Když jsem kamarádům oznámil, že můj nový komentář bude o skřivanech a sovách, několik z nich, typických nočních ptáků, se rozohnilo: „Hlavně napiš, že fakt nejsme líní lenochodi. Že už máme dost neustálé diskriminace a předsudků kvůli vstávání.“ Kamarádka Veronika mávala vědeckým článkem, který prokazuje, že rozdílné rytmy spaní a vstávání vědci konečně určili jako geneticky dané.

Ať už se nám to líbí, nebo ne, jsme stimulováni vnitřním biologickým hodinovým systémem a vnějším prostředím. Vědci tu problematiku studují už od 18. století, kdy francouzský vědec Mairan pozoroval, jak rostliny každý den otevírají a zavírají své okvětní lístky i v naprosté tmě, a tím odhalil existenci biologických hodin.

Petr Kolman
Kritika verdiktu Ústavního soudu

Tomáš Jindříšek
je reklamní a marketingový expert

Tyto hodiny sledujeme v různých fázích vývoje člověka. Každý například ví, jak je těžké dostat puberťáky ráno z postele. Profesor Foster z Oxfordu tvrdí, že jakmile dítě dosáhne věku třinácti let, stane se z andílka arogantní a náladový spratek. Příčinou je přetížený, vyvíjející se mozek. Ten potřebuje tolik energie a soustředění sám na sebe, že jsou pak teenageři neustále ospalí, protivní a náladoví. Spí déle než rodiče ne kvůli ponocování, ale proto, že jim to naprogramovala příroda.

I to je důvod, proč se často otevírá diskuse, zda by škola neměla začínat později. Dokud ale bude o těchto změnách rozhodovat generace, která chce mít odpoledne volno, jsou snahy marné. Skřivani (kapříci) si rybník nevypustí, chce se parafrázovat známé rčení.

Marta Smolíková
Špeky v Senátu

Jakmile skončí puberta, začnou se více projevovat naše spánkové odlišnosti. V osobním životě to někdy může působit napětí. Jedna známá se narodila jako sova do rodiny skřivanů a mluví o celoživotním pekle a nepochopení. Samozřejmě většina lidí přiznává, že toto nastavení lze do určité míry dočasně potlačit kvůli dětem nebo jiným povinnostem. Podle posledních vědeckých poznatků si už ale nevystačíme jen se skřivany a sovami, mluvíme hned o čtyřech archetypech: o medvědu, vlku, lvu a delfínu.

Chvála šlofíka 

Medvědů je více než polovina populace. Pokud se v noci dostatečně nevyspí, mohou se po celý den cítit unavení, a proto následně chodí spát dříve než obvykle. Nejproduktivnější jsou dopoledne, po obědě mají propad a odpoledne zvládají už jen lehčí práce. Vlci jsou stejně jako jejich protějšky ze zvířecí říše nejproduktivnější v noci. Lvi jsou zcela nejživější ráno a dopoledne a večer brzy odpadají. Delfíni se pořádně nevyspí nikdy, bývají občas unavení, ale zase mohou pracovat kdykoli.

Zdroj: DeníkNěkteré osvícené firmy, u kterých to obor činnosti umožňuje, se snaží přizpůsobovat a umožňují zaměstnancům pracovat na svých úkolech podle vlastních preferencí. Někdy práce připomíná kolíkovou štafetu když jeden přichází, druhý právě odchází. Jsou okamžiky dne, kdy máte dojem, že jste v práci sám. A jindy zas potkáváte všechny.

Existuje ale jedna věc, která by mohla být potenciálně prospěšná pro všechny archetypy. Tým vědců z University College London zjistil, že mozek lidí, kteří jsou zvyklí si pravidelně během dne krátce zdřímnout, stárne o tři až šest let pomaleji než u ostatních.

Daniela Kovářová
Jak se oceňují dobrá manželství

Koncem ledna končí většina neúspěšných novoročních předsevzetí o cvičení a hubnutí. Ke spánku ale nepotřebujete velké nasazení! Co tedy zkusit přesvědčit své zaměstnavatele, kolegy a přátele, že krátký šlofík někdy během dne je pro nás všechny velká výhra, protože prodlužuje život a udržuje mozek?

Nebude to zřejmě snadné. Ale už jsme opustili dětskou práci, pracovní soboty, zavedli pauzy na oběd a home office. Možná je šlofík na řadě.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.