Martine, jak zrodil váš přestup do Kreuzlingenu?
Byla to hodně rychlá domluva. S nabídkou přišel můj manažer. Nerozhodoval jsem se dlouho. Bavil jsem se s Honzou Filipem, který dlouho působil v St. Gallenu, a taky s Martinem Galiou. Doporučili mi to. Taky rodina mě podpořila a jsem jí za to moc vděčný.

Co na vaše rozhodnutí říkal bratr a spoluhráč Filip?
Samozřejmě ho to trochu mrzí, přesto mi řekl, ať po šanci sáhnu. Hrát s bráchou v jednom týmu byl vždycky sen. Užíval jsem si, že spolu můžeme bojovat o vítězství v extralize. Tak třeba se ještě v budoucnu potkáme.

Matěj Klíma v dresu reprezentace
Klíma o Bundeslize: Důležitá je chladná hlava, každá chyba se trestá

Jak vůbec zareagovala Dukla, když jste se klubu o možnosti odejít zmínil?
Dukla se k přestupu postavila velmi vstřícně. Sportovní ředitel Daniel Čurda mi moc pomohl a vůbec mi nebránil. I když je to pro klub trochu šok a nepříjemná situace.

Co vás přimělo změnit dres?
Láká mě nová zkušenost. A výzva. Čeká mě test nejen v házené, ale i v osobním životě. Měl jsem už nějakou dobu v hlavě, že bych rád zkusil zahraničí. Jsem zvědavý, jak obstojím v cizině. Zajímá mě pohled nového trenéra, chci se naučit nový systém. Těším se, až napíšu novou neznámou kapitolu. Můžu se soustředit jenom na házenou a svůj rozvoj.

Švýcarsko? Samé Audi a BMW

Kreuzlingen je ve švýcarské lize poslední. Nebojíte se, že byste velkou část ze smlouvy na dva a půl roku strávil ve druhé nejvyšší soutěži?
Samozřejmě to trochu hrozí. Ale kdybychom spadli, jsem domluvený, že bych si mohl najít jiné angažmá. Rád bych se tam usadil, ale určitě mi nebudou bránit, kdyby si mě vyhlídl nějaký lepší tým.

Jakou kvalitu má švýcarská soutěž?
V prvních čtyřech týmech jsou hráči, kteří působili i v Bundeslize nebo španělské lize. Soutěž má svou kvalitu, ale na vlastní kůži to teprve poznám. Bavil jsem se s trenérem a vypadá to, že herní prostor dostanu velký. Kvůli tomu jsem sem přišel. Tak snad se to splní.

Házenkářka Markéta Jeřábková.
Jeřábková před velkým přestupem: Žiju tím, co je teď a tady. Chci dokončit práci

V Kreuzlingenu jste zatím dva týdny. Jaké jsou vaše první dojmy?
Jsem nadšený z přístupu klubu. Ve všem mi pomáhá. A užívám si i život v Kreuzlingenu. Malé, ale krásné město na pobřeží nádherného Bodamského jezera. Švýcarsko má prostě úplně jinou životní úroveň. Vidím tu snad jen Audi a BMW. Člověk si tu mnohem víc vydělá, ale všechno je samozřejmě o dost dražší.

Umíte dobře německy?
Učil jsem se němčinu na střední škole, takže mám aspoň základy. Rozumím, moc nemluvím. Táta i brácha ale umí výborně, takže mě trochu nabiflovali. A tady mám dvakrát týdně hodiny němčiny, tak snad se rychle zlepším.

Neúčast na MS pořád bolí

Ještě před přestupem jste absolvoval reprezentační kempy ve Francii nebo Kutné Hoře. Co pro vás znamená oblékat dres národního týmu?
Obrovská čest. Vždycky jsem snil o tom, že budu reprezentovat svou zem. To je pro sportovce odměna za dobře odvedenou práci. Kempy mě posunuly. Xavier Sabate je skvělý trenér. Má neskutečný přehled o házené.

Co vám zatím stihl předat?
Byl jsem překvapený, že jsem podle něj dělal vlastně všechno špatně. Opravil mě trenér s obrovskými zkušenostmi, takže jsem mu věřil. Snažil jsem se změnit spoustu věcí. A makat ještě víc.

Kapitánka české házenkářské reprezentace Veronika Malá (s č. 67) po prvním přípravném utkání ve Švédsku.
Jsme na začátku procesu. Ještě nějaký čas si to bude sedat, tuší házenkářka Malá

Dají se stihnout tak razantní změny během krátkých kempů?
Je to rozhodně těžké. Ale pro budoucnost je skvělé, že teď probíhá mnohem lepší spolupráce už od mládežnických reprezentací. A kluci se učí systém a zapracovávají se už teď. Protože není vůbec jednoduché se naučit nové návyky. Přípravných kempů je málo, ale už jsme stihli udělat obrovský posun. To se ukázalo i v přátelských zápasech. Děláme kroky kupředu.

Jaké bylo sledovat nedávno skončené mistrovství světa?
Šampionát byl úžasný. Vyrovnané zápasy ve skvělém tempu. Trestala se každá chyba. Fakt semi to líbilo.

Cítil jste stále trochu hořkost, že Česko na turnaji chybělo?
Pořád jo. Když jsem sledoval, jak dopadla Severní Makedonie ve skupině, mohli jsme tam určitě být místo ní. Makedoncům se moc nedařilo. Myslím, že bychom uhráli lepší výsledky. Ale to už nemá cenu řešit. Příště tam snad budeme my.