Slovo poke znamená v havajštině krájet na kousky. A takové najdete ve své misce poke neboli v poke bowl. Historie současné podoby havajského pokrmu sahá do druhé poloviny minulého století.

Ve skutečnosti je ale poke starší a připravovali je již původní obyvatelé Polynésie. Tradiční havajské poke se skládá z vykuchané, kůže zbavené, vykostěné a nasolené ryby, která se podává s mořskými řasami a tradičními druhy koření.

Až v 60.-70. letech ale pokrm získal jméno poke. V devadesátých letech se ještě více rozšířil a konala se první soutěž o nejlepší poke. V poslední době vzrostl počet restaurací nabízejících toto jídlo ze syrových ryb nejen na Havaji ale v celých Spojených státech amerických. A navíc se poke rozšířilo do celého světa.

OD TRŽNICE K RESTAURACI

S nápadem založit u nás restauraci nabízející poke bowls přišli dva kamarádi, kteří se poprvé potkali v Praze. Jeden je napůl Mexičan a napůl Peruánec, druhý pochází z Peru. První stánek s poke jste mohli navštívit loni v létě v nyní již uzavřené designové tržnici Manifesto Market.

A protože mělo poke úspěch, otevřeli si vlastní restauraci u Karlova náměstí a druhou v alternativním prostoru Vnitroblock v Holešovicích. V nich si můžete sestavit vlastní misku poke, nebo si vybrat některou z již hotových kombinací.

NEJLEPŠÍ KOMBINACE CHUTÍ

Originální poke se připravuje se syrovým žlutoploutvým tuňákem, tato verze, tedy ahi poke, je na Havaji i nejpopulárnější. Postupně ale vznikly varianty s jinými druhy ryb s lososem, chobotnicí (tako poke) nebo třeba s krevetami. Původně se ryby předem marinovaly ve směsi sójové omáčky, sezamového oleje a cibule.

Nyní se již podávají spíše nemarinované a jen se dochucují mnoha druhy omáček. K rybě se navíc přidávají další ingredience různé druhy zeleniny či ovoce, řasy či kaviár. Odkaz na asijskou kuchyni je patrný v různých dochucovadlech třeba ve wasabi pastě, korejském kimchi, asijské chilli omáčce sriracha nebo japonských omáčkách teriyaki nebo ponzu.

V Poke Haus můžete vybírat ze všech zmiňovaných rybích variant, navíc mají pro zapřisáhlé vegetariány i poke s tofu. Takzvaná proteinová složka se podává na základu, který představuje sushi rýže, hnědá rýže nebo mix jarních salátů.

Dále můžete přidat zelené sójové boby edamame, mango, ananas, čerstvý koriandr, zelenou cibulku, wasabi omáčku, česnekovou či sezamovou aioli omáčku, sójovou omáčku, Sweet Ginger Ponzu omáčku, pikantní Haus Fire či pálivou majonézu.

Pak vše dozdobíte mrkví, mořskými řasami wakame, surimi salátem, jalapeño papričkami, ředkvičkami, nakrájenou okurkou, nakládaným zázvorem, červeným zelím, oranžovým masago kaviárem a avokádem. Nakonec následuje topping v podobě nasekaných sušených řas, drcených chilli papriček, hrášku ve wasabi, opečené cibulky, wasabi koření furikake (směs rozdrcených sušených ryb, mořských řas a sezamových semínek) nebo sezamových semínek.

Při vytváření mixu nejprve vyberete základ (maximálně dva druhy), dále nejvíc dva proteiny, tři mixy, tři omáčky, čtyři toppingy a posypky bez omezení. Z toho všeho vám vznikne zajímavá směs chutí, které, pokud ji jednou ochutnáte, už stěží znovu odoláte. Syrovou rybu totiž báječně doplňuje křupavá zelenina, kaviár a řasy a omáčky tomu všemu dodávají grády. I když je poké trochu dražší, určitě se vyplatí jej ochutnat a najít si tu nejlepší kombinaci.

S LOSOSEM, NEBO S TUŇÁKEM?

Pokud se vám nechce sestavovat vlastní poke, můžete dát na zkušené a vybírat z již hotových variací pojmenovaných originálními filmovými názvy Salmon L. Jackson (s lososem), Tuna Turner (s tuňákem), Tofu Panda, Bart Shrimpson (s krevetami) a Pulpo Fiction (s chobotnicí). Hotové poke si můžete vylepšit extra dávkou proteinu nebo avokádem.

Pokud se rozhodnete si svou poke misku sestavit, můžete volit poke klasik nebo pokito na malý hlad. V případě, že byste si chtěli dát jen něco do ruky na cestu, objednejte Sushi Burrito. Tato specialita je něco mezi nenakrájenou sushi rolkou a burritem. Složení vybíráte jako u poke bowl, rozdíl je v tom, že všechny ingredience dostanete zabalené do ruličky v mořské řase.

V dnešních chladných dnech pak určitě oceníte i typické japonské polévky miso s mořskou řasou wakame a nudlovou ramen. A chcete-li výlet na Havaj zakončit na exotické vlně, dejte si jako nápoj stoprocetní kokosovou vodu Pure Coco, kterou zde prodávají.

Kontakt: Poke Haus, Odborů 263/2, Nové Město a Vnitroblock, Tusarova 791/31. Více na stránkách www.poke.haus/cs. Pro aktuality sledujte jejich facebookové stránky www.facebook.com/pg/ThePokeHaus. Otevřeno je denně od 11 do 22 hodin.

Ceny: poke s tuňákem, lososem, krevetami a chobotnicí 249 Kč, poke s tofu 235 Kč, Poke klasik (vlastní mix) 249 Kč, Pokito 189 Kč, extra dávka proteinu (ryba navíc) 39 Kč, avokádo navíc 20 Kč, Sushi burrito menší 189 Kč, větší 225 Kč, Miso polévka 50 Kč, Ramen 229 Kč. Každé pondělí mají v Poke Haus akci. Pokud se dostavíte v havajské košili, obdržíte slevu 30 procent.