Češky, které byly zařazené do druhého ze čtyř výkonnostních košů, byly nalosované do skupiny H. Z prvního koše dostaly Nizozemsko, ze třetího Argentinu a ze čtvrtého Kongo. Hrát budou v dánském Frederikshavnu, první tři celky postoupí do osmifinálové skupiny.

Veronika Gabrhelová
Potřebovaly jsme asi facku. Dostaly jsme se do správného flow, říká Gabrhelová

„Bylo pro nás určitě pozitivní vstupovat do losu z druhého koše. Měli jsme o trochu větší šanci se vyhnout těm nejtěžším protivníkům. Musím říct, že jde nakonec o velmi dobrou skupinu,“ uvedl v nahrávce pro média norský trenér českých házenkářek Bent Dahl.

Los MS házenkářek
Skupina A (Göteborg): Švédsko, Chorvatsko, Čína, Senegal.
Skupina B (Helsingborg): Černá Hora, Maďarsko, Kamerun, Paraguay.
Skupina C (Stavanger): Norsko, Korea, Grónsko, Japonsko.
Skupina D (Stavanger): Francie, Slovinsko, Angola, Island.
Skupina E (Herning): Dánsko, Rumunsko, Srbsko, Chile.
Skupina F (Herning): Německo, Polsko, Japonsko, Írán.
Skupina G (Frederikshavn): Brazílie, Španělsko, Ukrajina, Kazachstán.
Skupina H (Frederikshavn): Nizozemsko, Česko, Argentina, Kongo.

„Bezprostředně po losu převládá spokojenost. Soupeř z prvního koše není nehratelný. Holanďanky jsou k poražení, kdybychom myslely na první místo ve skupině. S Argentinou jsme taky hrály, zároveň ten tým je trošku jiný, než byl. A Kongo - pokud chceme na šampionátech hrát, tak si s nimi musíme poradit. Je stoprocentně v našich silách z téhle skupiny postoupit,“ řekla v nahrávce pro média brankářka Petra Kudláčková.

Favoritem skupiny jsou Nizozemky, jež mají z MS kompletní sadu medailí včetně zlata z roku 2019. O dva roky dříve jim Češky ve čtvrtfinále podlehly 26:30. Na předchozím šampionátu skončilo Nizozemsko deváté. Lednový vzájemný zápas na přípravném turnaji Nizozemky vyhrály 37:29.

S Kongem se Češky utkaly na předchozím MS, kdy v posledním utkání osmifinálové skupiny zvítězily 24:21. Argentinu zase porazily 28:22 na MS 2017.

„Nizozemsko vidím jako jasného favorita skupiny. Argentina spoustu let procházela dobrým vývojem, teď je trochu ve statu quo. Každopádně půjde o zajímavého soupeře. O Kongu toho příliš nevím, viděl jsem ho hrát, bylo čtvrté na africkém šampionátu. Je jasné, že budeme muset porazit Argentinu i Kongo, abychom šli dál. Je to zajímavá skupina a zajímaví soupeři,“ řek Dahl.

Jana Knedlíková
Znovu na vrcholu. Češky s Kristiansandem obhájily titul v Lize mistryň

Závěrečný turnaj s 32 týmy začne 29. listopadu a vyvrcholí 17. prosince. Titul obhajují Norky, české házenkářky předloni ve Španělsku obsadily 19. místo.