Dnešní generace dvacetiletých mívá obvykle jiné zájmy než se věnovat tradičním motivům. Když se ale najde dobrá duše, která lásku k folklóru umí s nadšením předat, je to obrovský přínos.

„Mám dvě sestry a čtyři bratry a všichni jsme k folklóru vedeni odmala. Všichni čtyři bratři hrají na žesťové nástroje, jedna sestra zpívá s dechovkou a nejmladší sestra hraje na harmoniku a teď už i na klarinet. Takže máme doma takovou menší dechovku. K tradicím a folklóru ale samozřejmě patří i kroj, ve kterém chodím velmi ráda a tuto radost mně a sestře umožnila naše úžasná a obětavá babička, která nás s láskou oblékala a vozila na všechny akce. Teď už to s Aničkou musíme zvládat samy a jde nám to skoro tak dobře jako babičce. No a ke kroji patří také hodová sezóna, která je právě v plném proudu a kde mne jinak než v kroji většinou neuvidíte. A právě na podlužáckých mašlích můžu oči nechat,“ říká dvacetiletá Ludmila.

První série oblečení na modelu Filipovi
Český student si šetřil z brigád. Teď má vlastní značku oblečení s vtipným logem

Malování ji bavilo odmalička a i teď je malování ornamentů jejím největším koníčkem. „Já ani nevím, jak jsem se k malování ornamentů vlastně dostala, ale nejspíš za to může brácha František s kamarády, kteří chtěli namalovat na Velikonoční pondělí ornament na buben. To byl tehdy první ornament, který jsem namalovala, musím se přiznat, obmalovala z internetu, ale kluci i já jsme z něho byli nadšení. A to nadšení neustalo, a tak jsem začala chodit po okolí a dívat se, jak vlastně je ornament poskládaný a jaké obsahuje prvky. Postupně jsem si začala skládat ornamenty do školních sešitů, pak jsem si namalovala tenisky, trika a začali se ozývat kamarádi, že by také takové chtěli. A zájem o malované tenisky, trička či dětská body stále roste, za což jsem neskutečně vděčná,“ popisuje své začátky.

Inspiraci pro svou tvorbu bere všude, kde se dá, ale především v přírodě. Používá tradiční motivy, mezi něž patří: srdéčka, která znázorňují lásku; poupátka znamenají nevinnost; růže, tulipány a pomněnky znamenají hojnost a úrodnost; středové růžičky znázorňují pospolitost a ptáčci, kteří vítají nové návštěvníky.

Osmnáctiletý Radek Pospíšil si ve svých šestnácti letech začal vlastníma rukama budovat tiny house. Dnes už plně vybavený dům je jeho splněným snem.
Osmnáctiletý český student si postavil plně funkční dům. A jen za 450 tisíc

„Velice ráda se inspiruji starými výšivkami po babičkách a prababičkách, motivy na tráčkách (co nosí děvčata k parádnímu kroji na šorci), nebo také mým památníčkem, do kterého mi babička kreslívala různé ornamentové květiny,“ říká Ludmila, která si na Instagramu i Facebooku říká defcicaodbarev. Své motivy pak maluje na vše, na co jde malovat. Od plátna přes mašle, textil, boty, vařajky, demižóny až po sklep a fasády.

Ke své tvorbě používá tradiční čtveřici barev, kdy jednotlivé barvy mají také své místo. Žlutá vyplňuje středy kvítečků a tělíčka ptáčků, červenou se malují květy, středy kvítků, srdéčka, křídla či ocásek ptáčka. Modrá je určena pro okvětní lístky a rovněž středy kvítečků, ocásek či křidélko ptáčka. Zelená barva se využívá především na lístky, stonky a různé zdobení ptáčků. „Kromě těchto čtyř barev si můžete povšimnout také hnědé barvy, která se používá na stonky a různé krůcánky,“ doplňuje Ludmila.

Ač se k malování především strážnického ornamentu dostala jako „slepý k houslím“, jak sama říká, a to teprve v šestnácti letech, neustále se učí novým věcem a své umění zdokonaluje. Na její díla se můžete podívat v naší fotogalerii.