První, kdo v Evropě začal pěstovat koření ve větším množství, byli mniši, kteří ve svých klášterních zahradách zakládali malé záhonky s kvalitní půdou a pečlivě se o své rostlinky starali. V té době však koření (i to exotické) sloužilo spíše k léčení různých neduhů než k dochucování jídel.

Tymián si lidé oblíbili a používají jej již pradávna při všech životních situacích. Úplně nejdříve sloužil k ovonění příbytků, koupelí, ale také jako složka různých parfémů. Egypťané jej používali při balzámování mrtvol, Římané jím parfémovali sýry a likéry.

Dával se také pod polštář, protože údajně navozoval příjemný spánek a odháněl noční můry. A právě v dobách, kdy mnichům vzkvétaly jejich zahrady, se používal především k podpoře trávení, ale také jako antibiotikum.

Vůně Středozemí

Tymián je takový teplomilný bratranec naší mateřídoušky a podobně i vypadá: malý keřík vysoký max. 30 centimetrů, s malými drobnými lístky a jemnými fialovými kvítky. Volně roste ve Středozemí, všude příjemně voní a obyčejnou procházku tak změní v nezapomenutelný zážitek. Tymián miluje slunce a sucho, ale pozor, pokud ho pěstujete doma za oknem, přeci jenom ho občas zalejte…

Jako koření se využívají právě ty malé drobné lístky, ať už čerstvé, či sušené. Tymián je jedním ze symbolů Provence, neodmyslitelně patří do směsi provensálského koření nebo jako součást další směsi – bouquet garni. Tato směs se však používá trochu jinak: koření se nesype přímo do jídla, ale celé se vloží do látkového sáčku, vaří společně s jídlem a vyjme se těsně před podáváním.

Na Blízkém východě se konzumuje směs koření zaatar, což v arabštině znamená tymián. Směs je tvořena dalšími druhy koření jako například oregano, sezam, ale znáte to, každá rodina má svůj ten správný recept. Zaatar se ponejvíce podává naprosto jednoduše: smíchá se s olivovým olejem a namáčí se do něj místní chléb. My můžeme tymián použít k dochucení masa, např. burgundského boeuf bourgignon, do omáček na těstoviny, k nakládání sýrů. Větvička naložená v olivovém oleji nebo jemném octě je jemně ovoní a používá se do salátových zálivek.

Ve sladké kuchyni se používá k dochucování sušenek, marmelád, různých ovocných želé, ale i různých náplní a krémů. A to ještě není všechno: z tymiánu lze připravit čaj, používá se také jako součást likérů, ale pouze z rostlinek sbíraných v létě, kdy je jejich aroma nejsilnější.

Tymiánové sušenky s parmezánemSuroviny: 150 g změklého másla, 200 g hladké mouky, 200 g parmezánu, 2 vejce, 2 větvičky čerstvého tymiánu, hrubozrná sůl

Příprava: Parmezán nasekejte na menší kousky. V míse smíchejte mouku, máslo, parmezán, vejce a lístečky tymiánu. Vypracujte hladké, nelepivé těsto, popř. přidejte trochu mouky. Vytvořte váleček, zabalte do potravinářské fólie a nechte 2 h odpočinout v chladu. Troubu rozehřejte na 180 st., připravené těsto nakrájejte na plátky, položte na plech vyložený pečicím papírem a pečte, dokud lehce nezezlátnou. Ihned po vyndání z trouby lehce posypte hrubozrnou solí. Sušenky jsou nejlepší s dobrým sýrem a skleničkou vína.

Text: Renata Dvořáková