„To nás jako klub samozřejmě moc těší, že máme v reprezentaci takové zastoupení. Musím říct, že všechny vybrané hráčky rozhodně výkonností do národního výběru patří. V našem klubu jsou pilíři,“ řekl sportovní ředitel mosteckého oddílu Jiří Tancoš. Ten je rád i z hlediska získávání zkušeností. Vedle protřelých házenkářek jako Stříšková a Zachová, tak mohou růst i mladé talenty Jestříbková a Kuxová, které do Mostu přišly před sezonou ze Slavie a Olomouce. „Tím, že se nám letos nepodařilo dostat do Evropské ligy, tak rozhodně účast na mistrovství světa holkám v získávání zkušeností pomůže, ať už z herního pohledu, tak atmosféry velkého turnaje,“ dodává Tancoš.

Českou repre čekají ve skupině, kterou rozehraje ve čtvrtek 30. listopadu, Kongo, Nizozemsko a Argentina. „Sice je Kongo možná exotický soupeř, ale jestli si dobře vybavuji, tak naposledy ho reprezentace porazila 24:21 a rozhodovalo se v závěru. Letos si ale myslím, že je naše repre kvalitnější, zdravější, mladší. Postup ze skupiny by neměl utéct,“ přemítá Jiří Tancoš.

Ostatně jedna z mosteckých hráček, křídelnice Adéla Stříšková, se na konfrontaci s africkým stylem těší. „Bude to zase jiná házená. Francouzky, Norky a Dánky hrají dobrou házenou, ale je to stále stejná házená. Ale Kongo? Pamatuji si, když jsme hrály s Koreou na MS, to bylo prostě úplně něco jiného. To je jako když místo házené jdete hrát fotbal. Zkušenost k nezaplacení,“ usmívá se blonďatá hráčka.

Zachová vypráví i o tom, jak lze skloubit házenou s prací:

Plzeňská rodačka Dominika Zachová (č. 88) bude patřit na MS v Dánsku k nejzkušenějším českým hráčkám. Po dvou letech v německém Thüringeru se vrátila zpátky do Mostu.
Zachová. Jak se z benjamínka stala jedna z opor házenkářské reprezentace

Samotný mostecký klub házenou žije. I pro fanoušky je to velké téma. Diskutují na sociálních sítích, tipují výsledky, fotí se s reprezentantkami. Své hráčské kvarteto sledují. „Já jsem s házenou spojený hodně, působím v Mostě u tří kategorií, takže jsem v hale téměř pořád, ale na MS si samozřejmě čas najdu. Ostatně asi jako každý, kdo fandí reprezentaci,“ uzavřel sportovní ředitel DHK Baník Most.