Ryba může zabrat kdykoliv, možná právě ve chvíli, kdy to nečekáte. Jen udička a chuť rybařit zkrátka nestačí, začínající rybář by měl ctít rybářské zákony, složit test ze znalostí a hlavně si zažádat o lístek. Lovit pak může jen v těch revírech, pro které má zakoupenou povolenku. Lovu, a hlavně odpočinku v přírodě zdar!

Rybářem se může stát téměř kdokoli. Předpokladem je mít základní znalosti a ctít zákony o rybářství, tj. provozování výkonu rybářského práva, ochrana ryb a vodních organismů, ochrana přírody, čistoty vod či životního prostředí.

Rybářova výbava
udice, naviják s vlascem, vidličky, židlička a nějaká ta bižuterie (háčky, olůvka, splávky, karabiny, průběžné montáže, krmítka atd.)

Způsoby lovu
plavaná (splávek), položená (lov ze dna), přívlač (třpytka, wobler, gumová rybka atd.), muškaření

Cesta od rybářského pomocníka neboli mládka bývala dlouhá, dnes se rybářskému umění naučí děti často v kroužku, dospělí na školení, které provádí většinou hospodář místní organizace. Nakonec vás čeká test ze znalostí, který si můžete nanečisto vyzkoušet také na webových stránkách rybářského svazu, a získání oprávnění k zakoupení rybářského lístku.

„S oprávněním zajdete na odbor životního prostředí podle místa vašeho trvalého bydliště. Tam si zvolíte, zda budete chtít rybářský lístek na 10 let za 500 korun, nebo doživotní za 1000. Pak oslovíte místní rybářskou organizaci, zpravidla v místě bydliště nebo blízkém okolí, v níž se stanete členem,“ vysvětluje povinné procedury Petr Duník, jednatel Českého rybářského svazu z místní organizace v Čelákovicích.

U ní si pak zakoupíte povolenky k rybolovu – celosvazové platné na revíry Českého rybářského svazu, krajské platné na revíry v rámci jednotlivých krajů nebo celorepublikové platné na revíry Českého rybářského svazu a Moravského rybářského svazu.

Pravidla lovu

Ryby můžete lovit tam, kde máte oprávnění. Český rybářský svaz je tvořen sedmi územními svazy, z nichž každý má v užívání své rybářské revíry, o které řádně pečuje. „Existují i revíry místního významu, kde musíte být členem dané organizace a mít na ně povolenku. Po celém Česku je navíc řada soukromých revírů, kde nepotřebujete žádné oprávnění, lovíte za poplatek. Tento způsob rybolovu je ale finančně náročnější,“ dodává Duník.

Každý revír má svá pravidla, jež jsou pro sportovní rybáře závazná (např. doba hájení ryb, lovné míry, denní doby lovu apod.). „Ze zákona musí mít rybář u vody rybářský lístek, povolenku k lovu, rybářský řád v tištěné verzi, dále vyprošťovač háčků a míru pro zjištění délky ryb, například klasický dřevěný skládací metr. Například v našich revírech ale musí mít navíc ještě podběrák. V tom se lišíme od jiných územních svazů, kde povinný není,“ říká Karel Němec, technik Východočeského územního svazu Hradec Králové.

Český kapr vede

Nejčastějšími úlovky v českém „rybníčku“ jsou kapr obecný a pstruh duhový. Háčkem ale můžete zaseknout i karase, cejna, jelce či bolena. Co se týče dravých ryb, z našich vod vytáhnete candáta, štiku, sumce a okouna. „Rybáři ale často uloví i lína obecného či nepůvodního amura, ale i naše proudomilné ryby, jako jsou podoustev, parma a ostroretka,“ vypočítává Němec. Kapr je ovšem stále nejvíce žádaným druhem, v našich podmínkách bude vždy hlavním objektem lovu, nejen pro zážitky s ním spojené, ale i pro chutné maso. Rozmanitost ryb je v českých rybnících a řekách poměrně velká. Co chytíte, ale ovlivňuje i způsob lovu.

Rybaření jako životní styl

Úspěch nezávisí pouze na výbavě rybáře, záleží i na zarybnění daného revíru, správně zvolené nástraze, místu výskytu ryb, značné dávce trpělivosti a také na tom, zda si umíme rybu přilákat pomocí nejrůznějších návnad. „Nejlepší je vyrazit k vodě s odhodláním. Záruku na chycení ryby ale nemáte nikdy. Větší šance se naskytne na soukromých rybnících typu ,chyť a pusť‘, které jsou osazené velkým množstvím ryb,“ uvádí David Šítek, předseda Místní organizace Českého rybářského svazu v Ústí nad Orlicí. Dobré je také začínat na dobře zarybněných revírech s někým, kdo již delší dobu rybářem je.

Rybaření ale není jen o chytání ryb, je životním stylem, relaxací a vyjádřením respektu k přírodě. „Rybáři nejsou jen lovci. Je okolo toho i spousta další práce, jako jsou úklidy revírů, sekání trávy, nebo chov a vysazování ryb. V Ústí nad Orlicí máme svou líheň, kde odchováváme pstruha duhového i potočního a poté je vysazujeme do Orlice,“ připomíná i druhou stránku rybářova života Šítek.

Rybářský slang

Bobkař – sportovní rybář

Brlení – zařízení, které brání rybám uniknout z rybníka

Keser – mělký podběrák s krátkou násadou

Mládek – rybářský pomocník

Nádiva – ten, kdo rád jí ryby nadívané

Nebeský rybník – bez přítoku, odkázaný pouze na déšť

Plivačka – ryba s mnoha kostmi

Rozdávat – shodit síť z lodi

Ryba vaří - víří vodu a pleská sebou

Vydra - zloděj ryb, pytlák