Evropskou házenou čeká za dva roky unikát. Poprvé v historii totiž bude šampionát hostit rovnou pět zemí. Kromě České republiky, kam se mistrovství Evropy podívá vůbec poprvé v její samostatné historii, se o kontinentální cenné kovy bude hrát v Polsku, Rumunsku, Slovensku a Turecku.

Češi přitom původně chtěli Euro uspořádat pouze společně s Polskem, Evropská házenkářská federace (EHF) ale nakonec rozhodla jinak a spojila dohromady všechny kandidatury.

Český svaz považuje přidělení pořadatelství za obrovský diplomatický úspěch. „Jsme opravdu rádi, že přivedeme po 36 letech do České republiky takový event, kterým Euro je. Můžeme představit českému publiku ženský národní tým v konfrontaci s nejlepšími týmy z Evropy,“ řekl v nahrávce pro média prezident českého svazu Ondřej Zdráhala.

České házenkářky čeká s koučem Bentem Dahlem náročné jaro, nejprve kvalifikace ME a pak boj o olympiádu
Olympiáda je sen. Chceme se předvést na velké scéně, říká trenér házenkářek Dahl

„Zároveň jsem se jistý, že tato akce pomůže nejen ženské házené v České republice, ale i házené jako celku. V týdnu, kdy se evropský šampionát u nás uskuteční, bude pozornost směřovaná pouze na házenou. Myslím si, že právě to je obrovský benefit,“ pochvaloval si čtyřicetiletý bývalý kapitán české reprezentace.

Původně se evropská házenkářská elita měla setkat v Rusku, kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu mu ale federace nakonec pořádání mistrovství Evropy odebrala.

Euro se uskuteční od 3. do 20. prosince 2026.