Celé noci nespí a zahánějí dětské noční můry, strachy i teplotu, vždy mají připravenou otevřenou laskavou náruč a většinou právě ony zajišťují bezchybný chod domácnosti. Slovo děkuji ale matky za tuto svou životní roli slýchají málokdy. Jednou z příležitostí pro jejich ocenění je Den matek. Ten se slaví skoro na celé zeměkouli, byť v různých státech jsou pro něj vyhrazené různé termíny. V Česku tradičně připadá na druhou květnovou neděli, letos se tudíž jedná o neděli 12. května.

Tradice Dne matek má kořeny už ve starověku. Do České republiky pronikla zejména díky činnosti Alice Masarykové.

Římská oslava mateřství

Oslavy matek a mateřství lze vystopovat do starověkého Řecka a Říma. „Starověcí Řekové a Římané pořádali oslavy na počest bohyní plodnosti a mateřství Rheii a Kybelé, ovšem nejzřetelnějším moderním předchůdcem současného Dne matek je křesťanský svátek známý jako Mothering Sunday,“ uvádí web History.

Iva Hejsková pečuje o třináctiletého syna Ondřeje, jenž má středně těžkou formu dětské mozkové obrny:

Ondra s rodiči
Pořád se musíme někoho doprošovat a bojovat, říká maminka postiženého syna

Tyto oslavy se pojily zejména s územím dnešního Spojeného království a některých částí Evropy. Konaly se ve čtvrtou neděli od začátku předvelikonočního půstu. V tuto dobu dostávali sloužící volno, aby se mohli vypravit do svých „mateřských“ farností, tedy do míst, odkud pocházeli, a zde se zúčastnili bohoslužeb. „Postupem času tato tradice přerostla v mnohem sekulárnější svátek, během nějž děti přinášejí svým matkám květiny a jiné drobnosti,“ zmiňuje web History.

I proto se na území Velké Británie dodnes slaví Den matek před Velikonocemi.

A takto oslavila Den matek princezna Kate. Byl z toho nečekaný poprask:

Princezna Kate.
Fotka Kate vzbudila pořádný rozruch: Za digitální úpravy se princezna omluvila

Prezidentova dcera

Termín Dne matek v České republice vychází z americké tradice. V USA se o zavedení svátku postaraly postupně tři aktivistky. „V roce 1858 mladá hospodyně Ann Jarvisová uspořádala ‚Dny práce matek‘, aby zlepšila hygienu a odvrátila úmrtí způsobená hmyzem přenášejícím choroby.

Den matek na dobových pohlednicích:

V roce 1872 bostonská básnířka, pacifistka a sufražetka Julia Ward Howeová zavedla zvláštní den pro matky – a pro mír – nedlouho po krvavé prusko-francouzské válce. V roce 1905, kdy zemřela Ann Jarvisová, se její dcera Anna rozhodla připomenout si celoživotní aktivismus své matky a zahájila kampaň, která vyvrcholila v roce 1914, kdy Kongres přijal rezoluci ke Dni matek,“ nastiňuje web National Women's History Alliance.

Jak mozek reaguje na stres, umí si poradit s traumatem a co dělat, aby nevyhořel?

Aleš Benjamín Stuchlík
Pohyb a vypnout od práce. Mozek musí odpočívat, říká neurovědec Stuchlík

Rezoluci podepsal tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Do Česka se tradice rozšířila zásluhou dcery tehdejšího československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, Alice. Ta zrovna v zemi spoluzakládala organizaci pro děti a mládež YMCA a také začala propagovat konání svátku matek. „Hlavní myšlenkou svátku, slaveného původně ve vojenských domovech, bylo vést člověka k vděčnosti. Každý měl zavolat či poslat telegram své mamince a říci jí, že na ni myslí,“ uvádí web YMCA.

Na Den matek se pak mírně pozapomnělo za komunismu, neboť režim propagoval jako oslavu žen spíše Mezinárodní den žen.

Dárky ke Dni matek

- Od dávna typicky děti svým mámám dávají ručně vyrobené drobnosti nebo květiny - nosily je napřed do kostela a pak matkám i při Mothering Sunday.

- I v současnosti je vhodná drobnost v podobě kytice či bonboniéry nebo jiné oblíbené sladké pochoutky.

- Na Den matek už ale nyní slyší také stále více obchodních řetězců - a tak zákazníkům nabízejí k tomuto datu různé slevy na produkty, které rovněž potěší většinu žen. Typické jsou slevy ke Dni matek v parfumeriích nebo v řetězcích s oblečením a módními doplňky.