Nad šálkem horké kávy se scházíme s přáteli i s kolegy, probouzíme se s ní do nového dne, pijeme ji po obědě jako digestiv a když zrovna není teplo, relaxujeme s ní v teple domova. Není proto divu, že v žebříčku nejoblíbenějších nealkoholických nápojů se po vodě řadí hned na druhé místo. Statistiky uvádějí, že na celém světě se ročně vypije kolem 400 miliard šálků kávy. Další odhad týkající se kávy říká, že kávovníkový průmysl zaměstnává více než 25 milionů lidí. Mezi ně – farmáře, pěstitele a sběrače – se ale nepočítají zaměstnanci kaváren nebo výroben kávových příslušenství.

Káva je prostě všudypřítomná a oblíbená všemi bez ohledu na pohlaví, náboženství nebo rasu… Pokud zrovna nepatříte k nejužší skupině „přátel černého moku“, možná nevíte, že kdysi dávno se kávové zrno konzumovalo žvýkáním. Příslušníci kočovných afrických kmenů Oromos je míchali s živočišným tukem a tvarovali do kuliček, které žvýkali před bojem s nepřátelskými kmeny. Od té doby, co k nám káva doputovala z afrických a arabských zemí, již uplynuly stovky let. Konzumovat ji dnes lze výhradně jako nápoj, i když technikám její přípravy a pestrosti, co do výběru, se opravdu meze nekladou.

Když zajdete do lepší kavárny, baristé vám nabídnou hned několik druhů zrn, kávu s kofeinem či bez kofeinu, a pak se zeptají, jakým způsobem byste si ji přáli připravit. Nejčastější metodou je příprava přes kávovar na espreso, i když dnes tyto přístroje umějí i cappuccino nebo café latté. Stále populárnější se stává moka konvička, se kterou má káva plnou a intenzivní chuť, nebo french press, který se zas vyplatí pro větší skupinu osob. Na výsluní už se pomalu dostává i tzv. Hario V60. Tato metoda zas funguje na principu manuální filtrace přes skleněný či porcelánový dripper. V kavárnách dnes uvidíte i sofistikovanější přípravy, třeba přes vacuum pot, chemex, aeropress nebo dobře známý překapávač.

Jenže která je ta nejlepší? Odpověď je jednoduchá – ta která vám nejvíc chutná. Stačí trochu experimentovat a tu svou „pravou“ najdete. Než se tak stane, udělejte si radost klasickým espresem. Káva je totiž v mírné míře zdraví prospěšná. Kromě toho, že skvěle chutná, obsahuje sacharidy, bílkoviny nebo vlákninu a také je výborným antioxidantem. Protože pít ji několikrát denně by kvůli tlaku bylo nebezpečné, doporučujeme ji nahradit sladkým dezertem, který voní po kávě. Bude to cheesecake nebo affogato?

TIP: Chcete-li se dozvědět více zajímavostí i praktických rad o kávě, najdete je v knize U kávy o kávě a kávovinách od Jozefa Augustína (vyd. Jota, 398 Kč).

RECEPTY:

Ledový cheesecake
Na 1 dort, 30 minut + chlazení

Suroviny: 370 g máslových či kávových sušenek, 75 g másla, 50 g tmavé čokolády, 50 g mléčné čokolády, 1 l kávové zmrzliny; NA POLEVU: 300 ml zlatého sirupu, 100 g světlého třtinového cukru, 75 g másla, 30 ml bourbonu, 125 ml smetany ke šlehání, špetka soli

Postup: Sušenky, změklé máslo a na kousky rozlámané obě čokolády dejte do kuchyňského robotu a zpracujte ve žmolkovitou hmotu. Do dortové formy o průměru 23 cm vtlačte těsto tak, abyste jím pokryli dno i okraj formy. Vložte asi na hodinu do ledničky, aby korpus ztuhl. Mezitím vyndejte z mrazáku zmrzlinu, a jakmile povolí, nakrájejte ji lžící, zamíchejte a naplňte jí korpus a vraťte ho do ledničky. Do kastrolu vlijte zlatý sirup, přidejte cukr, sůl a máslo a nechte na mírném žáru rozpustit. Poté zvyšte žár, vařte 5 minut, přilijte bourbon a počkejte, až se obsah směsi zredukuje. Pak přimíchejte smetanu a omáčku nechte vychladnout. Ještě než bude úplně tuhá, pokryjte jí zmrzlinovou vrstvu dortu a dejte do mrazáku. Cheesecake podávejte ledově vychlazený.

Affogato aneb Utopený pohár
Pro 6 osob, 30 minut

Suroviny: 250 ml silnějšího espresa, 3 lžičky krupicového cukru, 4–6 mandlových sušenek amaretti, 400 g konzervovaných třešní nebo 6 lžic marsaly či jiného likérového vína, 100 g 70% hořké čokolády, 500 g vanilkové zmrzliny

Postup: Smíchejte horkou kávu kávu s cukrem. Na dno šesti skleniček či čajových šálků nalámejte mandlové sušenky. Máte-li k dispozici třešně, osušte je a rovnoměrně rozdělte. To samé udělejte s čokoládou, přičemž si malou část nechte na závěrečné zdobení. Nalijte do šálků marsalu, doplňte kopečkem zmrzliny a zalijte horkou kávou. Před podáváním affogato zasypte strouhanou čokoládou.

Tiramisu
Pro 6 osob, 30 minut + chlazení

Suroviny: 560 ml smetany ke šlehání, 250 g mascarpone, 75 ml marsaly, 5 lžic krupicového cukru, 300 ml silného espresa, 175 g dlouhých italských piškotů, 25 g kvalitní hořké čokolády, 2 lžíce kakaa holandského typu

Postup: Ve velké míse smíchejte smetanu s mascarpone, marsalou a krupicovým cukrem. Pomocí metly ušlehejte do tuhé pěny. Připravte si dortovou formu a piškoty. Namáčejte je postupně z obou stran v již studené kávě a postupně skládejte na dno vedle sebe. Navrch přidejte polovinu bílé směsi a postup opakujte. Zdobení završte posypáním tiramisu najemno nastrouhanou čokoládou a hořkým kakaem. Před podáváním dejte alespoň na hodinu vychladit.

Kávové brownies
Pro 6 osob, 30 minut + chlazení

Suroviny: 225 g kvalitní hořké čokolády, 250 g másla, 4 vejce, 130 g krupicového cukru, 125 g hladké mouky, 1 vrchovatá lžíce instantní kávy

Postup: Předehřejte troubu na 170 °C. Rozlámejte čokoládu na kousky a spolu s máslem ji rozpusťte v žáruvzdorné míse nad vodní lázní. Odstavte, až bude směs hladká. V jiné míse vyšlehejte vejce s cukrem, potrvá to asi dvě minuty. Přidejte mouku, kávu a znovu promíchejte. Vlijte čokoládovou směs a ještě jednou promíchejte. Těsto nalijte do předem vymazaného a vysypaného pekáče a pečte asi 25 minut. Podávejte při pokojové teplotě.

Panna cotta s kávovým sirupem
Pro 4 osoby, 30 minut + chlazení

Suroviny: lžičky jemně mleté želatiny, 500 ml smetany ke šlehání, 40 g přírodního cukru, 1 lžička vanilkového extraktu, rostlinný olej na vytření formiček

Na sirup:

180 ml espresa (či jiné silné kávy), 60 g krupicového cukru

Postup: Do mističky dejte 2 lžíce vody a vsypte želatinu. Nechte 5 minut stát, aby absorbovala vodu. Čtyři formičky o objemu 125 ml zlehka vymažte olejem. Smetanu svařte v rendlíku spolu s cukrem a vanilkovým extraktem na středním plameni. Občas zamíchejte. Přidejte želatinu a vařte 1–2 minuty, aby se rozpustila. Směs přeceďte a vlijte do vymazaných (plastových) formiček. Dejte na 4–6 hodin chladit, aby se zpevnily. Na sirup svařte kávu s cukrem – míchejte na středním plameni, dokud se cukr nerozpustí. Pak zvyšte plamen a vařte 5–8 minut, aby směs zhoustla a zredukovala se. Vychlaďte. Pět minut před podáváním vyndejte panna cotty z lednice a vyklopte. Podávejte přelité kávovým sirupem.