Sezonu začal ve druhé nejvyšší německé soutěži, po konci ročníku se měl podle plánu přesunout mezi házenkářskou elitu. Povýšení nakonec souhrou okolností přišlo dřív, Klíma se stěhoval již na podzim. „Samozřejmě bývá lepší přijít už v přípravě, aklimatizace není lehká,“ přiznala levá spojka, kterou změna narychlo zasáhla po říjnové kvalifikaci s Estonskem.. „Ze začátku jsem moc příležitostí na hřišti nedostával, teď je to lepší.“

Házenkářka Markéta Jeřábková.
Jeřábková před velkým přestupem: Žiju tím, co je teď a tady. Chci dokončit práci

V nabitém týmu si každopádně český talent hledá stále pevnou pozici. „Chce to čas, člověk musí být trpělivý. Jde o nejkvalitnější soutěž na světě vyjma kluby hrající Ligu mistrů,“ vysvětloval Klíma. Zatímco v úvodních třech zápasech zaznamenal jediný gól, poslední kola už pravidelně pálí. Stuttgartu jich dokonce nasypal rovnou sedm.

Trestá se každá chyba

„Je to o dřině. Ve sportu se může stát cokoliv, musíte mít chladnou hlavu a být připravený nechat na palubovce vše, když nastoupíte,“ uvědomoval si. „Je potřeba zkrátka prodat, co umíte a nelámat si s věcmi hlavu. Buď to vyjde, nebo ne,“ poodhalil 23letý reprezentant svůj mindset.

Příležitosti si váží. „Jde o náročnou soutěž s těmi nejlepšími hráči na světě. Házenkáři v Bundeslize jsou kvalitnější a mají lepší rozhodovací schopnosti než ti ve druhé lize. Hra je rychlejší a trestá se každá chyba,“ věděl Klíma. Sám tvoří novou generaci v národním týmu, na níž chce španělský trenér Xavier Sabate stavět.

Házenkář Mostu Pavel Chlouba
Házenkář Mostu Pavel Chlouba podlehl rakovině. Po sobě zanechal čtyřletého syna

„Myslím, že česká házená dělá angažováním zahraničních trenérů správné kroky dopředu,“ narážel reprezentant na loňskou rošádu na lavičce. „Bundesliga pro mě bude přínosem i v nároďáku. Člověk je zvyklý na vysoké tempo díky minutám, které v klubu dostávám,“ uzavřel. V březnu čeká národní tým těžká zátěžová zkouška. Proti Islandu bude hrát v Brně klíčové utkání kvalifikace o EURO.

Matěj Klíma v Lipsku:
Zápasů: 10
Gólů: 27
Asistence: 12
Úspěšnost střelby: 62,79 %