Dahlovy svěřenkyně podle očekávání mají už po úvodních dvou utkáních s outsidery jistý postup do další fáze turnaje, kam projdou první tři celky z každé základní skupiny. Po pondělním zápase s Nizozemskem narazí Češky v jedné ze čtyř šestičlenných osmifinálových skupin na Brazílii, Španělsko a lepšího z dvojice Ukrajina, Kazachstán.

Katka Dresslerová už si zatrénovala v dějišti šampionátu, ve čtvrtek  čeká české házenkářky v Dánsku úvodní utkání s Kongem.
Cesta házenkářky na šampionát. Nejdřív z branky na pivota, teď je v Dánsku

„Chtěly jsme vyhrát a získat dva body, což se podařilo. Nějaké chyby tam určitě byly a pořád je na čem pracovat do dalších zápasů. Ale s celkovým výsledkem můžeme být v rámci možností spokojené. Můžeme jít do třetího zápasu s čistou hlavou. Troufnu si říct, že budeme muset podat ještě o něco lepší výkon, abychom mohly příště vyhrát,“ řekla česká kapitánka Markéta Jeřábková, autorka sedmi branek.

„Jsem velmi šťastný. Nyní si přineseme body do osmifinálové fáze, to je pro nás velmi důležité. Zápas jsme brali jako takové malé finále té první fáze. Nyní se můžeme těšit na Nizozemsko, do zápasu půjdeme v dobrém rozpoložení a s dobrou motivací,“ uvedl Dahl.

Zápas měli pod kontrolou

Národní tým nastoupil do druhého utkání na turnaji už bez zraněné opory Kordovské, která si proti Kongu po střetu s protihráčkou vykloubila loket. Do sestavy se místo ní dostala debutantka na velké akci Dresslerová.

„Argentinky hrály dobře v prvním poločase zápasu s Nizozemskem. Byla to pro nás výzva, byli jsme dobře připraveni. Zápas jsme měli v podstatě pod kontrolou. Jsem velmi spokojený s tím, jak nám zatím funguje spolupráce zkušenějších a mladších hráček,“ řekl Dahl.

Petra Kudláčková
KVÍZ: Začíná mistrovství světa. Jak dobře znáte (nejen) českou ženskou házenou?

Národní tým prakticky vyrovnal výsledek svého čtvrtečního utkání, od vítězství 32:22 nad Kongem ho dělila jediná branka. Trenér Dahl uspěl i při svém druhém duelu na české lavičce na závěrečném turnaji a jeho svěřenkyně vyhrály posedmé z posledních osmi zápasů.

Národní tým postoupil na mistrovství světa ze základní skupiny stejně jako předloni, kdy ještě pod vedením předchozího trenéra Jana Bašného obsadil konečné 19. místo. Českým maximem od rozdělení federace je osmá příčka z roku 2017. Závěrečný turnaj poprvé v historii hostí tři země - Dánsko, Norsko a Švédsko.

Česko - Argentina 31:22 (16:10)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Stříšková, Šustáčková 5, Desortová, Stellnerová, Kuxová 2, J. Franková, A. Franková, Dresslerová, Zachová 5, Kovářová, Jeřábková 7/1, Malá 8, Jestříbková 2, Cholevová 2.

Nejvíce branek Argentiny: Gavilanová 5, Pizzová 5/2. Rozhodčí: Altmar, Horváth (oba Maď.). Sedmimetrové hody: 3/1 - 2/2. Vyloučení: 7:3. Diváci: 711.