První test přijde už 28. února. Svěřenkyně norského trenéra Benta Dahla vyzvou na domácí půdě Nizozemsko, favorita skupiny a jeden z nejlepších celků na světě. „Chceme být kvalitní celek a předvést se na velké scéně,“ hlásí kouč národního týmu.

Po úspěšném mistrovství světa vás čeká favorit kvalifikační skupiny. Dvakrát už jste se s ním za poslední rok utkali, další tři vzájemné zápasy vás čekají. Co od soupeře očekáváte?
Zní to jako fráze, ale bude to velké. Hrajeme doma, v Praze, a chceme se ukázat v dobrém světě. Zároveň bude hezké holky poprvé od mistrovství světa vidět, musíme se trochu zrestartovat a uvidíme, jak můžeme tak těžkému soupeři zavařit. Bude to určitě zajímavé. Těšíme se.

Česká reprezentace házenkářů obsadila na ME 2024 patnácté místo
Patnáctí. Realita české házené? Ne, jen jsme se nepotkali s formou, tvrdí Mrkva

Myslíte, že bude v divoké domácí atmosféře možné Nizozemsko výrazně potrápit? Národní tým hraje v Praze po osmi letech a V UNYP Areně už je teď prakticky vyprodáno…
Domácí zápasy jsou vždycky speciální. Plná aréna a divoká atmosféra nám můžou hodně pomoct. Fanoušci umí být naším osmým hráčem, což se ukázalo naposledy ve Zlíně, kdy jich přišla proti Finsku plná hala. Jak už jsem říkal, Nizozemsko je velmi kvalitní soupeř, ale v házené se může stát cokoliv. Pokud chceme mít šanci, potřebujeme veškerou podporu a všechny diváky na místech. Nejlépe pořádně hlasité, aby nás hnali za vítězstvím. (usmívá se)

V prodeji jsou už jen poslední vstupenky

Ženská házenkářská reprezentace se s Nizozemskem utká 28. února od 19:45 v Praze, duel bude hostit UNYP Arena. Na místě bude nejspíš bouřlivá atmosféra, v prodeji zbývají už jen poslední vstupenky a očekává se, že bude vyprodáno. Lístky můžete sehnat ZDE.

Co bude důležité? A co vám předchozí vzájemné zápasy o soupeři řekly?
Půjde o další důležitý krok v našem vývoji. Nizozemsko patří k nejlepším celkům Evropy a měřit se s takovými soupeři je vždy nejlepší. Máme možnost odehrát dobrá utkání proti těm nejlepším a zároveň na nás aplikovat další parametry hry, abychom se posouvali dál. Zkušenosti můžeme určitě využít i do budoucna. Máme zároveň Nizozemsko také v olympijské kvalifikaci, takže si spolu opravdu zahrajeme. (směje se) Myslím, že je nejdůležitější se soustředit na náš vlastní výkon a na to, jak můžeme být lepší a posunout naši hru.

Bude tým mentálně a fyzicky připraven? Po mistrovství světa se musely některé hráčky vypořádat se zraněním.
Do přípravy na zápasy vždy zapojujeme fyzickou kondici i mentální složku. Psychická část je hlavně o tom, si vzít z mistrovství světa ty správné věci. Musíme si toho na papír ještě trochu připsat, protože vidíme, že když potřebujeme být v naší nejlepší formě, musíme se pořád posouvat. Je to hodně o dlouhodobé, ne krátkodobé práci. Během dvojzápasu s Nizozemskem se zaměříme na to, abychom byli připraveni psychicky a takticky. Je to dobrá příležitost se ukázat.

Zdroj: se svolením České házené

Máte před sebou opravdu náročné jaro. Čekají vás čtyři těžké zápasy v kvalifikaci na mistrovství Evropy a olympijská kvalifikace. Jak to zvládnout?
Aktuálně je pro nás nejdůležitější kvalifikace o EURO, chceme být na dalším velkém turnaji. A je to náš cíl. V základu se posouváme krok za krokem a zlepšujeme se, ale potřebujeme také vyhrávat zápasy a naučit se vyhrávat zápasy proti těm nejlepším, nejen části turnajů. Musíme být stabilní a hrát pořád naši hru.

Norský kouč českých házenářek Bent Dahl
Házenkářky musí přibrat. Chybí nám kilogramy, ví Dahl. Češky žene do posilovny

A co olympiáda, o kterou česká házenkářská reprezentace bude bojovat poprvé v historii. Necítíte tlak?
Je to samozřejmě velmi důležitá věc. Sen. Věřím, že každá z hráček o tom sní, budeme muset vzít naši šanci oběma rukama, nohama i vším ostatním a bojovat až do úplného konce. Ale tlak žádný nevnímáme. Upřímně máme největší tlak sami na sebe, uvnitř týmu, chceme být kvalitní celek a předvést se na velké scéně. Vnější tlak je normální a nedopadá na nás.