V první polovině 90. let minulého století to vypadalo, jakoby jižní Kalifornie byla snad prokletá. Ničivé zemětřesení, které udeřilo 17. ledna 1994 v Los Angeles, totiž nebylo ani zdaleka první katastrofou, jež tento region v dané době postihla. Možná i proto na ně obyvatelé zasažené oblasti, kteří otřesy přežili, reagovali nejenom zděšeně, ale často až s jakýmsi odevzdaným černým humorem.

Policisté brutálně zbili černocha a soud je zprostil viny. Tentýž den vzplálo Los Angeles plamenem:

Do budovy, z níž se kouří, vrazila podle fotografa krátce předtím ukradená dodávka, jež posloužila jako beranidlo, aby se dal vyrabovat obchod v budově
Den, kdy se z Los Angeles stalo peklo. Tehdejší ulice se změnily v brutální svět

Třeba čtyři dny po zemětřesení, 21. ledna 1994, poslala redakci Los Angeles Times dopis žena jménem Tracy Wallaceová.

„Jsem předplatitelka Los Angeles Times a hodně přátel si ze mě dělá legraci, že čtu tak ráda noviny a že mám vždycky hromadu toho, co bych si chtěla přečíst, ale nemám na to čas. Když udeřilo zemětřesení, shodilo mou televizi z police. A ta místo toho, aby dopadla až na podlahu, přistála na mém stohu novin a přežila! Děkuji, LA Times!,“ stálo v něm.

Nebyla jediná, kdo se snažil na další neštěstí reagovat s jistou dávkou nadhledu. V době před katastrofou zažilo město už tolik sociálních otřesů i živelných pohrom, že mnoha jeho obyvatelům nic víc než odhodlání a smysl pro humor nezbývalo.

Zdroj: Youtube

„Po posledních dvou letech, vyplněných městskými nepokoji, masivním propouštěním, kriminalitou, záplavami, požáry a nyní zemětřesením, my v jižní Kalifornii ještě pořád odoláváme náporu problémů, tragédií a smutků, jaké zažilo jen málo jiných, jestli vůbec nějakých měst v zemi,“ napsal téhož dne do Los Angeles Times obyvatel města Matthew Hetz.

Hned ale dodal, že odvaha a odhodlání odolat všem těžkým zkouškám se Kaliforňanů pořád drží. „Mluvilo se o nás jako o měkkých vločkách, ale stejně jako měkká hlína tvrdne v peci, i my jsme se pod kalifornským sluncem otužovali, abychom nejen vydrželi, ale i nadále prosperovali v těch nejnepříznivějších podmínkách,“ zakončil svůj dopis.

Mapa zachycující rozsah zemětřesení v Northridge v roce 1994. Jeho intenzita je vypočítána za pomoci kombinace všech dat z přístrojových měřeníMapa zachycující rozsah zemětřesení v Northridge v roce 1994. Jeho intenzita je vypočítána za pomoci kombinace všech dat z přístrojových měřeníZdroj: Wikimedia Commons, The California Integrated Seismic Network, CC BY-SA 4.0

Prokleté město

Hetz nepřeháněl. Začátkem roku 1994, když přišlo zemětřesení, se Los Angeles opravdu sotva vzpamatovávalo z celé série ran, jež je postihla v předchozích dvou letech.

Na jaře 1992 zachvátily celou oblast obrovské nepokoje provázené rozsáhlým rabováním a žhářstvím, které za sebou nechaly 53 mrtvých. Vyvolal je osvobozující rozsudek nad čtveřicí losangeleských policistů, kteří zbili Afroameričana Rodneyho Kinga poté, co usedl zdrogovaný za volant vozu, nerespektoval jejich výzvu k zastavení a pokusil se jim ujet. Háček byl v tom, že zatímco tvrdý zákrok proti Kingovi zachytila videokamera, jejíž záběry byly široce publikovány, skutečný kontext situace zůstal veřejnosti v podstatě utajen.

Když pak porota 29. dubna 1992 policisty osvobodila, propukla po celém městě vlna násilí, kterou se podařilo zastavit s nasazením Národní gardy až po pěti dnech.

V roce 1986 zničil katastrofický požár Ústřední knihovny v Los Angeles 400 tisíc knih a dalších 700 tisíc vážně poškodil:

Vchod do losangeleské Ústřední knihovny v centru Los Angeles, ulice South Hope Street
Peklo ožilo. Požár knihovny v Los Angeles neměl obdoby, dodnes ho provází záhada

V říjnu 1993 dopadl na centrum jižní Kalifornie další úder, tentokrát v podobě rozsáhlého požáru. Ten zničil celkem 196 staveb v podhorských komunitách Altadena, Kinneloa Mesa a Sierra Madre a ve své době představoval 12. nejničivější požár v zaznamenané historii Kalifornie.

Za zmínku přitom stojí, že jen o pouhého 7,5 roku dříve, na sklonku dubna 1986, postihl Los Angeles hrůzný požár budovy místní Ústřední knihovny. Plameny v ní tehdy spálily na 400 tisíc knih a kolem milionu jich poškodily. Knihovna musela být na sedm let úplně uzavřena a otevřela jen krátce předtím, než ohnivý živel znovu udeřil na město. 

Bytový komplex Northridge Meadows, těžce poškozený zemětřesenímBytový komplex Northridge Meadows, těžce poškozený zemětřesenímZdroj: Wikimedia Commons, FEMA News Photo, FEMA Photo Library, volné dílo

„Požáry v roce '93! Zemětřesení v roce '94! Mohl by, prosím, poslední, kdo odejde, za sebou zavřít dveře?“ shrnuli 25. ledna 1994 náladu v Los Angeles obyvatelé Seal Beach Charles a Anne Suppleovi.

Země se chvěje

Zemětřesení roku 1994 udeřilo v údolí San Fernando asi 32 kilometrů severozápadně od centra Los Angeles. Později dostalo název Northridge, protože právě v této oblasti způsobilo rozsáhlé škody, takže se předpokládalo, že jeho epicentrum bylo tam. Ve skutečnosti se však nacházelo v sousední oblasti Reseda, v hloubce 18,2 kilometru. Došlo k němu na dříve neobjeveném zlomu, pojmenovaném později jako Northridgeský, případně jako Pico.

Zdroj: Youtube

Největší škody napáchaly otřesy v západní části údolí San Fernando a ve městech a čtvrtích Santa Monica, Hollywood, Simi Valley a Santa Clarita. Přesný počet obětí není znám. Různé zdroje odhadují, že vyhaslo 60 až 72 lidských životů, přičemž oficiálně se uvádí 57 zabitých: konkrétně 33 lidí, kteří zemřeli přímo při zemětřesení nebo do několika dnů podlehli utrpěným zraněním, a 24 lidí zemřelých v pozdějších dnech na nepřímé důsledky, jako například na srdeční selhání v důsledku zažitého stresu.

Mezi oběti však lze započítat i některé další případy, například podnikatele, jenž po zemětřesení spáchal sebevraždu, s největší pravděpodobností kvůli tomu, že mu živel zničil živnost. Zraněno bylo vice než 8700 osob.

Ničivé zemětřesení v roce 1995 srovnalo se zemí ruské městečko. Katastrofa si vyžádala dva tisíce životů a proměnila Něftěgorsk v město duchů:

Vyprošťování zavalených obětí ničivého zemětřesení, které v květnu 1995 zasáhlo ruský Něftěgorsk
Nejhorší zemětřesení v Rusku: ničilo děsivě rychle, lidi pohřbil špatný beton

Mezinárodně známým se stal kolaps obytného komplexu Northridge Meadows na Reseda Boulevard, který si vyžádal 16 obětí na životech. „Přeživší uváděli, že se třípatrová budova začala hroutit poté, co první otřesy podlomily přízemní pilíře, podpírající parkovací garáž. Prostřední patra se pak zhroutila jako domeček z karet. Když to začalo, ozvala se podle svědků řada výkřiků, pak ale všechno zaplnilo ticho. Mezi nejmladšími oběťmi byl 14letý chlapec Howard Lee, který krátce předtím přijel z internátu, aby navštívil své rodiče,“ uvedli 18. ledna 1994 reportéři Los Angeles Times.

Zemětřesení si získalo celosvětovou pozornost i kvůli výraznému poškození americké dálniční sítě, sloužící každodenně milionům dojíždějících. Týkalo se to zejména dálnice Interstate 10 v Santa Monice, považované za nejrušnější dálnici Spojených států. Ta se na několika místech doslova propadla. Její opravy zabraly několik měsíců, což vyvolalo dopravní zácpy na všech okolních silnicích.

V Gavin Canyonu se dálnice Golden State v důsledku zemětřesení úplně zhroutilaV Gavin Canyonu se dálnice Golden State v důsledku zemětřesení úplně zhroutilaZdroj: Wikimedia Commons, FEMA News Photo, FEMA Photo Library, volné dílo

Otřesy také v údolí San Fernando přerušily několik podzemních plynových a vodních potrubí, v důsledku čehož zasáhly některé ulice požáry a záplavy současně. Poškozením systému došlo v některých oblastech k poklesu tlaku vody na nulu, což hasičům pochopitelně výrazně zkomplikovalo boj s ohněm. Ještě pět dní po katastrofě bylo 40 až 60 tisíc domácností bez vody.

Všechno šlo podle plánu. Až na to ráno

Zatímco hasiči a lidé ze záchranných služeb pracovali do úmoru na obnovení života ve zdevastovaném městě, soudní lékaři počítali mrtvé a pozůstalí se snažili nějak se vyrovnat s nečekanou a hrůznou ztrátou. Reportéři Los Angeles Times zachytili například osud 49letého Thomase Brace, který se s manželkou Elisabeth a dvěma dětmi přestěhoval do Los Angeles z města Lomity teprve krátce před katastrofou, když se jeho rodině začalo konečně po finanční stránce dařit, takže si mohla dovolit větší dům a pořídila si ranč se čtyřmi ložnicemi.

Novináři zastihli Thomase ve chvíli, kdy stál sám uprostřed dětského pokoje plného hraček a omalovánek a marně se snažil pochopit, co se to právě stalo. „Otřesy jsme ucítili, když jsme byli ještě v posteli,“ líčil šokovaně. 

Ničivá zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádala tisíce obětí. Tragédii brzy začali zneužívat dezinformátoři:

Lháři zneužívají i takovou katastrofu, jako je ničivé zemětřesení v Turecku
Zemětřesení v Turecku vyvolaly uměle HAARP nebo seizmická bomba, tvrdí lhářky

V tu chvíli netušil, že přijde o milovanou ženu. „Chvíli jsme počkali, pak jsme utíkali zkontrolovat děti. Já jsem zamířil do pokoje k dceři, manželka běžela zkontrolovat našeho 17měsíčního syna. Pak jsem odtamtud uslyšel ránu, a když jsem tam doběhl, našel jsem ženu v bezvědomí vedle postýlky. Pořád nemůžu pochopit, že upadla tak tvrdě,“ řekl muž.

Podle zástupkyně koronera okresu San Bernardino Moniky Padillové Elisabeth zřejmě srazil jeden ze sekundárních otřesů, a to tak nešťastně, že si nárazem o hranu dětské postýlky zlomila vaz. 

Zdroj: Youtube

Její muž při návštěvě novinářů jen těžko hledal slova. Když se ho jeden z reportérů zeptal, jak by svou ženu popsal, nechápavě se na něj podíval. „Měl jsem ji moc rád,“ bylo všechno, co dokázal říci. 

Pořád se nevěřícně díval na dům kolem sebe, který si s manželkou vysnili a který se během několika minut proměnil v hrob a spoušť. „Všechno nám šlo přesně tak, jak jsme si to naplánovali. Až na to, že jsme neplánovali tohle ráno,“ řekl.