České házenkářky porazily Španělsko po famózním představení 30:22 a ocitly se na vlně euforie. Trenér Bent Dahl dojatě mluvil o nejlepším výkonu za dobu jeho působení u nároďáku, hráčky rozverně juchaly na palubovce i v kabině a šance na postup do čtvrtfinále je velmi konkrétní.

Jednou z ústředních postav páteční historické bitvy byla brankářka Petra Kudláčková. Španělské sebevědomí rozleptávala jedním zákrokem za druhým, nakonec jich zaznamenala osmnáct. To je v ženské házené mimořádné číslo.

„Byl to jeden z mých nejlepších zápasů v reprezentaci, asi jo. Budu na něj určitě vzpomínat,“ radovala se reprezentační brankářka po cenném vítězství.

Česko - Španělsko, MS házenkářek 2023
Další výhra. Házenkářky zaskočily Španělky a čtvrtfinále MS mají blízko

Mezi gólmankami napříč šampionátem má tato devětadvacetiletá Pražanka vůbec nejvíc úspěšných zákroků ze všech, posbírala jich už 49. Proti Španělsku připomínala zeď a ladně ničila jednu šanci soupeřek za druhou. Ona sama ale skromně vyzdvihla defenzivní výkon spoluhráček.

„Nevím, jestli jste to viděli. Ale ta obrana byla něco neuvěřitelného, na hranici našich možností. Smekám před tím, co hráčky přede mnou předvedly,“ povídala Kudláčková.

Vyprat ponožky? Tým se radil: Ani náhodou

Svůj podíl na výborných výkonech české gólmanky má možná i rituál, který vznikl před zápasem s Argentinou. Kudláčková musela na poslední chvíli shánět černé ponožky, které ji nakonec půjčil svazový tiskový mluvčí.

„Udělala jsem po posledním utkání s Ukrajinou poradu, jestli ty ponožky vyprat, nebo ne,“ smála se Kudláčková. „Ale jsou v původním stavu. Podívejte, patu mám pořád na lýtku,“ ukazovala vytahané podkolenky, jak jim sama říká. „Vím, že budou trochu zapáchat, ale do pračky teď absolutně nemůžou.“

Česká házenkářka Markéta Jeřábková v utkání proti Argentině
Bez jejích gólů to nešlo. Jeřábková je jednou z hvězd házenkářského MS

To je pravda. Češky čeká v neděli zápas s Brazilkami, přičemž postupová matematika není právě nejjasnější. Ideální scénář? Kudláčková a spol. vyhrají a zároveň se Nizozemkám podaří porazit Španělky. Možností je však celá řada.

„Vychutnáme si výhru. Ale nekončíme. Máme před sebou nejdůležitější zápas na celém šampionátu. Musíme do toho jít. Tahle výhra, pokud to nezvládneme v neděli, nebude tak topová,“ uzavřela brankářka po pátečním triumfu.

Češky se s Brazílií střetnou v neděli od 14.15. Zápas bude vysílán na ČT 2.