklepě, hořčici nebo kečup dávám k tomuto jídlu nerada, ale chlapi to chtějí, syčáci…

Pórkové zelí.Pórkové zelí.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Ugrilováno, trošičku připáleno. Jak začne v troubě pod grilem vybuchovat kůže, jde o vteřiny. Ale což, aspoň jsou nožky křupavé a uvnitř lepkavé. Tak to má být.

Ugrilováno do křupava (trošku spálena, no…)Ugrilováno do křupava (trošku spálena, no…)Zdroj: Deník/Romana Netolická

Okurky, sladkokyselý květák nebo cibulky a další kvašená nebo sterilovaná zelenina. Hořčice a kečup pro pány, samozřejmě. A když nastrouháme trochu křenu samotného nebo s jablkem, což je známá "vejmrda", dovedeme jídlo za groš k dokonalosti.

Příloha jakákoliv.Příloha jakákoliv.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Domácí chléb se zřejmě začne péci ve velkém, zvyšování cen k tomu zřejmě dovede řadu domácích kuchařů a kuchařek. Ale o tom si povíme někdy příště. Teď je důležité to, že ke grilovaným nožkám se hodil báječně.

Pochoutka s domácím chlebem.Pochoutka s domácím chlebem.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Zkuste, uvidíte, napište, pošlete mi svůj recept na dobrá, ale zároveň úsporná jídla na mail romana.netolicka@denik.cz.

Pokud se přidáte a podělíte se se čtenáři o nějaký vynikající pokrm, který snoubí hodně výborné "muziky" za málo peněz, napište nám svůj recept s fotografiemi a ideálně i videem z přípravy.

Já teď jdu vařit polévku z bršlice. Cožééé? Ano, vážně, ale pokud už bude přerostlá, dáme si ředkvičkovou. K tomu Pepovu topinku jako symbol zkrachovaného vztahu, ze kterého zbyl jen recept.

Tak příště, tedy za dva týdny, opět v sobotu na stránkách Deníku.

Romčina úsporná kuchařkaRomčina úsporná kuchařkaZdroj: Deník