Cesta za evropským šampionátem začne 12. října v Porubě. Trenér Sabate nominoval na nadcházející sraz zkušené opory i nováčky. První krok v náročné kvalifikační skupině s Estonskem, Islandem a Izraelem bude důležitý, už čtyři dny po úvodním duelu s Estonskem se česká reprezentace představí v Izraeli.

„Budeme mít málo času na přípravu, nejdůležitější bude, abychom měli opravdu jasnou představu, jak chceme hrát. Každopádně máme před sebou skupinu čtyř týmů a cíl je se kvalifikovat,“ avizuje španělský kouč.

Ondřej Zdráhala na ME 2022 v Bratislavě.
Zahraniční kouč je riziko, ví Zdráhala. Španělská škola je ale ve světě uznávaná

Na neúspěch proti Makedonii na jaře už je zapomenut. V extrémně vyrovnaném klání nakonec rozhodovaly detaily. „Bylo vidět, jak je hranice mezi úspěchem a neúspěchem tenká. Jeden balon… Proto je důležité se zlepšovat a pracovat na tom, jak hrajete v důležitých momentech, kdy vede o branku nebo máte výhodu,“ vysvětluje Sabate a důrazně dodává: „Tým se musí neustále zlepšovat.“

Obměněná soupiska 

Na nominaci si tentokrát ponechal víc času než obvykle. Řada hráčů ho oslovila, proto je soupiska pro nadcházející dvě kvalifikační utkání obměněná.

„Důležité je, aby všichni hráči věděli, že je národní tým otevřený pro všechny, kteří pracují dobře a jsou hladoví po zlepšení a úspěchu,“ říká Sabate. Věk v koncepci nehraje rozdíl, realizační tým chceme mít ty nejlepší hráče pro systém, který chce hrát.

Trenér André Fuhr u házenkářek Dortmundu skončil
Německé házenkářky obvinily kouče z násilí. Klub se ho zastal, pak mu dal padáka

Hlavní trenér stejně jako zbytek týmu věří, že se budou moct spolehnout na výborné fanoušky. „Jsou super důležití, potřebujeme jejich podporu. V zápase pokaždé přijdou těžké chvíle, kdy je psychika klíčová. Když cítíte podporu z tribun, dodává vám to energii a to i v momentě, kdy ji nemáte,“ má jasno.

„Doufáme, že budeme mít plnou arénu lidí, abychom utkání zvládli a výhru nad Estonskem pak můžeme oslavit společně,“ uzavírá Sabate.

Česká nominace na kvalifikační dvojzápas s Estonskem a Izraelem:

Brankáři: Tomáš Mrkva (THW Kiel, GER), Šimon Mizera (Elverum Handball, NOR)
Pravá křídla: Denis Harabiš (HCB Karviná), David Poloz (GC Amicitia Zürich, SUI)
Pravé spojky: Stanislav Kašpárek (C. S. Dinamo Bukurešť, ROM), Tomáš Piroch (SPR Orlen Wisla Plock, POL), Adam Tomášek (TJ Sokol Nové Veselí)
Střední spojky: Tomáš Babák (Bergischer HC, GER), Jakub Douda (Talent Plzeň), Matěj Havran (HC Robe Zubří), Lukáš Mořkovský (HC Robe Zubří), Jonáš Patzel (HCB Karviná)
Levé spojky: Matěj Klíma (VfL Lübeck-Schwartau,GER), Dominik Solák (HCB Karviná), Vojtěch Patzel (VfL Lübeck-Schwartau, GER)
Levá křídla: Marek Vančo (HC Elbflorenz 2006 e.V, GER), Jakub Hrstka (DRHV 06, GER)
Pivoti: Václav Franc (HCB Karviná), Vít Reichl (TV 05/07 Hüttenberg, GER), Štěpán Zeman (VfL Gummersbach, GER), Daniel Řeznický (Talent Plzeň)