Čeští házenkáři vyrukovali ke klíčovém zápasu s Portugalskem i s trenérem gólmanů Martinem Galiou v sestavě, byl připravený krýt záda brankářské jedničce Tomáš Mrkvovi. Při nástupu na hřiště se dočkal 44letý veterán snad největších ovací ze všech českých hráčů, na přelomu obou poločasů dokonce na pár útoků za kolegu zaskočil, ale ani on nepomohl.

Legendární Filip Jícha je jednou z tváří mistrovství Evropy v Německu
Jícha dělal Němcům kampaň na Euro. Šampionát beru i za svůj, říká ikona házené

„Moc mě to mrzí, že jsem klukům nepomohl. Speciálně na tenhle zápas jsem se připravoval,“ prohlásil po utkání brankář Martin Galia, který až teď v Mnichově zřejmě udělal definitivní tečku za reprezentační kariérou. Ta se zastavila na čísle rovných 220 zápasů.

Ale v brankářích, ani celkově v defenzivě nebyl problém českého celku. Zato útočná fáze byla tristní. Krok držel tým španělského kouče Sabatého jen do 12. minuty, kdy Klíma svým třetím gólem zápasu srovnal na 5:5, dalších deset minut skórovali jen Portugalci a rázem to bylo 5:10.

Marqueze v bráně čaroval

Vrchol zmaru přišel v závěru první půle, kdy nejprve Solák trefil ze sedmičky gólmana Marqueze do hlavy a viděl tak červenou kartu. A když při protiútoku Portugalci ztratili míč zakončoval Štěrba z křídla vysoko nad. Jen tak mimochodem předtím zahodili sedmičku i Vojtěch Patzel a Hrstka dokonce dvakrát. I proto Češi prohrávali v poločase jasně 7:13.

„Naše procento střelby v první půli bylo tristní. Nedali jsme pár šancí, a když jsme viděli, jak nám ta loď odplouvá, přestali jsme si věřit,“ uznal Matěj Klíma, s osmi góly nejlepší český střelec. Šestkrát se trefil na druhé spojce Tomáš Piroch.

Čeští házenkáři si zase zahrají na Euru
Exkluzivní průzkum: Češi si na Euru v Německu půjdou pro postup

V úvodu druhé půle sice přišlo zlepšení v ofenzivě, ale bez Soláka byla zase prostupnější obrana. Portugalci si dál drželi pohodlný náskok, který narostl až na 17:24 ve 48. minutě. Češi stáhli v závěru na rozdíl čtyř gólů, ale i k remíze bylo daleko. Střelecké probuzení týmu přišlo příliš pozdě, předtím ve třech poločasech na Euru ani jednou nepřekonali deset branek.

V posledních vteřinách pak určil Vojtěch Patzel konečný výsledek zápasu – 27:30. Češi tak po Dánsku podlehli i Portugalsku.

Česko – Portugalsko 27:30 (7:13)

Nejvíce branek: Klíma 8, Piroch 6, Štěrba 4/1 – M. Costa 11, Nazaré 4, Areia 3/1. Rozhodčí: Schulze, Tönnies. Sedmičky: 7/2:4/4. Vyloučení: 2:7. ČK: 29. Solák (ČR).