Češky mají ve skupině čtyři body za dvě podzimní vítězství a nadále figurují na druhém místě, bodově dostihnout je ale může večer Portugalsko. Nizozemky jsou stoprocentní. Na šampionát, který budou na přelomu listopadu a prosince hostit Rakousko, Maďarsko a Švýcarsko, projdou první dva týmy z každé skupiny a čtyři nejlepší celky z třetích míst. Dahlův výběr zakončí kvalifikaci na začátku dubna duely ve Finsku a s Portugalskem.

Češky podlehly Nizozemkám i ve čtvrtém zápase za poslední rok. Vloni v březnu s nimi prohrály ve Zlaté lize a v prosinci na světovém šampionátu, kde osmým místem vyrovnaly maximum od rozdělení federace. Oba týmy se znovu utkají v dubnu ve čtyřčlenné skupině jednoho z kvalifikačních turnajů o účast na olympijských hrách.

Oproti středečnímu vzájemnému duelu musel trenér Dahl udělat jednu změnu v sestavě, místo zraněné Stellnerové se na lavičku dostala třetí brankářka Řezáčová. Zatímco před čtyřmi dny Češky proti velkému favoritovi sahaly po senzaci a ještě ve 49. minutě vedly, tentokrát byly bez šance.

Kvalifikační utkání o postup na Mistrovství Evropy v házené žen 2024 v Praze - Česko - Nizozemsko -
Drama s nešťastným koncem. Házenkářky trápily Nizozemsko, padly o gól

V úvodu sice otevřela skóre Cholevová, ale od té doby už pátý tým loňského mistrovství světa naprosto dominoval. Nizozemky snadno pronikaly českou defenzivou, postupně navyšovaly skóre a ve 13. minutě odskočily do čtyřbrankové vedení.

Osudným se pak stal národnímu týmu zhruba dvanáctiminutový střelecký výpadek, během něhož získal domácí favorit už dvouciferný náskok. Češky za úvodních 30 minut inkasovaly hrozivých 24 gólů a prožily jeden z nejhorších prvních poločasů v historii, o 13 branek jej naposledy prohrály v roce 2017 na mistrovství světa proti Norkám.

Po změně stran už se utkání v podstatě jen dohrávalo. Ve 43. minutě se zapsala mezi střelkyně i gólmanka Novotná, která se trefila do opuštěné branky. Nizozemky téměř atakovaly vítězství o 20 gólů, které jim těsně uniklo. Češky po roce znovu inkasovaly 42 branek, vloni na začátku března utrpěly ve Zlaté lize skoro totožný debakl 26:42 od Norska.

Kvalifikace mistrovství Evropy házenkářek - skupina 3:

Nizozemsko - Česko 42:25 (24:11)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná 1, Řezáčová - Königová 2, Demlová, Stříšková 2, Kordovská, Šustáčková 1, Desortová, Kuxová 3, J. Franková, A. Franková 2, Dresslerová 1, Zachová 2, Jeřábková 2, Cholevová 9.

Nejvíce branek Nizozemska: Malesteinová a Van der Vlietová po 6. Rozhodčí: Vujačičová, Kazanegraová (obě Č. Hora). Sedmimetrové hody: 4/3 - 4/3. Vyloučení: 4:0. Diváci: 2750.