Rostlina pochází z Malé Asie, konkrétně se jedná o keř vavřín ušlechtilý, dnes je pěstován téměř v celém Středomoří. Roste kolem hotelů, v zahradách, a většinou zcela volně - není tak žádný problém si z dovolené pár lístků přivézt domů, jenom si zkuste zkušebně jeden lístek rozemnout mezi prsty a přivonět, pro jistotu, že vezete domů ty správné listy.

Pár týdnů je možné uchovat je čerstvé v dolní části ledničky v nádobách na zeleninu, anebo je usušit ve stínu, ale opravdu dobře, aby dlouho vydržely a nezplesnivěly. Malý keříček vavřínu se snadno dá pěstovat za oknem v květináči, malé rostlinky jsou běžně k dostání na trhu.

Přes léto dokonce může být venku a v případě potřeby kdykoli utrhnout lístek - sklízí se totiž celoročně. Z rostliny se však nevyužívají jenom listy, z bobulí se vyrábí likér, ale také se z nich lisuje olej, který pomáhá například k léčení pohmožděnin.

Bouquet garni
V receptech, převážně francouzských, se můžete setkat s použitím směsi koření bouquet garni: obsahuje čerstvý bobkový list, tymián a petržel, ty se sváží dohromady do malého svazečku a nechají povařit spolu s jídlem a pak se “bouguet” pouze vytáhne a koření při konzumaci rozhodně nepřekáží.

Bobkový list se nejlépe pojí s kyselou chutí: aspik, marinovaná řepa, okurky, kysané zelí, pickles, kyselé rybičky. Dále všechny druhy masa, guláše, omáčky, použití je opravdu univerzální a nevadí mu dlouhá tepelná úprava.

Domácí olej
Z bobkového listu si snadno vyrobíte ochucený olej, který můžete použít jako zálivku na zeleninové saláty: do uzavíratelné lahve vložte větvičku rozmarýnu, 2 rozdrcené stroužky česneku, 2 lístky bobkového listu, lžičku červeného pepře, lžičku jalovce. Vše zalijte kvalitním olivovým olejem (koření musí být ponořené), uzavřete a nechte týden až čtrnáct dní odležet.

Kohout na bílém víně
Suroviny:

2 lžíce oleje
150 g anglické slaniny, nakrájené na kostky
1 pórek, nakrájený na kolečka
1 kg kuřecích stehýnek
3 bobkové listy
300 g hlívy ústřičné, nakrájené na kousky
500 ml bílého vína
smetana
sůl, pepř

Postup:
V hrnci rozehřejte olej, slaninu osmahnete dokřupava, přidejte pórek a minutu lehce restujte. Vložte kuřecí maso, hlívu a vše zalijte vínem. Podle chuti osolte, opepřete, přiklopte poklicí a na mírném ohni vařte cca 60 minut. V posledních minutách vaření přilijte smetanu. Nejlepší je, pokud maso již lehce odpadává od kostí a úplně nejlepší je druhý den. Nejvhodnější příloha jsou čerstvé domácí těstoviny, popř. rýže.

Renata Dvořáková