Jsou symbolem podzimu. Naše babičky dobře věděly, že právě chryzantémy zvládnou bez problémů někdy vrtkavé podzimní počasí a nevyžadují, abyste je chodili zalévat každý den. Žluté, růžové, fialové, červené, bronzové, oranžové i bílé. Květy nejrůznějších barev a velikostí od drobných až po květy, které se sotva vejdou do dlaně, svítí na hrobech po celý podzim.

Chryzantémy

Na základě květomluvy je chryzantéma považována za symbol věčnosti. Chryzantémy jsou trvalky původem z Číny a Japonska, kde dodnes patří k nejoblíbenějším květinám. Pro Japonce prý představují symbol lidské dokonalosti a odpradávna bývaly znakem císařů. Ostatně i jeden z pěti starověkých svátků, které Japonci slaví, se nazývá Festival chryzantém. Číňané je zase uctívají jakožto posvátné květiny, bez nichž se neobejdou náboženské obřady.

Podzimní klasika – chryzantémy:

| Video: Youtube

„Části chryzantém se v Číně využívali i v lékařství a také v kuchyni. Vařené kořeny se prý používaly jako lék na bolesti hlavy. Mladé výhonky a okvětní lístky se používaly do salátů, květy a listy do čajů.  Číňané věřili, že chryzantémy mají „sílu života“, uvádí web epic gardening, zaměřující se na rostliny.

U nás však chryzantémy velmi rychle zdomácněly nejen pro svůj atraktivní vzhled, ale i odolnost a nenáročnou péči. Proto také listopadkami tradičně zdobíme hroby našich blízkých během Dušiček.

„V 90. letech minulého století se chryzantémy ze skupiny Chryzanthemum Multiflora dovážely nejčastěji z Nizozemí. Protože byly náklady na přepravu kvůli objemnosti rostlin poměrně vysoké, začali si čeští zahradníci během krátké doby dovážet pouze mladé rostliny či dokonce řízky, osvojili si potřebnou technologii pěstování a začali náš trh zásobovat tuzemskou produkcí,“ uvádí na svém webu Zahradnictví Dvořák a syn.

Návod, jak množit chryzantému:

| Video: Youtube

„Ideální je nakupovat chryzantémy, pokud jsou květy po obvodu rostliny již rozvité. Barevný odstín je totiž zřetelný až po úplném rozvití jednotlivého květu. Pravidelné přihnojování při zálivce vám zaručí, že vývoj dalších poupat bude pokračovat, nové květy přerostou starší a prodlouží se tak doba kvetení. Pokud pak rostlinu po odkvětu přesadíte do volné půdy, většina odrůd naši zimu přečká. Příští rok znovu vykvete, obvykle ale méně dokonale,“ dodává Zahradnictví Dvořák a syn.

Při nákupu hledejte jen mrazuvzdorné druhy a kultivary. Elegantně působí seskupení více variet s květy různých barev.

Macešky

Macešky nebo také violky jsou další velmi oblíbené a také otužilé květiny, kterými se osazují právě hroby. „Můžete vybírat z více než stovky různých kultivarů v mnoha barvách i barevných kombinacích. Dorůstají do výšky 10 až 30 centimetrů a můžete z nich vysadit opravdu nápadité dekorační obrazce,“ doporučuje web iReceptář.

V případě výsadby dvouletých druhů budete mít postaráno o pestrobarevné kvetení jak na podzim, tak znova na jaře. Pokud chcete mít velké množství květů, zkuste se porozhlédnout mezi drobnějšími odrůdami.

Vřesy

Znáte je všichni. Říkáme jim většinou vřes nebo erika. Existují v různých barevných variantách a velikostech a na místě posledního odpočinku budou krásné, aniž byste se o ně museli nějak zvlášť starat. Kromě vřesů existují také vřesovce. Patří do stejné čeledi vřesovcovitých, jsou ale mezi nimi malé rozdíly v době kvetení.

Vřes kvete hlavně nyní na podzim, vřesovec pak bude krášlit hrob svými drobnými kvítky až do jara. Vřesovce jsou o trochu náročnější na vláhu než suchomilné vřesy, ale nevyžadují kyselou půdu. Stačí jim jen lehký a humózní substrát.


Nahrává se anketa ...

Bramboříky

Brambořík s jeho něžnými, zajímavě tvarovanými květy je velmi dekorativní květinou a na hrobech se krásně vyjímá.

„Brambořík břečťanolistý rozkvétá na podzim a jeho otužilé květy vzdorují i mrazu. Na rozdíl od perských bramboříků je zimovzdornou trvalkou, které svědčí výsadba v humózní vlhké půdě, ale můžete ji pěstovat i v prostorné nádobě. V předjaří rozkvétá rovněž mrazuvzdorný brambořík alpský,“ uvádí zahrádkářský web Flora.

Kvetoucí rostliny na podzim:

| Video: Youtube

Keře a jehličnany

Pokud máte možnost navštěvovat hřbitov s vašimi blízkými jen zřídka, můžete k osázení hrobu zvolit stálezelené keře nebo netřesky, které nejsou náročné na vláhu. Stejně nenáročné a přitom velmi dekorativní jsou rozchodníky, jejichž květenství se na podzim barví do purpurova. Špatně nevypadá, ani když náhrobek necháte porůst břečťanem nebo barvínkem.

„Hrob můžete osázet také poléhavými jehličnany jako je například plazivý nebo zakrslý jalovec, zakrslý stříbrný smrk nebo nízké cypřiše. Velice dobře vypadá i pestrolistý brslen nebo zlatý Thunbergův dřišťál. Oblíbený je i plazivý břečťan, buxusy, brsleny, bobkovišeň, cesmíny nebo skalkové netřesky,“ doporučuje web iRecptář.