Máme zajištěný dostatek penicilinu? Klíčová otázka, na kterou mohu odpovědět kladně. Ano, díky jednání s výrobci a distributory se podařilo dojednat dodávky 300 tisíc balení penicilinových antibiotik ve formě tablet pro dospělé i dětských sirupů, a to je řeč jen o období do poloviny listopadu a penicilinech. Další antibiotika dorazí v dostatečných počtech rovněž. A další dodávky budou následovat. 

Vlastimil Válek
je ministr zdravotnictví

Co se aktuálních zásob týče, do lékáren jsou nyní zaváženy nejnovější dodávky penicilinu. Navíc mám připravené řešení, které zjednodušeně řečeno přispěje k rovnoměrné distribuci léků po tuzemských lékárnách. Detailněji je popíšu na následujících řádcích, které se budou věnovat novele z pera ministerstva zdravotnictví. Ta prošla v minulých dnech ve sněmovně prvním čtením. 

Zásadní novela 

Co jsme pro zvládání výpadků dosud udělali? Od počátku roku, kdy se bezprecedentní výpadek projevil, pravidelně jednáme s výrobci a distributory prakticky po celém světě. Díky tomu se podařilo mimořádně zajistit přes 150 tisíc balení různých antibiotik navíc. Kvůli enormní sezoně respiračních onemocnění to ale bohužel nestačilo. Výrobci léků si- tuaci navíc v odhadech podcenili a léků vyrobili málo. Za situaci tak dílem mohla zvýšená nemocnost, dílem jejich špatný odhad a částečně narušené dodavatelské řetězce. 

Jako ministr a lékař, který medicíně zasvětil svůj profesní život, odmítám, aby se podobná situace ještě opakovala. Tím se dostávám ke zmíněné novele zákona o léčivech. Přináší řadu pozitivních změn. Mimo jiné nám umožní zajistit lepší regionální dostupnost léčiv, o níž jsem psal výše. Zákon nově znemožní distributorům preferovat své partnerské lékárny a lékárnám naopak znemožní předzásobovat se léky s omezenou dostupností. To v praxi znamená, že lékárna, která si standardně objednává 10 balení, si najednou nebude smět objednat 1000 balení.

close info Zdroj: Deník zoom_in Upravený zákon rovněž ukládá distributorům povinnost informovat stát o aktuálních zásobách léků s ohroženou dostupností. Tak budeme vědět, kolik léků na trhu zbývá, a zbytkovou zásobu budeme moci spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv lépe řídit. A nejdůležitější změna: Výrobci budou mít povinnost dodávat léky ještě 12 měsíce po nahlášení výpadku v závislosti na konkrétním léku.

Novela představuje nejvíce PROpacientsky orientovanou změnu lékové legislativy za posledních patnáct let. Výrazně posiluje postavení pacientů a oslabuje postavení velkých farmaceutických firem. Dosud je tomu naopak. Spolu s mimořádnými dodávkami léků je to řešení, jak zajistit dostatek léků na podzim i v budoucnu. 

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.