„Právě zápas s Portugalskem bude zřejmě klíčový v boji o postup ze skupiny,“ prohlásil plzeňský rodák Tomáš Piroch. Teď je tedy před českým týmem zřejmě rozhodující bitva, úvodní utkání s Dánskem dává ale i přes porážku naději.

„Jakýkoliv získaný bod nebo i vyrovnaný výsledek by se rovnal sportovní senzaci,“ pronesl v útrobách olympijské haly bývalý český házenkář Filip Jícha, v současnosti trenér bundesligového Kielu. A ukázalo se, že měl pravdu. Češi podlehli obrovské síle soupeře.

„Je až neuvěřitelné, kolika výbornými hráči Dánové disponují. I béčko složené z házenkářů, kteří tady nejsou, by mohlo hrát o medaile,“ říkal Jícha.

Nikola Kosteski v plzeňském dresu.
Rekordní úvod Eura s plzeňskou stopou, v hledišti bylo přes 53 tisíc lidí

Už slavnostní nástup obou družstev bral dech, olympijská hala v Mnichově bouřila. Byla zaplněná téměř do posledního místečka. Z kapacity přesně 12 tisíc diváků bylo v ochozech 11 615.

Češi začali v brance s Tomášem Mrkvou, ačkoliv se o jeho startu kvůli zranění z generálky s Maďarskem spekulovalo. Na hráčskou soupisku byl dokonce dopsán trenér gólmanů Martin Galia. Nakonec tedy mohlo dojít na souboj někdejších spoluhráčů z Kielu, do branky soupeře se totiž od začátku postavila opravdová jednička – Niklas Landin, který byl dvakrát vyhlášen nejlepším házenkářem světa (2019, 2021).

Perfektní defenziva 

Halou zaznělo: Hromové Češi! A co teprve, když Piroch otevřel skóre. Jenže Jakobsen z křídla záhy vyrovnal, Landin nedostal 12 minut gól, Hrstka zahodil i sedmičku a Dánové rázem vedli 4:1. Jenže svěřenci španělského kouče Sabatého především díky perfektní defenzivě a skvělým zákrokům gólmana Mrkvy srovnali na 4:4 a nerozhodný stav (9:9) drželi i v poločase. 

Čeští házenkáři si zase zahrají na Euru
Exkluzivní průzkum: Češi si na Euru v Německu půjdou pro postup

V závěru první půle šel do dánské branky Nielsen ze španělské Barcelony, který měl přes 70 procent úspěšnosti zákroků, a soupeř v úvodu druhého dějství odskočil na 13:10. Kouč Sabaté zareagoval oddechovým časem, ale nápor Dánů tím nezastavil.

„Porážka mrzí o to víc, že jsme Dány udrželi na 23 vstřelených gólech. To nevím, kdy se komu naposledy podařilo. Ale bohužel se nám nedařilo střelecky," hlesl po utkání Jonáš Patzel, jenž si na Euru odbyl premiéru na vrcholné akci. navíc po boku staršího bratra Vojtěcha.

I přes porážku ale dává zápas s mistry světa českému týmu naději. V sobotu od 18 hodin proti Portugalsku už ale bude potřeba bodovat, aby mohl pomýšlet na postup.

Mistrovství Evropy v házené mužů:

Česká republika - Dánsko 14:23 (9:9)

Branky: V. Patzel 4, Kašpárek 3, Piroch, Babák 2, J. Patzel, Reichl, Klíma 1 - Hansen 5, M. Landin, Pytlick 4, Lauge Schmidt, Gidsel, Jörgensen 2, Kirkelökke, Jakobsen, Jensen, Damgaard Nielsen 1.

Úspěšnost brankářů: Mrkva 26,67 % - Nielsen 72,22 %, N. Landin 18,18 %