Bylo to něco speciálního. České juniorské a dorostenecké výběry si střihly dva zápasy s Islandem ve dvou dnech, Island přijel jako jeden z těžších soupeřů v rámci přípravného cyklu směřujícímu k mistrovství Evropy. „Je určitě dobře, že se s tak kvalitními soupeři můžeme potkávat,“ popisoval Dušan Poloz. Jeho juniorský celek nejprve těsně zvítězil 26:25, ve druhém utkání soupeře skolil rozdílem sedmi branek 24:17. A radost byla na světě.

České házenkářky v přípravě na turnaj Golden League
Zápasy proti světové elitě. České házenkářky hlásí: Nechceme udělat ostudu

„Jsem vážně šťastný. Chystali jsme se v noci a ráno mezi zápasy na odvetu. Holky do puntíku plnily to, na čem jsme pracovali,“ rozplýval se 57letý trenér. „Jsem z našeho výkonu příjemně překvapený a také nadšený,“ dodal. V čem vidí největší přednosti svého celku?

„Máme poměrně velkou základnu potenciálně vynikajících hráček. Tým má své kouzlo. Pracujeme s 35 až 40 hráčkami a chceme, aby z nich vyskočil během tohoto roku lídr. V obraně, šatně, na tanečním parketu, to už je jedno,“ usmíval se kouč. „Chceme, aby se hráčky posouvaly a ve svých rolích postupně rostly.“

Zdroj: Český házenkářský svaz

Nastavit hlavu bylo složité

Právě předchozí ročník juniorek zanechal na mistrovství světa loni v létě velkou stopu, když zopakoval historicky nejlepší umístění české kategorie U20 – 11. místo. Boj o medaile mu překazila jediná porážka z pěti zápasů skupinové fáze.

Parádní start března v házenkářském podání teď ještě umocnil mladší, dorostenecký výběr, který také sehrál dvojzápas s Islandem. A i kategorie U19 byla stoprocentní. Severskému sokovi navíc Češky uštědřily debakly 29:18 a 28:14. „Jsme moc rády, že se nám podařilo zopakovat dobrý výkon. Znovu nastavit hlavu bylo složité,“ netajila trenérka Petra Vítková.

Házenkářka Markéta Jeřábková.
Jeřábková před velkým přestupem: Žiju tím, co je teď a tady. Chci dokončit práci

„Na vítězství teď musíme navázat dobrou prací v klubech. Výsledky jsou pro obě reprezentace dobrým krokem, ale víme, že nás čeká tvrdá cesta s cílem v podobě letních šampionátů,“ pokračovala. Dorostenky se představí v srpnu v Černé Hoře, juniorky odehrají mistrovství Evropy v Rumunsku během července.

Nabitý házenkářský březen zakončí seniorská mužská reprezentace, která hraje ve středu 8. března rovněž s Islandem. V kvalifikaci a souboji o první místo skupiny ji požene brněnské červené peklo.