„Výsledek s Řeckem už nemůže změnit pohled na neúspěch, který se dostavil,“ prohlásil prezident Českého svazu házené Ondřej Zdráhala už před posledním zápasem německého Eura. A lze s ním jen souhlasit, Řekové byli na Euru nováčkem a také předchozí zápasy prohráli celkem jasným rozdílem.

„Dneska jsme podali perfektní výkon v defenzivě, který podpořil svými výkony Tomáš Mrkva v bráně,“ zmínil španělský kouč českého výběru Xavier Sabaté zkušeného brankáře, jenž byl vyhlášený mužem zápasu.

Při otázce co říká na to, že se bude řešit jeho další působení u týmu se jen pousmál. „Jsem profesionál. Dělal jsem pro úspěch na Euru maximum, ale bohužel nám to nevyšlo. Dánové i Portugalci mají kvalitní týmy, jejich hráči hrajou Ligu mistrů, v danou chvíli byli nad naše síly,“ odpověděl Xavier Sabaté.

Čeští házenkáři se v posledním zápase na Euru představili proti Řecku
Proč čeští házenkáři nenavázali na úspěch žen? Chyběl lídr a vládl chaos

„Jsme rádi, že jsme zápas s Řeckem zvládli, bylo to důležité s ohledem na baráž o mistrovství světa. Ale žádná velká euforie nebo důvod k oslavám to není,“ připustil český házenkář Tomáš Piroch, že celkové hodnocení Eura nevyznívá dobře. „Podali jsme výkon pod naše možnosti. Je to obrovské zklamání, pro nás i fanoušky. Ale rozhodně to není tak, že by naší hře chybělo nasazení, jak jsem se dočetl na sociálních sítích i v některých médiích. Myslím, že můžu mluvit i za ostatní kluky, do každého zápasu jsme šli naplno. Zodpovědnost jde za námi hráči i trenérem,“ uznal Piroch, jenž pod koučem Sabatém působí i v polském klubu. „Jak ho znám, těžko to kouše. Stejně jako my očekával postup, takže je zklamaný,“ doplnil.

Při utkání s Řeckem byla olympijská hala v Mnichově o trochu méně zaplněná, ale o to víc byla znát převaha českých fanoušků v hledišti. Ti hnali svůj tým alespoň za čestným vítězství.

Češi už náskok nepustili

Na palubovce je do vedení poslal hned z první akce Solák, který poprvé na šampionátu dostal šanci i v útoku. Na to ještě Řekové zareagovali vyrovnávacím gólem, ale když se vzápětí dvakrát prosadil Klíma, získali Češi znovu náskok, který až do poločasu nepustili.

Tým podpořil několika dobrými zákroky gólman Mrkva a po ráně Trkovského z křídla byl stav ve 14. minutě rázem 7:4. Řekové sice záhy snížili na 7:6, ale Štěrba ze sedmičky a pak i z brejku, prvního ryzího na Euru, vrátil tříbrankové vedení – 9:6, které do poločasu narostlo až na 15:8. Soupeř měl obrovské problémy s českou defenzivou, v poslední desetiminutovce dal jen dva góly. Střelecká mizérie Řeků pokračovala i po přestávce, a tak ve 36. minutě vedli čeští házenkáři poprvé o deset branek – 19:9. Vzápětí skórovali ranou přes celé hřiště do prázdné brány a bylo jasné, že je o vítězi rozhodnuto, byla to jen otázka konečného skóre.

Prezident Českého svazu házenkářů Ondřej Zdráhala při rozhovoru s novináři netajil, že tým v klíčovém utkání proti Portugalsku zahrál pod své možnosti.
Šampionáty jsou o jednom zápase. A my ho nezvládli, ví Zdráhala

Český náskok narostl až na 25:11 po ráně Pirocha ve 48. minutě, teprve pak začal soupeř stahovat až na konečných 29:20.

V kontextu s pondělním hladkým vítězstvím nad Řeckem se jeví ještě jako větší škoda, že tým španělského kouče Xaviera Sabatého nezvládl sobotní utkání s Portugalskem.

Otázka teď je, jaký bude další osud trenéra. Povede českou reprezentaci ještě v březnové baráži o mistrovství světa 2025, která se losuje na konci ledna?