Výjimečnost této odrůdy spočívá ve vysokém obsahu tuků, konkrétně omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Ty plodům propůjčují ikonické výrazné aroma a krémově-slaďoučkou chuť. Domov mají v italském regionu Piemont, kde je ručně sbírají od konce srpna až do října. Sběrači přitom čekají, až zralý oříšek sám spadne na zem. Od roku 1993 nesou chráněné označení místa původu neboli apelaci Nocciola Piemonte I.G.P.

Hasselback
Bramborovou harmoniku vymysleli Švédové. Upečte si ji

Sklizené oříšky se suší, loupou, třídí, a poté praží různou intenzitou, dle preferencí zpracovatele. Obecně platí rovnice, že čím delší pražení, tím kouřovější výsledná chuť a tmavší barva produktu.

Ze zpracovaných oříšků se vyrábí například vynikající mouka, z níž cukráři pečou bezlepkové zákusky. Zdaleka nejširšímu využití se ale těší oříšková pasta. Ta patří do pravých piemontských dortových korpusů, šlehačkových a krémových dezertů i zmrzlin. Slanou variantou pasty pak na severu Itálie při servírování na talíři dochucují risoto.

Vyhlášený nugátový krém 

Avšak úplně nejslavnějším výrobkem z piemontských lískových oříšků je nugátový krém gianduia. Kromě nich ještě obsahuje kakao, sušené mléko a cukr. Neznámější značkou krému gianduia je – ano – Nutella. Na rozdíl od rukodělného originálu však tahle průmyslová varianta do značné míry supluje nižší obsah oříšků palmovým tukem.

Původně italská pizza patří k celosvětově nejpopulárnějším jídlům
KVÍZ: Vyznáte se v tradičních evropských pokrmech?

S piemontskými oříšky, které si sami dovážejí z Itálie, ve své brněnské pekárně originálně pracují manželé Antonio a Michaela Carlini. „Používáme je do náplně našich Loupakoulí. Jsou to koule z loupáčkového těsta plněné mascarpone krémem, šlehačkou, a právě i oříšky nebo nugátem,“ popisuje Antonio Carlini.

Dalším pozoruhodným výrobkem je Brut ma bun, jenž můžeme přirovnat k tradiční české laskonce. Jde o vyšlehaný bílek s cukrem a oříšky Nocciola Tonda Gentile Trilobata, který se vysouší v troubě. Je bezlepkový a výborně se hodí ke kávě.

Antonio Carlini je gastronom s kořeny v severoitalském Piemontu, znalec regionálních italských surovin. V Brně se svou manželkou Michaelou provozuje pekárnu, catering i vzdělávací workshopy, kde se zájemci naučí například upéct pravou italskou pizzu. V našem seriálu vás seznámí s originálními italskými surovinami a pokrmy.