Neohroženě vlétli do svého prvního střetnutí na kontinentálním šampionátu čeští házenkáři. Úvodní dějství zápasu s vysoce favorizovaným Dány skončilo 9:9, Čechy mohly mrzet tři nastřelené tyče i neproměněný poslední útok poločasu. „V prvním poločase jsme předvedli výkon podle našeho plánu,“ těšilo asistenta trenéra Sabateho Jana Bělocha.

Legendární Filip Jícha je jednou z tváří mistrovství Evropy v Německu
Jícha dělal Němcům kampaň na Euro. Šampionát beru i za svůj, říká ikona házené

Základem nadějného stavu byla výborně fungující defenzíva. „Byli jsme výborní v obraně a v brance. To nás dokázalo držet ve hře,“ potvrzuje novoveselský kouč. „V útoku jsme se dokázali vyvarovat situací, které jsme si ukazovali. To potom ve druhém poločase nebylo.“

Dánové vyměnili brankáře, česká úspěšnost v útoku klesla na minimum. „Zakončovali jsme z pozic, o kterých jsme věděli, že jsou v nich Dánové silní, ve kterých jim funguje spolupráce obrany a brankáře. V útoku jsme měli velké problémy, a to rozhodlo celý zápas. Obrana ani ve druhé půli sice nebyla špatná, ale už nebyla tak pevná,“ popsal Běloch důvody jasného průběhu druhého poločasu.

Zápas s Portugalskem bude klíčový

Frustrovaní čeští hráči opravdu častokrát pálili z nepřipravených pozic. Viděli v tom trenéři přemíru snahy hráčů zlomit nepříznivý průběh duelu? „Ono to možná nebylo moc vidět, ale Dánová mají systém obrany propracovaný. Do určitých pozic vás záměrně dostávají a nutí vás k okamžitému rozhodnutí. Hráči pak nemají komu přihrát a volí střelbu, která může vypadat jako ukvapená. Jenže oni v ten moment nemají jinou možnost,“ vysvětlil Běloch.

Čeští fanoušci se do Mnichova vydali podpořit české házenkáře.
Čeští fanoušci zaplavili Mnichov, rekord se ale čeká až v sobotu

Nezdar s Dánskem ale není pro další naděje Čechů fatální. To sobotní duel s Portugalskem takový bude. Patrně rozhodne o druhém postupujícím do základní skupiny. „Všichni už dávno před turnajem věděli, že zápas s Portugalskem bude klíčový. Samozřejmě jsme se chtěli předvést i proti Dánsku, ale od začátku je plán takový, že na druhý zápas musíme být nejvíc ready,“ uvedl Běloch. „Celé přípravné období jsme se na tento zápas chystali. Věřím, že jsme na utkání opravdu dobře připraveni a předvedeme výkon, který nám dá šanci v něm uspět.“

Důležité utkání Česko – Portugalsko se hraje v Mnichově v sobotu od osmnácti hodin.