Předchozí
1 z 3
Další

Na rozdíl od jiných (i světových) soutěží nestačí jen výborná kvalita vína. Posuzuje se celý proces výroby a prodeje: tedy postupy ve vinohradech, technologie, marketing, design a samozřejmě i úspěchy v domácích a zahraničních soutěžích. „Vinařství musí být prvotřídní celkově. Musí mít vynikající vína, být špičkové při práci ve sklepě i vinohradu, musí se podílet na vinařství jako oboru a posouvat jej vpřed a v neposlední řadě musí profesionálně působit také navenek, na zákazníky,“ popisuje Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR, který je organizátorem soutěže.

interiér Kastrolu
Tip na restauraci: Připraveno v Kastrolu

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Vedle hlavních cen se udělují i některá oborová ocenění. Hlavním mediální partnerem je regionální Deník.

Víno J. Stávek

Kategorie malá vinařství (produkce do 50 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Velkopavlovická

Víno J. Stávek je rodinným vinařstvím sídlícím ve vinařské obci Němčičky, v prostorách poutavého rustikálního Vinařského dvora, statku postaveného v roce 1898 pradědem Ing. Jana Stávka, Ph.D. Ten dnes udává směr a styl tomuto vinařství a zároveň působí jako lektor na Vinařské akademii ve Valticích, v Národním vinařském centru a také na České zemědělské univerzitě v Praze. Je také autorem několika knih o víně a soudním znalcem. Zároveň je držitelem senzorických zkoušek, a zasedá tedy na mezinárodních soutěžích za Českou republiku. Technologická hala, kde vinařství vyrábí svá vína, se nachází v nově zbudovaných moderních prostorách, které vyhovují přísným hygienickým normám.

Pracovníci vinařství se starají o tři viniční tratě v Němčičkách, ve kterých zrají jejich hrozny. Jsou to viniční trať Bočky, která je nejlepší viniční tratí v Němčičkách, dále pak viniční trať Novosady a Růžený. Ochutnat zde můžete zajímavá rodinná cuvée nebo rozličná rosé vína, za které vinařství sklízí četné úspěchy na tuzemských i mezinárodních soutěžích. Skutečnou specialitou jsou pak fortifikovaná vína. Jedná se o likérová vína vyráběná technologií portských vín. Této technologii se říká fortifikace a během ní se do kvasícího hroznového moštu přidává vinný destilát. Víno J. Stávek je současné úřadující nejlepší malé vinařství České republiky.

www.jstavek.cz

Grand restaurant festival 2018. Na snímku Martin Boubel
Jezte a mládněte, nabádá zimní gastronomický festival

Jakub Šamšula vinařství

Kategorie malá vinařství (produkce do 50 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Velkopavlovická

Jakub Šamšula je moderní a dynamický vinař z Čejkovic. Specializuje se na výrobu limitovaných partií přívlastkových vín, převážně z bílých odrůd, pocházejících z redukovaných sklizní hroznů. Celou svou produkci vinařství lahvuje. Charakteristikou tohoto mladého rodinného vinařství je, že vyrábí úzký sortiment vín, což se trochu vymyká moravským zvyklostem. Šest bílých odrůd, dvě červené, pár lahví sektu. Hlavní důraz je zde kladen na přípravu suchých vín, jež vynikají jemností a čistotou chutě.

Jakub Šamšula s manželkou, tedy nejdůležitější lidé vinařství, vnímají vinařský obor jako poslání, ale také jako každodenní výzvu, věnují se mu tak s plným nasazením a jen ty nejlepší hrozny, které příroda dovolí sklidit, přetvářejí ve víno. Věří, že s ním se zákazníkům dostává do rukou ztělesněná práce ve vinici a sklepě. A vy si tak můžete vychutnat vzácný okamžik souznění s vinařem, vinicí a vinařskou tradicí Čejkovic. Majitel vinařství Jakub Šamšula se věnuje vínu od prahu dospělosti, kdy převzal rodinný sklep. Je absolventem vinařské školy a mnoha odborných kurzů, čerpal zkušenosti při zahraničních cestách a je členem několika profesních institucí.

www.samsula.cz

Římský kmín
Římský kmín: Do jídla i do parfému

Vinařství Škrobák

Kategorie malá vinařství (produkce do 50 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Velkopavlovická

Rodina Škrobákových je již po generace pevně spojena s obcí Čejkovice a s pěstováním révy vinné. Nikoho tedy nepřekvapí, že si zde zřídila i vlastní vinařství, ve kterém se angažují rodiče, syn Martin s manželkou Ladislavou a syn Stanislav. V roce 2013 společně vybudovali nové moderní prezentační prostory ve vinařství a pokračují v záměru dokončit vinařský komplex, který uspokojí každého návštěvníka. V současné době je vinařství vyhledávanou lokalitou pro zážitkové degustace, rodinné oslavy, svatby a firemní meetingy. Disponuje vyhlášenou vlastní kuchyní, zaměřenou na domácí a regionální gastronomii.

Vinařství rodiny Škrobákových kombinuje tradiční i moderní postupy. Již od počátku vsadili na vlastní vinice, což považují za základ pro dokonalé víno. Dnes tedy obhospodařují 11 hektarů vinic a neustále se snaží vinice rozšiřovat. Zároveň si uvědomují důležitost ochrany životního prostředí, a proto se vše snaží dělat ekologicky. Hlavní myšlenkou vinařství je, že zážitek z vína je dokonalý, pokud se vnímá v širším kontextu. Víno chutná nejlépe tam, kde se zrodilo a toto prostředí musí zážitek ještě zesílit. Proto dnes vinařství velmi dbá na moderní architekturu a snoubení vína s jídlem. Předností vinařství jsou především bílá vína, ale vyrábějí i červená a to zejména Pinot Noir. Všechna tato vína odrážejí čejkovický terroir. Specializují se také na vína slámová a ledová a podílí se na výrobě sektu tří čejkovických vinařství 3-SEKT.

vinoskrobak.cz

Barman Jan Teska při přípravě koktejlu Copenhagen Beauty
Jaký je rozdíl mezi sektem a šampaňským? Přečtěte si vše o „bublinkách“

Vican rodinné vinařství s.r.o.

Kategorie malá vinařství (produkce do 50 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Mikulovská

Vican rodinné vinařství je mladé a moderní, barevné a pozitivní vinařství, které se nachází v Mušlově u Mikulova. Vinařství je dceřinou společností Farmy Pálava, sýrárny v samém srdci Pálavy. Ostatně s Pálavou je toto vinařství úzce spjato a hrdě se k ní hlásí. Jižní Morava je krásná, Pálava je její výkladní skříň a Mikulov její „hlavní“ město. Vinařství si také zakládá na krásné vinařské symbolice. Na etiketě se nachází hrozen se 6 symboly – Mušlí, která odkazuje na Mušlov a že se v těchto místech dříve rozlévalo moře, dále pak Starý římský vinařský nůž, Kostelík na Svatém kopečku v Mikulově, Dlaň ruky, která značí poctivou práci ve vinohradě a sklepě, Vinný sud, kterým většina vín prochází a Slunce, blahodárné, kterého je na Pálavě dostatek.

Moderní přístup vinařství podtrhuje šroubovací uzávěr, který má na vrcholu umístěnou plastickou mušličku. U vyšších přívlastků a vín červených korek, také s emblémem mušličky. Vinařství obhospodařuje 5 viničních tratí, které se nacházejí kolem Mikulova a rostou tam hrozny pro jejich jedinečná vína. Jsou to tratě Pod Mušlovem, Ořechová hora, Valtická, kterou nechali přejmenovat na Kienberg, Kotel a za Cihelnou. Vinařský dvůr je moderní stavbou, kde se nejenom vyrábějí vína, ale nachází se zde i restaurace, degustovna, prodejna ručně vyráběných kravských a kozích sýrů a pro děti pak koutek se zvířátky.

Výroba probíhá přes kopec v rekonstruovaných sklepech v Bulharech, kde s nadhledem propojili 4 staré sklepy a v pátém- Kvevrihouse- je výjimečná výroba v patnácti velkých hliněných amforách. Kromě nejmodernější a nejšetrnější vinařské technologie je doslova každý kout či ulička vyplněna novými sudy z především akátu, dubu, ale i kaštanu. Vinařství je také známé z televize a to z filmů Bobule a seriálu Vinaři, které produkoval majitel Tomáš Vican (dále např. Lidice, Bajkeři,…). Kmotrem je známý český herec Václav Postránecký. Zajímavostí pak také je, že jako první v České republice má vinařství webové stránky s příponou .wine.

www.vican.wine

Lucie Hadašová s dcerkou
Lucie Hadašová: Schwarzwald je můj věčný favorit

Gotberg, a.s.

Kategorie střední vinařství (produkce 50 001 – 250 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Mikulovská

Vinařství Gotberg, které vzniklo v roce 2003, se nachází v obci Popice na jižní Moravě nedaleko Hustopečí. Věnují se zde výrobě kvalitních přívlastkových vín a zaměřují se na tradiční i nové odrůdy, které do zdejší lokality patří a kterým se zde dobře daří. Svá první vína uvedlo vinařství na trh už v roce 2010. Zdejší pracovníci hospodaří na 56 hektarech vlastních vinic, rozdělených do 5 viničních tratí - Panenský kopec, Svidrunk, Sonberk, Starou horu a nově i viniční trati Unédy.

Vinařství je zapojeno do česko-rakouského projektu Ecowin – ochrana přírody ekologizací vinohradnictví. Filozofií vinařství je kromě moderního způsobu zpracování vína a šetrného pěstování hroznů rovněž souznění s přírodou a respektování přirozené fauny a flóry. Na tuto myšlenku navazuje hospodaření v přilehlém sadu a chov ovcí, ale především stavba samotného vinařství, které je příkladem moderní vinařské architektury.

Vinařství sídlí v nové budově, která získala ocenění „Nejlepší průmyslová stavba Jihomoravského kraje roku 2009“. Z otevřené terasy vinařství je nádherný výhled na dominantu zdejšího kraje Pálavu a Mušovská jezera. Vinařství je vybaveno nejmodernějšími technologiemi pro šetrné zpracování hroznů a plně respektuje evropské standardy. Vína získávají pravidelně ocenění a medaile na mnoha vinařských soutěžích doma i v zahraničí.

www.gotberg.cz

z Restaurace Na Verandách (Potrefená Husa)
S Husou se rozhodně trefíte

Vinařství Trpělka a Oulehla

Kategorie střední vinařství (produkce 50 001 – 250 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Znojemská

V roce 2017 oslavilo Vinařství Trpělka a Oulehla 25. výročí svého založení. Václav Trpělka

s Lubošem Oulehlou se pustili se do poctivé, dlouhé a namáhavé práce. Majitelé věří, že když se k dílu přistupuje s péčí a láskou, projeví se to jak v hroznech, tak i ve výsledném produktu - víně. Vinařství se nachází v obci Nové Bránice, asi kilometr od historického vinařského města Dolní Kounice. První písemné doložené zmínky o pěstování révy vinné pocházejí již ze 14. století.

Vinařství obhospodařuje 30 hektarů vlastních vinic a produkuje z nich 6 červených, 8 bílých a 3 růžová vína, která jsou opatřena etiketou Regina Coeli - Královna nebes. Vyhlášená je hlavně kounická Frankovka, které dodává nenapodobitelnou identitu místní granitové podloží. V posledních letech se ale také dostává velkému uznání i bílým vínům Sauvignon a Chardonnay. Vinaři si roky pevně stojí za tím, že vyrábí suchá vína s odrazem původu místa vzniku, se zachováním charakteru odrůd, stále sledují nové směry a snaží se je rozumně aplikovat. Ale s tím, že to staré, lety osvědčené neopouští.

reginacoeli.cz

Vítězná restaurace Entrée v Olomouci
Otevřená kuchyň a příroda: v Maurerově výběru vyhrála olomoucká Entrée

Vladimír Tetur

Kategorie střední vinařství (produkce 50 001 – 250 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Velkopavlovická

Vinařství Vladimír Tetur je rodinná firma, která vznikla v roce 1992, ale první zmínky o výrobě vína u nich sahají až do roku 1620. Za více než 20 let se vinařství vyvinulo z malého sklepa do dnešního většího a moderního vinařství. Stále se ale ve vinařství snaží zastávat filozofii menších rodinných podniků, a to hlavně v podobě osobního přístupu, vstřícnosti a otevřenosti. Dnes pracovníci vinařství hospodaří v novém moderním provozu, který má jednoduchý design, ale umožňuje pohodu při práci.

V katastru Velkých Bílovic Vladimír Tetur vlastní a obhospodařuje 14 hektarů vinic, ale část hroznů také nakupuje od stálých dodavatelů z oblasti Velkých Bílovic. Zpracovává 12 bílých a 11 červených odrůd révy vinné. Ve vinařství mají rádi moderní design a moderní technologie. V roce 2008 vinařství zprovoznilo reprezentativní halu s automaticky řízenou teplotou a vlhkostí vzduchu na ležení červených vín v ležáckých a barikových sudech od francouzského bednářství Seguin Moreau. Bílá vína jsou pak uchovávána v nerezových tancích s řízenou teplotou. Za rukopisem vín stojí přímo majitel vinařství Vladimír Tetur.

www.vinarstvivladimirtetur.cz

farmářský burger
Opravdová Amerika

Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, a. s.

Kategorie velké vinařství (produkce nad 250 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Mikulovská

Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, a.s. je rodinné vinařství s hlubokými moravskými kořeny a tradicemi a patří mezi nejvýznamnější a nejstarší vinařství v České republice. Sídlí v hlavním městě vína, ve Valticích. Historie vinařství sahá až do 12. století, ale k velkému rozvoji vinařství došlo hlavně v 15. století, díky šlechtickému rodu Lichtenštejnů. Po vzoru francouzského vinařského dominia typu „Château“, vybudovali unikátní vinařský celek evropského formátu, který je největším pěstitelem révy vinné v České republice.

Vinařství obhospodařuje vinice na 1000 hektarech na Moravě, a to jak na Valticku, tak především na prémiových vinicích pod Pálavou. Práce na vinicích probíhá maximálně šetrně v souladu s přírodou a dle pravidel ekologického zemědělství. Ročně společnost zpracovává kolem 4500 tun hroznů. Vlajkovou lodí vinařství jsou odrůdy Sylvánské zelené, Ryzlink vlašský a rýnský i Merlot. Jinak vinařství nabízí téměř 40 různých odrůd vína.

Výroba vín probíhá za pomoci nejmodernějších, ale i tradičních postupů, od mladých a svěžích vín, vín zrajících v láhvi i na dubových sudech, až po různé druhy sektu. V nabídce pak najdeme přes 200 druhů kvalitních vín. Vinařství již desítky let úspěšně funguje pod vedením rodiny Šťastných, jejíž členové se starají o výrobu a kvalitu vín, o vinohrady, ale i další zemědělské produkty. Vína z Château Valtice patří již několik stovek let mezi nejlepší tuzemská i světová vína, o čemž svědčí časté úspěchy na národních i světových renomovaných výstavách.

www.vsvaltice.cz

brand manažerka Staropramenu Petra Chovancová
Petra Chovancová, brand manažerka Staropramenu: V pivu je i chuť jeho příběhu

Nové vinařství, a.s.

Kategorie velké vinařství (produkce nad 250 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Mikulovská

Nové Vinařství postavilo v roce 2005 velmi moderní vinařství na zelené louce ve stylu zámořských vinařství a hospodaří na více jak 100 ha vinic v blízkosti Pálavských vrchů. Cílí na zákazníky s vysokými nároky na design a kvalitu vína vyrobeného z výhradně moravských hroznů. Základem kvality vín je už práce s révou přímo ve vinici. Kromě nejmodernější techniky a technologie si vinařství zakládá také na šikovnosti lidských rukou.

Úroda je dělena do tří kvalitativních úrovní, a to na základní, přívlastkovou a selektivní. Základní surovina je použita na výrobu řad Village, jež jsou vína lehká, šťavnatá a nekomplikovaná. Přívlastková se využívá k výrobě řad Cépage a Cuvée, vína odrůdově typická a v chuti vyrovnaná. Selektivní jsou pro nejvyšší výrobkovou řadu Petangue, s charakteristickým terroir.

V současné době hospodaří pracovníci vinařství na vinicích v obcích Drnholec, Nový Přerov a v Klentnice, ale připravují další rozšiřování do okolí. Od počátku zde používají moderní šroubové a skleněné uzávěry. Vína sbírají pravidelně ocenění na domácích i prestižních zahraničních soutěžích, nejnověji je vinařství držitelem titul absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2018, naší nejvyšší a největší soutěže. Sdružení jsou ve skupině V8.

www.novevinarstvi.cz

Hergetova cihelna
Pochutnání na břehu Vltavy

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

Kategorie velké vinařství (produkce nad 250 000 l/rok)

Vinařská podoblast: Velkopavlovická

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice navázala na tradici „Zemské révové školky“ založené v roce 1901, k jejímuž odkazu se hrdě hlásí. Byla zde vyšlechtěna odrůda André a započaty práce na vyšlechtění odrůd Pálava, Aurelius a Agni. Dnes je to akciová společnost hospodařící na 50 ha vlastních vinic, na nichž je vysázeno více jak 20 odrůd révy vinné v mnoha klonech. Zajímavostí je také přehlídková vinice nacházející se na terasách nad penzionem, kde je vysázeno celkem 180 různých odrůd révy vinné jako šlechtitelský materiál k ukázkám i k možnému dalšímu šlechtění.

Využití nejmodernějších výrobních technologií a postupů doprovází cestu vína od sběru hroznů, přes zrání až k zákazníkům, k nimž se tak dostávají plná, harmonická a elegantní vína, jež jsou často oceňována na prestižních soutěžích vín. Výrobou vína ale vinařství nekončí. Vinařství provozuje Vinařský penzion André uprostřed vinohradů a tradiční vinařskou výrobu doplňuje o další sortiment, včelařství, činnost bezprostředně související se zemědělskou výrobou, která má navíc silnou vazbu k Velkým Pavlovicím.

www.slechtitelka.cz

pekařství Paul
Pekařství Paul u nás načíná desátý rok

Vinařství roku - výsledky
Absolutní vítěz: Víno J. Stávek
Malé vinařství: Víno J. Stávek
Střední vinařství: Vinařství Trpělka a Oulehla
Velké vinařství: Château Valtice – Vinné sklepy Valtice
„Enolog roku 2017 – cena mladému vinaři – enologovi do 40 let: Ing. Petr Hloušek z vinařství Víno J. Stávek
„Počin roku 2017“ – Jihomoravský kraj za zřízení a podporu Centra Excelence pro vinohradnictví a vinařství ve Valticích
Cena Prof. Viléma Krause za celoživotní přínos pro obor vinohradnictví nebo vinařství – Ing. Petr Ackermann, CSc.