Italskou tradici likérů přenáší pěstitel i do své tvorby. „Citrusové likéry dělám dlouho podle italského vzoru limoncello. Likér pochází z jižní Itálie, především z Kampánie. Tam na recept přišli,“ říká Petr Broža s tím, že kromě citronového nápoje objevil v Itálii i další druhy likérů. Například mandarello či arancello z pomerančů.

Při tvorbě nápojů využívá vůni kůry, která dodává likérům to správné aroma. „Dužninu využít nejde, ta je kyselá a kyselý likér nikdo nechce. Z plodů se odstraní žlutá část, ať už škrabkou na brambory nebo na struhadle, a nechá se vyluhovat ve vysokoprocentním alkoholu. Po třech týdnech nebo měsíci pustí žlutá barva. Nikdo ale nebude pít silný alkohol jen s vůni citronů. Musí se tedy naředit společně se sladkou vodou,“ popisuje výrobu limoncella úspěšný zahradník.

Dle výzkumu jsou burgery z masa výživnější než burgery rostlinné
Výzkum: Burgery z masa jsou výživnější než ty rostlinné

Další citrusové plody nemají při tvorbě likérů takovou tradici. Postup výroby je však velmi podobný. „U arancella je opět důležitá kůra. Je s ním ale mnoho práce a malá vítěžnost. Proto jsem začal využívat i dužninu. Vymačkal jsem šťávu, nebo dužninu nakrájel na menší kousky. Problémem je pěna a kal. Demižón pak musí dlouho stát. Když ale člověk vydrží, je likér moc dobrý,“ dodává s úsměvem.

Citrusové plody nejsou jediné, které lze k tvorbě sladkého alkoholického nápoje využít. Zahradník z Moravce využívá i plodů běžnějších, a tak jeho zásoby zahrnují nápoje všemožných barev a chutí.

Likéry jde tvořit z téměř každého ovoce. Základem je chuť a vůně konkrétních plodů. „Letos se náhle objevilo více ovoce. Bylo v mrazáku, ale tam jsem potřeboval uvolnit místo. A tak to odnesly ostružiny a rybíz. K tomu jsem si natrhal aronii a rozhodl se, že zkusím i něco jiného než obvykle,“ usmívá se pěstitel.