V létě absolvovala juniorské mistrovství Evropy, ale teď je před ní nová výzva. A nejde řeč o škole, kde je právě v maturitním ročníku. „Určitě mě to nakopne, naberu zkušenosti. Okusím zase ještě větší rychlost, bude to úplně jiné než česká házená,“ řekla.

Zpočátku prý přitom nevěřila, že zpráva o nominaci je pravdivé. O příjemné novince ji však informoval kouč juniorské reprezentace Dušan Poloz. „Hned jsem to volala kamarádkám,“ culila se mladá gólmanka, jež už se blíží k metě třiceti odchytaných zápasů v nejvyšší soutěži.

„Jsem samozřejmě moc ráda, že se na srazu potkám s takovými legendami, jako je Markéta Jeřábková a další,“ dodala.

Ženskou reprezentaci čekají další kvalifikační zápasy
Házenkářky čeká poslední ostrý test před show. Nechybí hvězdy ani talent

Na srazu ve Zlíně však budou vedle zkušených reprezentantek i nedávné juniorky Charlotte Cholevová a Natálie Kuxová. „Ale ty jsou ještě o rok starší, já jsem stejný ročník jako Anička Jestříbková,“ jmenovala další debutantku z mosteckého Baníku.

„Samozřejmě jsem ráda, že z mladých holek nejedu sama. Když budu potřebovat jakoukoliv radu, vždycky jsou lepší dvě hlavy než jedna,“ smála se Wizurová, která už druhým rokem pravidelně chytá MOL ligu za Sokol Poruba.

Přechod mezi ženy

„Myslím, že na úroveň nejvyšší soutěže už jsem si zvykla, ale co mě čeká na reprezentační úrovni, si neumím představit,“ pokračovala dobře naladěná talentovaná gólmanka a uznala, že přechod mezi ženy nebyl zrovna jednoduchý.

„Byl to velký skok, střely jsou rychlejší, umístěnější, ale už jsem si zvykla. Spíš je pro mě teď zvláštní chytat za starší dorostenky, kde výskok a střela trvá mnohem déle. To já už jsem kolikrát dávno ve střehu,“ popisovala.

Talentovaná brankářka Patricie WizurováTalentovaná brankářka Patricie WizurováZdroj: Český svaz házené

Navzdory tomu, že už měla reprezentační pozvánku v kapse, v neděli šla do branky proti Kunovicím i v dorostenecké lize. A o pár dnů později okomentovala dvě zkušenější reprezentační kolegyně. „Petra (Kudláčková) už toho hodně dokázala, vzhlížím k ní. A také Sabina (Novotná) se neuvěřitelně výkonnostně zvedla. Zrovna o víkendu jsme s nimi hrály a zdálo se, že má ruce všude,“ připomněla Wizurová nedělní utkání 3. kola MOL ligy, v němž Lázně Kynžvart vyloupily ostravskou Porubu (36:25).

Tomáš Mrkva
Titul z Německa a Ligy mistrů. Házenkáři sezony jsou Mrkva a Jeřábková

I proto se možná na svoje šance dostat se už teď v kvalifikačních zápasech o Euro dívá spíš skepticky. „Konkurence je veliká, asi budu až ta třetí. Ale máme si dávat vysoké cíle, tak proč si nechtít zachytat,“ usmála se mladá gólmanka.

Doufá také, že v národním týmu žen zužitkuje zkušenosti z juniorek. „Kdybych měla na reprezentační úrovni začínat až mezi ženami, bylo by to těžší. Takhle je to lepší, když už mám nějaké zkušenosti. Myslím, že především mentálně to pomůže,“ doufala Wizurová, která začínala v Sokolu Karviná.

Vzor a teď i trenér

A možná i proto je tak nadšená, že teď v reprezentačním celku se o její vývoj stará i někdejší karvinský brankář Martin Galia, který zářil ve Švédsku i německé bundeslize. „Jsem nejšťastnější člověk, že můžu trénovat s tím nejlepším,“ vyznala se mladá brankářka. „Snažím se vstřebávat všechny jeho rady. I díky němu se posouvám dopředu,“ naznačila, že hltá každý pokyn svého idolu.

Dvojčata Karolína (6) a Kristina (21) Rajovy
Nerozlučná dvojčata. Všude jsme spolu, jsme rády za nároďák, líčí sestry Rajovy

„Já jsem se k házené dostala, když už jsem ho znala. Koukala jsem na něho, je to legenda a vzhlížím k němu pořád, je výborný,“ přiznala. „Mrštnost v bráně a rychlost, ale i rozvážnost,“ jmenovala přednosti, které by chtěla okoukat.

Její sny? „Prosadit se v reprezentaci a jednou si třeba zkusit, jak to funguje v elitních klubech. Třeba si zachytat Ligu mistrů,“ popustila uzdu fantazii.

Teď se těší na první akci s národním týmem žen. Především půjde o další setkání s norským koučem Bentem Dahlem, který vede od loňského léta českou reprezentaci házenkářek. „Těším se moc, zahraničního trenéra jsem ještě neměla,“ prozradila navzdory tomu, že uznávaný odborník už párkrát zavítal i na trénink juniorek.

„Zároveň se trochu bojím komunikace. Ale myslím, že to nebude problém. Bent Dahl mluví jednodušší angličtinou, aby mu všichni rozuměli. Bude to zajímavá zkušenost a pokud budu někdy chtít jít do zahraničí, tak se i to bude hodit,“ prozradila házenkářka.

Po sezoně ji čeká už zmíněná maturita. A pak? Kdo ví… Třeba se vydá do země házené zaslíbené, jíž bezesporu Dánsko je. „Jo, tam by to bylo super,“ vyhrkla Patricie Wizurová.

Vstupenky už jsou v prodeji
Reprezentační zápas s Finskem odehraje ženský národní tým 11. října od 17:15 ve Zlíně, kde byla naposledy před dvěma lety proti Severní Makedonii bouřlivá atmosféra. Lístky už jsou v prodeji na webu.