Neznal slitování, svoje oběti nechával umírat krutou a bolestivou smrtí. Jednomu z nejhorších českých sériových vrahů po roce 1989 prokázaly soudy pět obětí, ale je vysoce pravděpodobné, že jich bylo více. V sobotu 30. března uplyne 30 let od chvíle, kdy byl Ivan Roubal zatčen policisty. Muž, který sám sebe označoval za „doživotního vězně Havlova svědomí“ a který je spjatý se šumavskou usedlostí s malebným názvem Pohádka, kde dle všeho začal s vražděním, byl odsouzen na doživotí. V roce 2015 zemřel za mřížemi.

Jeho život a činy inspirovaly i filmaře, v roce 2021 byla natočena televizní minisérie Případ Roubal, v níž si bezcitného vraha zahrál Hynek Čermák.

Roubal se narodil 12. května 1951. V roce 1973 se oženil, měl syna, jež tragicky zahynul. Vystřídal řadu zaměstnání, určitou dobu byl i členem Svědků Jehovových, odkud ale odešel. Jeho život se zásadně změnil po převratu. V roce 1991 si pronajal usedlost Pohádka nedaleko Čachrova na Šumavě. Začal tam hospodařit a dle všeho také spáchal svoje první vraždy. To ale místní netušili.

S objektem nedaleko Čachrova na Šumavě souvisí celá řada neštěstí i skutečnost, že zde žil sériový vrah Ivan Roubal:

Statek Pohádka.
Statek Pohádka provází neštěstí. Přilákal i sériového vraha Ivana Roubala

Na Roubala pro Deník zavzpomínala například Jana Hinzová, které nabídl odvoz na dvoukolovém vozíku, taženém malým koníkem. „Já svezení odmítla a raději jsem šla pěšky, protože jsem toho koníka nechtěla trápit. On se k němu choval moc ošklivě, tak jsem si už tenkrát říkala, že nebude dobrý člověk,“ popsala pro Deník svůj zážitek s Roubalem Hinzová. Dodala ale, že k lidem se Roubal nijak ošklivě nechoval. „Divná byla jen kudla, kterou měl zastrčenou v botě,“ uvedla žena z Čachrova.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Roubala osobně znal i tamní hospodský Jan Ježek. „Občas k nám přišel pěšky, většinou ale jezdil na koni nebo bryčkou. Chodil se napít, najíst, občas s ním přišli nějací jeho kamarádi, jeden čas sem s ním chodil i jeho syn. Jako host byl naprosto počestný, klidný, nikdy s ním nebyly žádné problémy. Byl vysloveně nenápadný, jen měl velmi studený pohled. Z toho mě mrazí ještě dnes,“ vzpomínal s odstupem let Ježek.

Jeho i další obyvatele Šumavy zamrazilo, když se z médií dozvěděli, co vše muž z odlehlé usedlosti má na svědomí. Věru toho nebylo málo.

Prokázali mu jen některé z vražd

Roubalovými prvními oběťmi se měli stát jeho obchodní partner a jeho družka. Roubal po jejich zmizení začal používat jejich auto a rozprodávat jejich nábytek. V regionu se dodnes traduje, že oba měla na Pohádce sežrat vietnamská prasata, která Roubal choval, ale prokázat se to nepodařilo.

Další obětí měl být taxikář, který byl naposledy viděn s Roubalem, když odjížděli v létě 1992 z Prahy. Pak muž zmizel, přičemž Roubal začal používat jeho vůz. Tělo taxikáře bylo nalezeno až o téměř rok později v septiku, příčina smrti se vzhledem ke stavu zjistit nedala.

Obdobné to bylo o půl roku později, kdy zmizel prodavač bižuterie. I v tomto případě manipuloval Roubal s jeho majetkem, ale tělo se nikdy nenašlo.

Roubal byl odsouzen za pět vražd, ale kriminalisté byli přesvědčeni, že jich může mít na svědomí více:

Ivana Roubala hraje v minisérii televize Nova Hynek Čermák.
Devadesátky sériového vraha aneb jak zabíjel Ivan Roubal. Dostal doživotní trest

Pak následovaly další vraždy. Jedna oběť byla nalezena v rybníce, další svázaná do kozelce se smyčkou kolem krku, kdy se uškrtila sama vahou vlastních nohou, které nedokázala udržet v nepřirozené poloze. Právě tímto brutálním způsobem vraždil Roubal i při své poslední akci v březnu 1994, kdy v Praze společně s kumpány přepadl autopůjčovnu. Právě Roubal svázal oba majitele a náhodného návštěvníka do kozelce. Dva se uškrtili, třetí se dokázal vyprostit z pout a přivolat policii. Poté už byl Roubal zatčen. Veškerou trestnou činnost ale důsledně popíral.

Podle svědků se dokázal Roubal neskutečně ovládat. Například Zdeněk Havara z Českolipska, který bydlel nedaleko domu, od něhož měl Roubal klíče a kde zavraždil již zmíněného taxikáře, Deníku popsal, že ani po mordu na sobě nedal vrah nic znát. „Ivan se jednou objevil přímo u mě s mužem, kterého jsem neznal. Říká, půjč mi šestku imbus, potřebuju si oddělat dekl. Za hodinu za dvě ho přišel vrátit, už byl sám,“ líčil Havara s tím, že na Roubalovi nebylo absolutně nic poznat. Dodal, že později se v žumpě našlo tělo.

Jeho tělo rozptýlili v Karviné

Roubalovi se podařilo u soudu prokázat celkem pět vražd (v případech, kdy nebyla nalezena těla, nebyl dostatek důkazů). Odsouzen byl na doživotí. Vystřídal několik věznic, všude měl pověst potížisty. Neustále si na něco stěžoval a vymýšlel různé vynálezy. Například speciální ponorku, se kterou se chlubil i Jiřímu Kajínkovi, dalšímu známému vězni, dnes již bývalému.

Roubal zemřel ve věku 64 let v karvinské věznici. V červnu 2015 podlehl dlouhodobému onemocnění. Protože neudržoval žádné kontakty s příbuznými a nikdo neprojevil zájem o převzetí těla, jeho pohřeb zajišťoval a také hradil Magistrát města Karviné. Roubal byl spálen a jeho popel rozsypán na rozptylové loučce na tamním hřbitově.

Objekt s děsivou historií dnes chátrá a láká dobrodruhy. Někteří tvrdí, že zde stále pociťují negativní energii:

Usedlost Pohádka na Šumavě, kde žil v minulosti i sériový vrah Ivan Roubal, chátrá stále více, dobrodruhy ale lákat nepřestává. Deník ji navštívil spolu se starostou Čachrova Josefem Bejvlem
Poetický název mate. Chátrající samotu Pohádka obýval krutý sériový vrah

Usedlost Pohádka, kde nejspíše Roubalovo vražedné řádění odstartovalo, je už po tři desetiletí cílem různých dobrodruhů, někteří tam i přes stále se zhoršující stav objektu tráví noc. Starosta nedalekého Čachrova Josef Bejvl Deníku vloni v létě řekl, že se objevil zájemce, který chtěl z domu s děsivou pověstí vybudovat penzion.

„Objekt a okolní pozemky mají ve spoluvlastnictví dva manželské páry, jeden z Plzně a jeden z Prahy. Dal jsem mu proto na ně kontakt, od té doby se neozval. A protože majitelé Pohádky s námi po celou dobu nekomunikují, nemáme ani zprávy, zda se nějak dohodli. Každopádně na místě se nic neděje, Pohádka dál chátrá,“ popsal Bejvl aktuální stav.